Popüler Haberler |

İlk iftar saat kaçta 2019? İl il imsakiye takvimi!

Hafta sonu başlayacak olan Ramazan ayına az bir süre kala vatandaşlar ilk iftar saatini öğrenmek istiyor. Oruç tutmak isteyenler önceden tedbir almak için 6 Mayıs'ta okunacak olan ezan saatini şimdiden araştırmaya başladı. İlk iftarın heyecanını yaşayanlar bulundukları illerdeki akşam ezan saatlerini merak ediyor. Peki ilk iftar saat kaçta 2019? İşte cevabı...

İlk iftar saat kaçta 2019? Ramazan'ın gelmesiyle birlikte her yerde en çok merak edilen soru iftar saatleri konusunda oldu. Akşam ezanıyla beraber ilk orucunu açmaya hazırlanan Müslüman alemi bu durumun cevabını öğrenmek istiyor. Şimdiden tedbirli olanlar ise 6 Mayıs'ta il il vakitlerini araştırıyor. Peki ilk iftar saat kaçta 2019? Ayrıntılar sitemizde...

İLK İFTAR SAAT KAÇTA 2019?

İl il imsakiye takvimine buradan ulaşabilirsiniz...

RAMAZAN AYI VE ORUÇ İLE İLGİLİ AYET-İ KERİMELER

1- Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun. Kim o anda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Bütün bunlar, sayıyı tamamlamanız ve size doğru yolu göstermesine karşılık, Allah'ı tazim etmeniz, şükretmeniz içindir. (Bakara Suresi 185)

2- Ey iman edenler! Allah'a karşı gelmekten sakınmanız için Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. (Bakara Suresi 183)

3- Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır. (Bakara Suresi 184)

4- Bunlar, tövbe edenler, ibâdet edenler, hamdedenler, oruç tutanlar, rükû' ve secde edenler, iyiliği emredip kötülükten alıkoyanlar ve Allah'ın koyduğu sınırları hakkıyla koruyanlardır. Mü'minleri müjdele. (Tevbe Suresi 112)

5- Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helâl kılındı. Onlar, size örtüdürler, siz de onlara örtüsünüz. Allah, (Ramazan gecelerinde hanımlarınıza yaklaşarak) kendinize zulmetmekte olduğunuzu bildi de tövbenizi kabul edip sizi affetti. Artık eşlerinize yaklaşın ve Allah'ın sizin için yazıp takdir etmiş olduğu şeyi arayın. Şafağın aydınlığı gecenin karanlığından ayırt edilinceye (tan yeri ağarıncaya) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar orucu tam tutun. Bununla birlikte siz mescitlerde itikâfta iken eşlerinize yaklaşmayın. Bunlar, Allah'ın koyduğu sınırlardır. Bu sınırlara yaklaşmayın. Allah, kendine karşı gelmekten sakınsınlar diye, âyetlerini insanlara böylece açıklar. (Bakara Suresi 187)

.