Sağlık

İmmün plazma stokları azaldı!

Koronavirüs tedavisi gören hastalara umut olan immün plazma stoğunun azaldığı açıklandı. Türk Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Saygılı, vatandaşlara çağrıda bulunarak, "Biz insanlarımızı plazma bağışı yapmaya davet ediyoruz. Bir bağış yapıldığı zaman 3'e bölüyoruz ve bu bir seferde 3 hayatın kurtulmasına vesile oluyor" ifadelerini kullandı.

Koronavirüs salgınında vaka sayıları artıyor. Hastalıkla mücadelede en önemli tedavi araçlarından biri de immün plazma. Türkiye'de ilk immün plazma bağışı 7 Nisan 2020'de yapıldı. Bugüne kadar 53 bin 797 ünite plazma bağışı gerçekleştirildi. İlk zamanda hızlı seyreden rakamlar zamanla düştü.

STOKLARDA AZALMA VAR...

Türk Kızılay'ın plazma stoklarında azalma yaşanıyor. Hastalığı atlatmasının üzerinden 28 gün geçen kişiler bağışa davet ediliyor.

RAMAZAN'DA DA BAĞIŞ YAPMAK MÜMKÜN

Türk Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Saygılı, "Biz insanlarımızı Kızılay'a 1 saatini ayırarak bilmedikleri ve tanımadıkları insanların hayata tutunmaları için plazma bağışı yapmaya davet ediyoruz. Bir bağış yaptığı zaman 3'e bölüyoruz bir seferde 3 hayatın kurtulmasına vesile oluyor" dedi.

18-60 yaş arası kişiler plazma bağışında bulunabiliyor. Ayda 10'ar gün arayla 3 kez immün plazma verilebiliyor. Kızılay noktalarına giderek, Ramazan ayında da bağış yapmak mümkün.

Yorumlar