Gündem

İlker Başbuğ'a 7 kritik soru

Sabah Gazetesi yazarı Şebnem Bursalı, "FETÖ" açıklamaları tepki çeken Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'a 7 kritik soru sordu.

İlker Başbuğ, geçen hafta Haber Global'de konuk olduğu programda; 26 Haziran 2009'da Meclis'ten geçirilen torba yasadaki "asker kişilerin özel yetkili mahkemelerde yargılanması"na ilişkin maddeyi hatırlatmış ve "26 Haziran 2009'da askeri şahısların, askeri mahalde işlediği suçlarda dahil özel yetkili mahkemelerde yargılanmasının önünü açan yasa teklifi getiriliyor. Bunu kim hazırladı? Tamamen FETÖ ile ilgili, bu araştırılsın" demişti.

Bu açıklamaların ardından başta Başkan Erdoğan olmak üzere birçok siyasi isimden Başbuğ'a tepki gelmişti.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Zaman zaman yanlış değerlendirmeleriyle kamuoyunun önüne çıkan eski bir genelkurmay başkanı bu düzenlemeyi bahane ederek Meclis'i itham altında bırakmıştır. Kendisini iyi tanırım. Bu konuda hepiniz süratle dava açmalısınız. Meclisin yasama yetkisini dışarıdan biriler atıp tutmak suretiyle yere çalma hakkı yoktur" ifadelerini kullanmıştı.

 İşte Sabah Gazetesi yazarı Şebnem Bursalı'nın yazısındaki konuyla ilgili kısım;

Gelin size olayı şöyle bir hatırlatalım:

Tarih 5 Ocak 2007... O dönem gazeteci olan bugünün CHP Milletvekili Tuncay Özkan'a bir flash bellek gelir. Tanımadığını söylediği bir kişi tarafından Ankara Sürmeli Otel önünde verilen bu bellekte; 15 bin subay ve astsubayın yaşam biçimi ve alışkanlıkları, 86 general ile ilgili özel bilgilerin olduğu bir fişleme bilgileri yer almaktadır. Bu subay ve generallerin örgütle bağlantıları ve himmet ilişkilerinin yanı sıra FETÖ'ye karşı olan subaylarla ilgili (Alevi- Kürt-solcu) gibi mezhepsel tanımlamalar ve özel yaşamlarına ilişkin karalama bilgileri bulunur. Gazeteci Tuncay Özkan, bu belleği gereğinin yapılması için dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı (KKK) İlker Başbuğ'a verir. Başbuğ da bu önemli bilgilerin yer aldığı bellek ile ilgili hiçbir işlem başlatmaz ve direkt Hava Kuvvetleri Komutanı Aydoğan Babaoğlu'na verir.

2017 yılı temmuz ayına geldiğimizde; ordu içindeki hain FETÖ'cülerin yaptıkları 15 Temmuz (2016) darbe kalkışmasını araştırmak üzere Meclis'te kurulan Komisyona, İlker Başbuğ ifade ve bilgi vermek üzere katılır. Yaptığı uzun konuşma sırasında; "2008-2010 arasında FETÖ'ye karşı tek başına mücadele verdiğini" söyler. Ama; ne KKK görevi sırasında ne de Genelkurmay Başkanı olduğu dönemde, yetkisi ve imkanı bulunduğu halde, hiçbir FETÖ'cü ile ilgili işlem yapmadığını, neden sonuç almadığını açıklamaz. Bir de; 2007 yılında Tuncay Özkan'ın kendisine teslim ettiği ve ordu içindeki 15 bin subay-astsubay ve generalle ilgili hem neden bir işlem yapmadığını hem de yapmayanlarla ilgili neden bir takip ve gereğini yapmadığını söylemez. Daha doğrusu bu bilgiyi tamamen saklar...

Ta ki; CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu; 2007 yılındaki bu trafiği partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda açıklayana kadar. Bu tarihe kadar bu bilgiyi hem kamuoyundan hem Meclis'ten saklayan Başbuğ, iddialar karşısında açıklama yapmak ve kabul etmek zorunda kalır. Bu belleğin kendisine Tuncay Özkan tarafından verildiğini kabul eder ama neden takip etmediği konusunda bir açıklama yapmaz.

Şimdi buradan bir gazeteci olarak İlker Başbuğ'a 7 sorum olacak:

1- 2007 yılında gazeteci Tuncay Özkan'ın size verdiği ve içinde ordu içindeki FETÖ'cü askerlerin ifşa edildiği ve aynı zamanda FETÖ'ye karşı olan subay ve generallerin fişlendiği flash bellek ile ilgili neden bir işlem yapmadınız?
2- Bu belleği verdiğiniz Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın Akın Öztürk Başkanlığında oluşturduğu Güneş Çalışma Grubu'nun yaptığı çalışmayı neden takip etmediniz?
3- O dönem KKK olarak yeterli yetkiniz ve imkanınız olmadığını kabul eder isek; neden Genelkurmay Başkanı olduğunuz dönemde bu konuyu tekrar gündeme alıp yeni bir araştırma ve soruşturma açtırmadınız?
4- 15 Temmuz Darbe Kalkışmasını Araştırma Komisyonu'na bilgi verirken neden 2007 yılında size verilen ordu içindeki FETÖ'cülerin bu listesini sakladınız?
5- Daha sonra konu ortaya çıkınca neden açıklama yapmak zorunda kaldınız?
6- Bundan 3 yıl önce ordu içindeki FETÖ'cülerin listesinin elinizde olduğunu sakladığınız Meclis'i, bugün neden FETÖ ile itham ediyorsunuz?
7- Eğer 13 yıl önce size verilen bu FETÖ'cülerle ilgili gerekli işlemi yapıp ordu içindeki FETÖ'cülerin ortaya çıkmasını sağlasaydınız; 15 Temmuz olur muydu?

Yazının tamamı için tıklayınız...

BAŞBUĞ'A AHMET HAKAN DA AYNI SORULARI YÖNELTTİ

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan da eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'a Şebnem Bursalı'nın sorularını yönelterek "Bu soruların cevabını mutlaka vermeli" çağrısında bulundu.

Hakan'ın yazısı için tıklayınız...