İnsan gibi düşünen makineler çağının başlangıcı olabilir: Canlı beyin hücreleri kullanılarak yapıldı

Japon bilim insanları 'insan gibi düşünen makineler' çağının kapısını aralayabilecek önemli bir gelişmeye imza attı. Tokyo Üniversitesi'nde yapılan robot, 'Dünyanın ilk düşünen robotu' olarak tarihe geçti. söz konusu çalışmada canlı beyin hücreleri kullanılırken, şu anda insanlar tarafından yapılan çoğu işi 50 yıl içinde robotların yapacağı tahmin ediliyor.

Japon bilim insanları, duvarların ve engellerin etrafından dolaşabilen dünyanın ilk 'düşünen' robotunu üretti. Tokyo Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan robot, laboratuvarda büyütülen nöronlara sahip ve hücreler elektrikle uyarıldığında, makine küçük bir labirentte başarılı bir şekilde dolaşabiliyor.

Araştırmacılar, "fiziksel rezervuar hesaplama" adı verilen bir tekniğin, robotun beyin dalgalarını anlamlandırmasını ve engelleri aşmasını sağladığını söyledi.

CANLI BEYİN HÜCRELERİ KULLANILDI

Applied Physics Letters adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışmanın yardımcı yazarı Prof. Dr. Hirokazu Takahashi, "Bu sinir hücreleri veya nöronlar, bir beyinden alınan canlı hücrelerden büyütüldü. Bilgisayarın tutarlı sinyaller oluşturması için fiziksel rezervuar görevi gördüler” dedi.

YAPAY ZEKA YANLIŞ YÖNLENDİRDİĞİNDE UYARILDI

Bununla birlikte ilk düşünen robotta beyin hücrelerinden gelen sinyaller labirentte hareket ederken çevresel bilgileri iletti. Aynı zamanda yapay zekaya sahip olan robotun algoritmesı onu yanlış yöne yaptırdığında nöronlar tarafından uyarıldı.

İnsan gibi düşünen makineler çağının başlangıcı olabilir: Canlı beyin hücreleri kullanılarak yapıldı

İNSAN GİBİ DÜŞÜNEN MAKİNELER ÇAĞININ BAŞLANGICI

Yaklaşık 7,5 santimetre çapında ve 5 metre yüksekliğinde olan robotun insan gibi düşünen ve iradesi bulunan makineler çağının kapısını araladığı belirtildi.

Prof. Dr. Takahashi, "Çalışmamız, beyin dokusunun fiziksel bir kaynak olarak kullanılabileceğinin kanıtladı. Bulgularımız somutlaştırılmış bir sisteme sinyaller göndererek herhangi bir ek öğrenme olmadan hedefe yönelik davranışın üretebileceğini gösteriyor” diye konuştu.

Öte yandan, şu anda insanlar tarafından yapılan çoğu işi 50 yıl içinde robotların yapacağı tahmin ediliyor.

İnsan gibi düşünen makineler çağının başlangıcı olabilir: Canlı beyin hücreleri kullanılarak yapıldı - Resim : 2

DENEYİMİ ARTTIKÇA DAHA KARIŞIK PROBLEMLERİ ÇÖZECEK

Takashi, robotun geliştirilirken, “zekanın düzensiz veya kaotik bir durumdan tutarlılık çıkaran bir mekanizmadan ortaya çıktığı” fikrinden ilham aldıklarını belirtti.

Takashi, "Bir ilkokul çocuğunun beyni, beyninin dinamikleri yeterince zengin olmadığı için, bir üniversiteye giriş sınavında matematik problemlerini çözemez. Görev çözme yeteneği, ağın oluşturabileceği uzamsal-zamansal kalıpların ne kadar zengin olduğuyla ilgilidir. Nöronlara sahip robotlar da deneyimleri arttıkça daha karmaşık problemleri çözebilir” dedi. Öte yandan, çalışmanın yazarları, geliştirdikleri robotun insan beynini taklit eden bir süper bilgisayarın geliştirilmesine yol açacağını umduklarını aktardı.

İnsan gibi düşünen makineler çağının başlangıcı olabilir: Canlı beyin hücreleri kullanılarak yapıldı ile ilgili etiketler Japonya robot yapay zeka düşünen