Gündem |

İmamoğlu'nun Rize ziyareti Genel Merkezi rahatsız etti

Cumhurbaşkanlığı adaylığında adı geçen Ekrem İmamoğlu'nun Rize ziyareti gündeme yeni konuları getirdi. CHP kulisinden alınan bilgilere göre, bu ziyaretten CHP Genel Merkezi rahatsız oldu. Birgün gazetesi yazarı Yaşar Aydın'ın CHP'li bir isimden aldığı kulise göre, CHP içinde açıktan Cumhurbaşkanlığına aday olan iki isim Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Karadeniz ziyareti büyük tepkilere yol açtı. 

CHP Kaynakları Kılıçdaroğlu’nun geziden bilgisinin olduğunu ancak detayları ile ilgili eksik bilgilendirildiğini söyledi. Gezinin bu kadar gündem olması genel merkezi rahatsız etti!

CHP GENEL MERKEZİ RAHATSIZ OLDU

BirGün Gazetesi yazarı Yaşar Aydın CHP’li isimlere İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Karadeniz gezisinin Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve genel merkezde nasıl karşılandığını sordu. Aldığı yanıtlardan CHP Genel Merkezi’nin geziden rahatsız olduğu yorumları ortaya çıktı.

İşte kendisine verilen yanıtları kaleme alan Aydın’ın yazısındaki çarpıcı bölümler:  

“Karadeniz gezisi her ne kadar bayram ziyareti olarak duyurulsa da daha ilk dakikadan itibaren adaylık tartışmasını beraberinde getirdi. İmamoğlu, adaylık için altılı masayı işaret etse de fotoğrafını bir kez daha kadraja dahil etmeyi başardı. Artık CHP’nin sahada iki adayı var.

İmamoğlu "Ben de varım" dedi: Şimdi ne olacak?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu kalabalık bir gazeteci topluluğu ile birlikte bayramı memleketinde geçirdi. Her ilçe ziyareti beklendiği gibi mitinge dönüştü. Yine beklendiği gibi en önemli konu da İmamoğlu’nun cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağıydı. Ortaya çıkan fotoğraf Ekrem İmamoğlu’nun aday adaylığı başvurusu olarak okundu. Kuşkusuz Ekrem İmamoğlu daha bayram yolculuğuna çıkmadan sonucun böyle olacağını biliyordu.İlk olarak bu gezinin CHP Genel Merkezi’nde nasıl yankılandığına bakalım. Konuştuğumuz isimler sorularımıza ilginç yanıtlar verdi.

Genel Başkan geziden haberdar mıydı?

Evet. Gezi ile ilgili tüm detayları netleşmese de kamuoyuna duyurulmadan Genel Merkez’in bilgisi vardı. Ama gazetecilerin götürülmesi ilçe programların tümüne dair detaylı bilgiye daha sonra sahip olundu.

İzin istendi mi?

Bilgi verildikten sonra genel başkan negatif bir tutum takınmadı. Özel bir izin durumu yok.
Karadeniz gezisi Genel Merkez’de nasıl değerlendirildi?
Karadeniz gezisi beklenenden fazla kamuoyunu meşgul etti. Bu durum sıkıntı yaratacaktır.

Hafta başı masaya yatırılacak

Aldığımız bilgilere göre bayram tatili nedeniyle CHP Genel Merkezi’nde Ekrem İmamoğlu’nun Karadeniz gezisinin sonuçları daha net olarak tartışılmadı. Hafta başı net bir bilgiye ulaşma şansımız olacak. Ama şu kadarı söylenebilir ki artık CHP cumhurbaşkanlığı adaylığını açıktan isteyen iki isme sahip. Mansur Yavaş’ın durumu daha netlik kazanmadığı için iki aday diyorum.

Bundan sonra sadece CHP kamuoyu değil tüm seçmenler Kemal Kılıçdaroğlu kadar İmamoğlu’nun da attığı her adımı yakından takip edecek. Altılı masanın önemli gündemlerinden birinin bu olacağını söyleyebiliriz.

Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda sürekli CHP içinden isimler telaffuz ediliyor ve bu durum da genel bir kabul görmüşe benziyor. Bir istisna var o da Abdullah Gül. Bu isim bir yolunu bulup kendini gündemin içine sokmayı başarıyor. İmamoğlu’nun Karadeniz gezisinin bir yönü de bununla ilgili olduğu düşünülüyor. İmamoğlu’nun “Genel başkanın adaylığı dışında bir isme ikna olmam zor” dediği ve karşısına çıkacak sürprizlerin de önünü kesmek için bu hamleyi yaptığı ifade ediliyor. Ekrem İmamoğlu’nu harekete geçiren diğer bir motivasyon kaynağı olarak Mansur Yavaş’ın son günlerde sürekli isminin dolaşmasını da biz ekleyelim.
CHP’li bir kurmayın Karadeniz gezisi ile ilgili söylediği “Bu gezi cumhurbaşkanı açıklamasını en az iki ay öne çekti” değerlendirmesiyle bitirelim. Yaz sıcak, sonbahar daha da sıcak olacak."