Dünya |

İlk tahliye konvoyu muhaliflerin kontrolündeki bölgeye ulaştı

İran komutasındaki Şii milisler ile rejim kuşatmasındaki doğu Halep'ten yola çıkan ilk tahliye konvoyu, muhaliflerin kontrolündeki bölgeye ulaştı.

Suriye'de İran komutasındaki Şii milisler ve rejim ordusunun kuşatmasındaki doğu Halep'ten çıkan ilk konvoyun taşıdığı yaralılar, muhaliflerin kontrolündeki batı Halep kırsalına ulaştı. Halep'teki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, ilk tahliye konvoyundaki 200 yaralı, rejim bölgesine geçip Ramuse semtinde yeşil otobüslere nakledildikten sonra 4 kilometre yol kat etti.

Rejim bölgesinden tamamen çıkan konvoy, muhaliflerin kontrolündeki batı Halep kırsalına girdi.

Konvoy, batı Halep kırsalından İdlib'e yol alıyor

Yeşil otobüslerden oluşan konvoy, Raşidin semti üzerinden Türkiye sınırında muhaliflerin kontrolündeki İdlib iline yol alıyor. Bu arada, ikinci ve daha büyük bir konvoyun yola çıkması için hazırlıklar başladı.

Böylece, kuşatma bölgesinden çıkan ilk konvoy, rejim bölgesinde bekleyen yeşil otobüslere ulaşmış oldu. Kuşatma bölgesindeki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, 50'den fazlası ağır olmak üzere 200 yaralıyı taşıyan otobüsler, Ramuse semtinde rejimin kontrol noktasından geçti.

Rejim uçakları ile İran komutasındaki Şii milisler konvoy güzergahında saldırı düzenledi

Esed ordusunun savaş uçakları ile İran komutasındaki Şii milisler, doğu Halep'ten yola çıkan ilk tahliye konvoyunun güzergahında yer alan Raşidin bölgesine saldırdı. Rejim güçlerinin hatlarında İran komutasındaki Şii milislerin tuttuğu bölgeden de semte 4 füze saldırısı gerçekleşti. Yaralıların yeşil otobüslere bindirilmesinden sonra konvoyun 4 kilometre boyunca rejim kontrolündeki alanda yol aldı.

151220161814598126606_3.jpg

Konvoy İdlib'e ulaşacak

Ardından konvoyun, muhaliflerin bulunduğu Halep'in batı kırsalına, oradan da İdlib iline ulaşması planlanıyor. Türkiye sınırındaki İdlib ili, Hatay'ın karşısına denk düşüyor.

İlk tahliye girişimi sabote edilmişti

İran komutasındaki Şii milislerin, 11.00 sularında kuşatmadan çıkmak üzere rejimin kontrol noktasında bekleyen konvoya keskin nişancılarla düzenlediği saldırıda, 4 sivil hayatını kaybetmişti. Bunun üzerine konvoy geri dönmüştü. İran komutasındaki güçler, dün de Türk ve Rus yetkililerin ateşkesi uygulatmaya çalıştığı sırada muhaliflere karşı geniş kapsamlı saldırı başlatmıştı. Rusya’nın devreye girmesiyle saldırı büyük ölçüde durdurulmuş ancak sabaha kadar İran güçlerinin tacizleri devam etmişti. Doğu Halep’teki saldırılara katılan Hizbullah, Afganistanlı Fatimiyun Tugayı, Iraklı Nüceba Hareketi Tugayı ve Bekir Tugayı bünyesindeki yaklaşık 7 bin milisi, İranlı General Seyid Cevad komuta ediyor.