Spor

İngiliz ekibinden ırkçılık yapan taraftara: Özlenmeyeceksin

ABD'nin Minnesota eyaletinde yer alan Minneapolis kentinde, polisin ensesine bastırması sonucu nefessiz kalarak yaşama veda eden George Floyd için dünya kamuoyunun ırkçılık karşıtı tepkileri devam ediyor. Spor kulüpleri de söz konusu olaya ilişkin olarak bugün başlatılan kampanyaya sosyal medya hesabından destek oluyor.

ABD'nin Minneapolis kentinde polis şiddeti sonucu siyahi George Floyd'un hayatını kaybetmesi üzerine tüm dünya ırkçılık karşısında tek vücut oldu.

Birçok kesimden tepki toplayan davranışa karşı birleşen spor kulüpleri, birbirinden farklı eylemler ile Floyd'a ve siyahi insanlara desteklerini açıkça dile getirdi.

''ÖZLENMEYECEKSİN''

Son olarak İngiltere Championship ekibi West Bromwich Albion, ırkçılık karşıtı paylaşımda bulundu.

Tuttuğu takımın ırkçılık karşıtı paylaşımına tepki gösteren taraftar, "Acınası. Kombinemi iptal ediyorum." ifadelerini kullandı.

Kulüp ise taraftara, ''Özlenmeyeceksin.'' diyerek yanıt verdi.

Söz konusu paylaşım binlerce kez beğenildi.

NE OLMUŞTU?

46 yaşındaki George Floyd, dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken, bir polisin uzun süre ensesine diziyle basmasından dolayı dakikalarca "Nefes alamıyorum" diye yalvarmıştı.

Floyd'un, olay yerine gelen acil sağlık ekipleri tarafından kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken, yoldan geçen vatandaşların cep telefonlarıyla kaydettiği görüntüler sosyal medyada paylaşılmıştı.

Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını tekrar alevlendirmiş ve Minneapolis başta olmak üzere birçok şehirde protestolara yol açmıştı.

Floyd'un polis şiddetiyle öldürüldüğü Minneapolis'teki gösterilerin 3. gecesinde bir polis merkezi ateşe verilmiş ve bazı iş yerleri yağmalanmıştı.