Gündem |

"Paşinyan, Soros'un bir projesi!"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Dağlık Karadağ'daki son durum hakkındaki görüşlerini SuperHaber muhabiri Mevlüt Yüksel'e verdiği röportajda paylaştı. Aliyev, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın, adı hep darbelerle anılan Yahudi milyarder George Soros'un bir projesi olduğunu vurgulayarak, ''Paşinyan, Soros tarafından idare edilen bir adamdır. İkisi kol kola duruyorlar, bedenleri de birbirine yapışık. O durumdalar.'' ifadelerini kullandı. İşte gündemi sarsacak o röportaj...

Mevlüt Yüksel
Mevlüt Yüksel

SuperHaber ilk günden itibaren Azerbaycan-Ermenistan arasındaki çatışmaları yerinden izledi.

Muhabirimiz Mevlüt Yüksel, Terter, Gence, Mengeçevir, Goranboy, Berde, Naftalan'ı karış karış gezdi. Ermenistan'ın sivilleri hedef alan bombardımanlarına şahit oldu... Azerbaycan kentlerine düşen mermileri canlı yayınlar ile Türkiye'ye aktardı... Sığınaklara girdi, vahşeti yaşayan Azerbaycan halkına mikrofon uzattı.

Cephede ise Azerbaycan ile Ermenistan askerlerinin çatıştığı noktalara sadece birkaç yüz metre kalana kadar yaklaştı, Azerbaycan askerlerinin Ermenistan'a ait hedefleri ateşe almasını görüntüledi, cephede bir köyde Ermenistan'ın bombalı saldırısından son anda kurtuldu.

SuperHaber ayrıca bölgedeki kanaat önderlerinin çatışmalar hakkındaki yorumlarını da anbean Türkiye kamuoyuna duyurdu. Ermenistan'ın sivillerin yaşadığı yerlere düzenlediği füze saldırılarını sıcağı sıcağına takip etti, sivil kayıpları dünyanın gündemine taşıdı.

ALİYEV İLE SES GETİRECEK RÖPORTAJ

Deneyimli SuperHaber muhabiri Mevlüt Yüksel, son olarak Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşerek, kendisine mikrofon uzattı.

Burada çarpıcı açıklamalarda bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın Macar asıllı ABD'li Yahudi milyarder George Soros'un bir projesi olduğunu vurgulayarak, ''Paşinyan, Soros tarafından idare edilen bir adamdır. İkisi kol kola duruyorlar, bedenleri de birbirine yapışık. O durumdalar.'' ifadelerini kullandı. 

İşte Aliyev'in SuperHaber'e yaptığı gündemi sarsacak açıklamalardan öne çıkanlar; 

- Öncelikle Ermenistan ile Azerbaycan arasında Moskova’da görüşmeler yapıldı. Fakat bu görüşmeler sonrasında Ermenistan, acımasız bir şekilde sivilleri hedef almaya başladı. Burada dikkat çeken nokta Ermenistan’ın kendi topraklarından saldırı yapıyor olması... Neden Ermenistan böyle bir saldırıya gerek duydu, dünya kamuoyundan bu anlamda istediğiniz desteği gördünüz mü?

ERMENİSTAN SİVİLLERE SALDIRARAK BİZİ TAHRİK ETMEYE ÇALIŞIYOR

''Ermenistan’ın bu çirkin siyaseti anlaşılandır, çünkü onlar her zaman savaş meydanında yenilince böyle çirkin işlere el atıyorlar. Sivil ve savunmasız insanlara karşı acımasız olmak onlar için sıradan bir şey. Bunu Hocalı soykırımı örneğinde görmüştük.

Cephe hattında ordumuz birkaç köyü işgalden kurtarma operasyonları hayırlısıyla devam ediyor. Ermenistan’ın bu kalleş saldırısının sebebi odur ki, sivillere saldırarak bizi onlara karşı cevap vermeye tahrik ediyorlar. Bizim hedefimiz sivilleri değil, askeri hedeflerdir. Operasyonun başından beri bizim nokta atışlarımız onların silahlı birliklerine yapılmıştır.

Ermeni ordusuna büyük darbe vuruldu. 200 tank, 2 S-300 füze sistemi imha edildi, 33 tank ele geçirildi ve birçok askeri araç imha edildi veya ele geçirildi.

BU ERMENİSTAN'IN YENİ TERÖR SALDIRISIDIR

Bu Ermenistan’ın yeni terör saldırısıdır. Bu terör saldırısı Azerbaycan halkının iradesini kıramaz. Biz daha azimle düşmana karşı direneceğiz ve kendi topraklarımızı düşmandan geri alacağız. Ve Azerbaycan bayrağını bütün işgal altındaki topraklarda dikeceğiz.

TÜRKİYE AÇIK NET BİR ŞEKİLDE BİZİ DESTEKLEDİ

Uluslararası kamuoyunun tepkisine gelince; Türkiye bu meselede her zaman olduğu gibi bizi açık ve net bir şekilde destekledi. Sevgili Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları kardeşliğimizin göstergesiydi. Pakistan Başbakanı büyük dayanışma göstererek olumlu açıklamalar yapmıştır.

Ancak bunun dünya genelinde geniş karşılık bulduğunu söyleyemem. Herkes için bu apaçık ortadadır. Ateşkesten bir gün sonra kalleşçe saldırıya uğruyoruz. Bu saldırılar ateşkesi kimin istemediğinin göstergesidir. Ben daha önce demiştim. Bizim amacımız işgal altındaki topraklara kendi vatandaşlarımızı yerleştirmektir.

Ateşkesin amacı askeri karşı durmayı politik çözüme yöneltmek olmuştur. Diploması yoluyla çözüm bulunsun, Ermenistan işgal ettiği topraklardan çekilsin. Azerbaycan vatandaşları oraya dönsün ve barış ortamı oluşsun.

Ama görünüyor ki, Ermenistan'ın planları başkadır. Onlar zannediyorlar bu ateşkesle askeri yenilgilerini kapatır ve zaman kazanarak yeni askeri takviyeleri artırarak Azerbaycan'a karşı saldırıları devam ettirebilirler.

Ama onlar yanıldılar. Ben demiştim eğer Ermenistan olumlu tavır göstermese pişman olacak diye ve haklıydım.''

ATEŞKES VE SONRASINDA YAŞANANLAR

- Moskova’daki 11,5 saatlik görüşmelerde Karabağ’ın geleceğine dair Rusya’nın ortaya sunduğu bir proje var mıydı?

''Hayır, takvim verilmemişti, biz de çok ısrar etmemiştik, çünkü Moskova antlaşmasındaki maddeler bizi tatmin etti.

Moskova görüşmesinin bu kadar uzun sürmesinin sebebi bizi tatmin etmeyecek maddelerin anlaşmadan çıkarılmasıydı. Bizim Dışişleri Bakanımız oraya giderken ona teklifler sunuldu, tabii olarak benimle irtibat kuruldu ve bizim şartlarımızı demiştim. Ve o şartların dışında herhangi bir şey imkansızdı. O yüzden durumu dikkate alarak tutumumuzu biraz hafiflettik.

Madrid anlaşması bu toprakların Azerbaycan‘a geri verilmesini onaylıyor. İkili görüşmeler aynen kalmalıdır. Yani, Ermenistan ve Azerbaycan görüşmeler yapacak. Herhangi sözde Karabağ delegelerinin bu görüşmelere katılması söz konusu değil.

Artık Azerbaycan halkının sabrı tükenmiş. Ancak Ermenistan‘ın bu anlaşmayı ihlal etmesi gösteriyor ki onlar zaman kazanmak ve Azerbaycan‘a saldırılarını devam ettirmek istiyor.''

- Karabağ ile ilgili Ermenistan, Ermeni diasporasının güçlü olduğu Fransa, Rusya gibi ülkelerde bir siyasi baskı oluşturmaya çalışıyor. Karabağ alındığı zaman sizin aklınızda nasıl bir model var? Özerk bölge mi olacak?

''Öncelikle şunu şöyleyim Ermenistan‘nın bu çabaları yersizdir. Hiçbir dünya ülkesi Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığını tanımayacak. Azerbaycan‘ın toprak bütünlüğü bütün dünya tarafından tanınıyor. Minsk Grubu Eşbaşkanı ülkeler bizim toprak bütünlüğümüzü tanıyor. Avrupa Birliği arasında imzalanan belgelerde yine Azerbaycan‘ın toprak bütünlüğü tanınıyor.

Ben inanmıyorum hiçbir devlet Karabağ’ın bağımsızlığını tanımaz. Çünkü biz o ülkeyle hemen bütün diplomatik ilişkilerimizi keseriz. Ermenistan'ın bu çabaları sadece iç kamuoyuna yöneliktir. Binaenaleyh bizim barıştan sonra tutumumuzda herhangi bir değişiklik yok. Ve bizim tutumumuz uluslararası kurallara dayanıyor.

İlk aşamada Ermenistan ordusu işgal ettikleri arazilerden çıksın, öncelikle 5 ilçe, sonra da 2 ilçe boşaltılsın. Dağlık Karabağ’ı Şuşa ve diğer önceden Azerbaycanlıların yaşadığı bölgelere geri dönmeler başlasın ve Karabağ görüşmeleri devam etsin. Karabağ’da yaşayan Ermenilerle bizim bir sorunumuz yok, Azerbaycan çok milletli devlettir.

KARABAĞ'DA YAŞAYAN ERMENİLER ENDİŞELENMESİNLER

Azerbaycan‘ın kentlerinde ve Bakü’de binlerce Ermeni yaşıyor. Ve onlar bizim vatandaşımızdır. Bizim ülkemizde birçok milletler yaşıyor ve bu bizim gücümüze güç katıyor. O yüzden Karabağ’da yaşayan Ermeniler endişelenmesinler.

Onları rejimden kurtardıktan sonra onlar daha iyi, daha emniyetli ve daha yüksek refah seviyesine ulaşacaklar. Şimdi orada açlık hüküm sürüyor. Biz oraya yatırım yapar, sosyal yardım yaparız .iş yerleri için projelerimiz olacak. Ora dönecek Azerbaycanlılar ve orda yaşayan Ermeniler için yeni bir aşama olacak. Bizim tutumumuz budur.

Ermenistan’ın tutumu ise Azerbaycanlıları kovmak, etnik temizlik yapmak, Azerbaycan‘ın dini tarihi yapılarını yıkmak ve ondan sonra bu toprakların kadim Ermenistan toprağı olduğunu iddia etmektir.

Ermeniler o bölgeye 19. Yüzyılın başlarında Rus Çarlığı tarafından göç ettirilmiş. Bu tarihtir. Bu tarihi biz biliyoruz. Bizim tutumumuz bellidir. Azerbaycan halkı bunu biliyor ve destekliyor.

Azerbaycan halkı hayırsever halktır. Bu yüzden onlarla farklı milletler Azerbaycan arazisinde barış içinde yaşıyor. Bu yüzden emin olarak söyleyebilirim ki Ermeniler de bu bölgede rahat taşıyabilirler.

Gürcistan’da 200 bin Azerbaycanlı ve 200 bin Ermeni yaşıyor. Bazı köylerde onlar beraber yaşıyorlar. Ve onlar arasında herhangi bir sorun yaşanmıyor. Benim burada dediğim sözler halkım tarafından kabul görüp destekleniyor. Ben aynı zamanda Karabağ ‘da yaşayan Ermenilere sesleniyorum. Azerbaycan halkı onları düşmen olarak görmüyor. Azerbaycan halkı da kendi tarihi topraklarında yaşamak istiyor. Buna hakları var. Onlar da biz de yaşayalım. Ama bizi kovup kendilerinin yaşamaları hakkaniyetli değil. Buna hiçbir zaman biz razı olamayız. Her bir savaş barışla sonuçlanıyor ve biz savaştan sonraki aşamaya bakmalıyız. Düşünüyorum ki, 2 taraftan da güçlü siyasi irade olursa ve uluslararası kurumlar bize yardımcı olursa buna ulaşmak mümkündür.''

- Bir taraftan da Ermenistan sivil yerleşimleri hedef alıyor. Siz operasyon süresince askeri alanları hedef aldınız,Kkarabağ eksenli bir operasyon düzenlediniz ama Ermenistan tarafından yapılan saldırıların amacı panik, kaos, korku yaratmak mı? Azerbaycan halkının bu saldırılar sonrası psikolojisini nasıl görüyorsunuz?

''Ermenistan bu saldırılarla kaos ve korku yaratmak istiyor. O kadar da kolay olmayacak. Ama biz çalışmalıyız ki, bunu becerebilelim. Onlar şimdiki Azerbaycan'ı 90'lı yılların Azerbaycan'ı zannediyorlar. O Azerbaycan yok artık. Tarihte kaldı. Bugün bambaşka bir ülke. Yeni nesil yetişiyor. Yeni bağımsızlık koşulları ışığında güçlü, manevi ve vatansever insanlar yetişiyor. Aynı zamanda yaşlı nesil de bambaşka bir dünya görüşüne sahip. 1992 yılı Sovyetler Birliği'nin dağılmasının bir ertesi yıl. Aynı zamanlarda insanların idrakları farklıydı. Bugün ise Azerbaycan layık bir ülke.

“GÜÇLÜ İRADEMİZ VE ORDUMUZ VAR

Ülkemizin güçlü iradesi var, güçlü ordumuz var...

Azerbaycan vatandaşları, kendi liyakatlarını savunabiliyorlar. Ve şunu savaş sahasında göstermiş olan ülkemizin güçlü iradesi var, güçlü ordumuz var. İşte, tam da aynı nedenden dolayı, bu hain saldırılar bizim irademizi kıramaz. Terter, Ermeni vahşetinden en çok çile çeken şehir. Binlerce mermi ve mühimmat atılmış Terter'e. Orası küçük bir şehir. Gence gibi büyük bir şehir değil.

“ÖLMEK VAR! DÖNMEK YOK!”

Bugün erken saatlerde bana verilen bilgilere göre; binden fazla mühimmat 2 buçuk saat boyunca Terter'e atılmış. Ama Terter'liler bir dağ gibi, yumruk gibi durmuşlar, hiçbir yere gitmiyorlar. 'Ölmek var, dönmek yok' diyorlar.

Temas hattına yakın yerleşen bölgelerimizde; Goranboy'da, Ağcabedi'de yaşayan sakinler düşmanla yüz yüze yaşamaya alışmışlar.

Hain saldırılar parçacık kadar bile bizi kendi yolumuzdan döndüremez.

2016 yılında ünlü nisan savaşlarından sonra ben o Ermeni vahşetinden zarar görmüş bölgelerde bulundum. Bir köye gittim. Aynı köy Ermeni silahları mevkileri arasındaki mesafe 100 150 metre idi. Ve bizim askerler bana oraya gitmememi söylediler. Orası tehlikeli bir yer. Ben söyledim ki, olamaz. Nasıl yani? Orada bizim insanlar yaşıyorlar. Onlar için bu tehlikeli değil mi? Onlar ne kadar cesaretli ve gururlu insanlar ki, orada yaşıyor. Düşmanın ateşi altında uyanıyor, yaşıyor. Çocuklarını büyütüyor. İşte' Azerbaycan halkı, bu halk. İşte, bu nedenle hain saldırılar parçacık kadar bile bizi kendi yolumuzdan döndüremez. Ve Ermenistan'ın diğer amacı da bizi durdurmak.''

- Minsk grubu, 30 yıldır bu soruna dahil olmasına rağmen çözüm üretemedi. Türkiye masada rol almalı mı? Sabah saatlerinde Rusya’dan da bir açıklama geldi, Türkiye’nin masada olması istenmiyor. Rusya bu süreçte Karabağ’a barış gücü göndermek isterse buna bakışınız nasıl olur? 

“BİZİ HİÇ KİMSE DURDURAMAZ. SONUNA KADAR GİDECEĞİZ. TOPRAKLARIMIZI GERİ İSTİYORUZ.

''Onlar zannediyorlar ki, bu hain darbeler bizi durduracak. Bizi hiç kimse durduramaz. Biz hak yolundayız. Bu yolu sürdürüyoruz. Uğurla devam ediyoruz. Bayrağımızı yükseltiyoruz.

Topraklarımızı geri alıyoruz. Ve sonuna kadar bu yolda devam edeceğiz...

Önce şunu belirteyim ki, barış güçlerinin terkibi ve bölgeye gönderilişi her iki ülkenin (Ermenistan ve Azerbaycan) onayı esasında olmalı. Yani hangi ülkeler orada bulunacak. Eğer herhangi bir ülke itiraz ederse o zaman, tabii ki, bu gerçekleşmeyecek.

Bugün barış güçlerin derken Azerbaycan toprakları söz konusu... Herkes şunu anlamalı. Bağımsız Azerbaycan toprakları, söz konusu.

Ve bizim iznimiz olmaksızın herhangi ülke kendi barış güçlerini bizim toprağımıza gönderemez.

Ve bizim iznimiz olmaksızın herhangi bir ülke kendi barış güçlerini bizim toprağımıza gönderemez. Bu, uluslararası hukuka ve yasalara aykırı, kabul edilemez. Bu nedenle bir endişe yok bizde. Böyle çabalar olabilir. Böyle istekler olabilir. Ben, bunu istisna etmiyorum. Ancak tüm meseleler, masa üzerinde olmalı.

Müzakere konusu olan temel prensiplerde barış güçlerinin gönderilişi en son aşamada göz önünde bulunduruluyor. İlk önce az önce söylediğim meseleler çözülmeli. Toprakların boşaltılması, mültecilerin kendi topraklarına dönmesi, ulaştırma meseleleri, sınırların açılması, sonrasında ticaret, ondan sonra barış güçlerinin getirilmesi istisna değil. Ancak bu geçen 30 sene boyunca müzakere sürecinde olumlu sonuca yaklaşamadığımızı da göz önünde bulundurursak, bu konular hiç müzakere de olunmadı. İşte o nedenle bu meseleye ilişkin herhangi bir hangi bir tez ve istek olabilir. Ancak Azerbaycan'ın rızası olmaksızın bu mümkün değil. Diğer meseleye gelince; Minsk grubunun çalışmaları ile ilgili ben birkaç defa söylemişimdir ki, Minsk grubu, 1992 yılında oluşturuldu. O zaman hangi esaslar buna neden oldu, biz bunu bilmiyoruz. Orada öyle ülkeler bulunuyor ki, bu bölge ile ilgilenmiyorlar. Bu bölgede onların herhangisiyse bir çıkarları da yok. Etkisi de yok. Eğer biz bu çatışmanın çözülmesini istiyorsak; ki, istiyoruz.

“ESAS OLAN ŞUDUR! TÜRKİYE MASADA OLSUN”

Öyle ülkeler olmalı ki, bu barışın sağlanmasına hizmet etsinler. Biz kardeş Türkiye'yi bu sürecin içerisinde görüyoruz. Biz bunu alkışlıyoruz. Biz, anlıyoruz ki, Misnk grubu, AGİT tarafından kurulmuş. AGİT'in kendi kuralları var. Bu grubun terkibinin değiştirilmesi içi hangiyse yasal süreçler var. Biz bu derinliğe gitmek istemiyoruz. İşte o sebepten ben söylemişim ki, fark etmiyor; “de yure” veya “de fakto”. Esas olan şu ki; Türkiye bu masada olsun. Ve, zaten var. Çünkü Karabağ konusuna ilişkin aziz kardeşim saygılı Recep Tayyip Erdoğan ve saygılı Putin ile defalarca görüştük, konuştuk. Artık uzun yıllardır, 10 seneden fazladır ki Türkiye-Rusya gündeminde dayanan bir mesele. Benim de bundan haberim vardı. Hem Türkiye Cumhurbaşkanı hem, Rusya cumhurbaşkanı konuya ilişkin bana söylediler...

İşte, zaten Türkiye var. Şimdi daha çok var. Daha büyük hacimde, daha büyük ölçekte.

Ve bugün Türkiye Dışişleri Bakanı sayın Mevlüt Çavuşoğlu, sayın Lavrov ile görüşüyor. Türkiye Savunma Bakanı, sayın Rus Savunma Bakanı Şoygu ile görüşüyor, konuşuyorlar. Kim diyebilir Türkiye yok? Türkiye yoksa, ne için konuşuyorsunuz? Türkiye var ve biz de elimizden geleni yapacağız bundan sonra da olması için.

“TÜRKİYE OLMADAN MESELE ÇÖZÜLEMEZ

Türkiye olmazsa, bu mesele çözülemez. Bunu herkes anlamalı. Konunun formal tarafına gelince; Minsk grubu da kalabilir. Zaten, 30 sene boyunca bir sonuca varamadı. Olabilir. Ancak ne kadar çabuk bu mesele çözülürse, o kadar çabuk Minsk grubuna gerek kalmayacak.''

- Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın söylemleri halkını galeyana getirmeye başladı. Türkiye’yi Azerbaycan’a destek olmakla suçlamaya başladı. Bu iddialar uluslararası medyada da bu anlamda çok yer alamadı. Sadece ABD’deki bir gazete Türk uçaklarının Azerbaycan’a destek olduğunu iddia etti. Paşinyan’ın iddialarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

“SARHOŞ PAŞİNYAN’IN DANSININ İNTİKAMINI SAVAŞTA ALIYORUZ”

''Paşinyan'ın sarhoş halde yaptığı dansını ve diğer Azerbaycan halkına yağdırdığı küfürleri ve hakaret, Azerbaycan halkını, haklı şekilde hiddetlendiriyor. Ve biz şunun açısını, intikamını savaş sahasında alıyoruz. Savaş alanında Azerbaycan askeri kimin haklı olduğunu gösteriyor. Savaş alanında biz kendi gücümüzü ve halkımızın iradesini gösteriyoruz. Ve Paşinyan'ın diğer provokasyonları da yanıtsız kalmıyor, kalmayacak da. Azerbaycan halkının liyakatı berpa ediliyor (onarılıyor). Şehitlerimizin kanı yerde kalmıyor ve kalmamalı.

Bugün özgürleştirilmiş şehirler ve köyler bizim Paşinyan ve onun gibilerine en güzel yanıtımız. Ve o, kendisi anladı artık. Beni onu uyarmıştım ki, gittiğiniz yol sizi felakete götürecek. Ben demiştim ki, Azerbaycan halkının liyakatı ila uğraşmasın. Dikkatli ve çekinceli olsun.

“PAŞİNYAN PANİK VE TEDİRGİNLİK İÇİNDE”

Paşinyan, büyük devletlerin kendisinin yerine savaşacağını zannediyordu.

Paşinyan, dünya Ermenilerinin kendisini savunacağın, büyük devletlerin kendisinin yerine savaşacağını zannediyordu. Bugün de aynısını istiyor. İşte, tam da bu nedenle Rusya Cumhurbaşkanı sayın Putin'e defalarca telefon açmış. Aynı telefon aramalarının basına bir kısmı verildi. Geri kalanı verilmedi. Ama bizde bilgiler var ki, son ateşkes sonrasında da, Paşinyan Putin'e telefon araması yapmış. Ve kendisinin bu eylemleri gösteriyor ki, adam, panik ve tedirginlik içinde. Kendisini yitirmiş. Ve savaş alanında Azerbaycan ordusu, düşmana öylesi sarsıcı darbeler indiriyor ki, artık onlar gayri adekvat duruma düştüler. Bu, konunun sadece bir tarafı. Türkiye’nin burada iştiraki, herhangiyse yabancı güçlerin buraya getirilmesi; bu tamamı ile yalan.

“TÜRK F16’LARI TATBİKAT İÇİN GELMİŞLERDİ, SAVAŞMIYORLAR”

Türk F16'larından hiçbirisi bu savaşa katılmamıştır. Türk F-16'larına ilişkin konuya ben artık söyleşi yaptım. Türk F16'ları buradalar. Uçaklar tatbikat zamanı gelmişlerdi. Onun sonrasındaki Ermeni saldırılarından sonra burada kaldılar. Ama onlar yerde duruyorlar. Havada değil. Ve onlardan hiç birisi bu savaşa katılmamış. Türkiye'den hiçbir insan bu savaşa katılmamış.

“AZERBAYCAN’DA YABANCI SAVAŞÇI YOK! BU İFTİRA”

Yabancı insanlar (savaşçılar) konusu da yalan. Bu bize atılmış bir iftiradır. Bir tek bile kanıt gösteremiyorlar. Sadece olarak Fransa ve Rusya'dan benzeri açıklamalar yapıldı. Delil yok. Bizim istihbarata hiçbir bilgi verilmiyor. Ben size diyebilirim ki, bizim istihbaratımız bize itham yağdırılan ülkelerle iletişimde olmuşlar. Somut delil istedik, veremediler. Basında kim yazarsa yazsın. O bizi ilgilendirmez. Zaten, Batı medyası her zaman Ermenistan tarafını tutuyor. Ve bize bundan önceki dönemlerde de çok olumsuz münasebet göstermişler. Ve aynı iftiralara biz alıştık. Ancak resmi kişilerin açıklamaları kabul edilemez! Ya bunu ispat etsinler, ya da kendi sözlerini geri çeksinler. Öyle bir şey yok. Buna gerek yok. Azerbaycan, yeteri kadar güçlü bir orduya sahiptir, bu konuları kendi başına halledebilir.''

- PKK’nın Karabağ’daki varlığından bahsettiniz. Belli mi hangi bölgelerde oldukları?

“ERMENİSTAN’DA PKK KAMPLARI VAR”

''Baksınlar, Ermenistan'a, PKK'lıların kampları var orada. Yabancı vatandaşların iştirakine geldik ise; Baksınlar, Ermenistan'a. Orada ne kadar yabancı terörist var. PKK'lıların kampları var orada. Aynı şekilde Dağlık Karabağ'da PKK'lıların kampları var. Artık biz aynı bölgeyi işgalcilerden arındırdıktan sonra kamplarını da yıkıma uğratacağız, mahvedeceğiz. Ne kadar yabancı bugün bize karşı bu savaşlarda iştirak ediyor.

“ERMENİLERİN TARAFINDA KANADALI VE LÜBNANLI SAVAŞANLAR BULUNUYOR”

Orada öldürülen teröristler sırasında Kanada pasaportuna sahip kişiler var. Lübnan pasaportlular var. Onlar Ermeni asıllı mı, ya öyle değil. Bu başka mesele. Bir başka ülkenin paralı vatandaşı gelip de burada savaş ediyor.

İddialar var ki, Türkiye Azerbaycan'a askeri yardım yapmış. Biliyorsunuz; Türkiye, bizim kardeşimiz ve bizim bu ilişkilerimiz büyük denemelerden yüzünün akı ile çıkmış. Biz Türkiye'den askeri teknik yardım alıyoruz. Ancak, biz diğer ülkelerden de alıyoruz; Rusya, İsrail, Iran, Ukrayna, Doğu Avrupa ülkelerinden. Türkiye'nin gelişmiş askeri sanayi kompleksi var. Neden almayalım?

“FAKİR ERMENİSTAN 2 MİLYAR DOLARLIK SİLAHI NASIL ALDI?”

Şimdi bakın; Ermenistan, ne yapıyor? Biz para verip alıyoruz. Bende tam liste var. Sonrasında yayınlanacak. Son iki hafta boyunca 200'den fazla tank imha edildi. 33 tank ganimet götürüldü. 2 tane S 300 imha edildi. Bundan sonra hava saldırısından savunma sistemleri; 35 imha. Kargo arabaları. Tank savar. İmha edilen ve ganimet götürülenleri fiyatlarsak, 2 milyar dolar değerinde bunlar.

Soru şu ki, fakir Ermenistan, aynı parayı nereden buldu? Sen bunu parayla mı aldın? Hayır! Sana verdiler. Kim verirse bunu herkes biliyor. Ve yine de veriyorlar, vermeye de devam ediyorlar. Ve Tovuz bölgesindeki temmuz çatışmalarından sonra 16 Temmuz’da çatışmalar durdu. Ertesi gün her gün kargo uçakları Ermenistan'a silahlar taşımaya başladı. Bakın görün. Ermenistan'ın devlet bütçesinde, bu paralar var mı? Yok.. Ermenistan'ın döviz rezervi 1,5 milyar dolar. Bitti. Başka da parası yok. Ülkenin dış borcu 8 milyar dolar. Eğer savaş devam ederse biz onların tüm ordusunu mahvedeceğiz. O sebepten de ne kadar çabuk bunları durdururlarsa aynı tankları ve obüsleri savunabilirler. Rusya'nın Ermenistan'da askeri üssü var. 5 bin askeri var orada. Türkiye'nin askeri üssü var mı? Yok. Ermenistan sınırını Rusya ve İran sınır muhafızları koruyor. Azerbaycan sınırında Türkiye sınır muhafızları yok ama. Bizi gerek hiç kimse itham etmesin. Yoksa biz, “açarız sandığı, dökeriz pamuğu”. Böyle bir ata sözü.

Bizde bununla ilgili istihbarat var (PKK kamplarının Dağlık Karabağ’da bulunduğu yerler). Detaylı bir şeyler açıklamak istemiyorum. Daha çok dağlık bölgesindeler. Çünkü işgal edilmiş toprakların bir kısmı dağlık yerler. Bir kısmı ise düzlük. Onlar daha çok ormanlarda ve dağlık arazilerde. Bu konuyla ilgili biz defalarca kendi sözümüzü demişiz. Ve hatta ben önceki dönemde olurken Avrupa Parlamentosunun temsilciler heyetinin başkanıydım. Orada da ben konuyu gündeme getirmişimdir. Avrupalı millet vekillerinin Ermenistan'a yaptırım etmeleri için konuya dikkat çekmiştim. Ermenistan, terörist ihraç eden bir ülke. Ona göre de, böyle bir istihbaratlar var. Aynı zamanda, Rusya Ermenistan'a yaptırım konusunu dış istihbarat idaresinin açıklamasında da, belirtmiş. Ama nedense aynı açıklama hiçbir basında yer almadı. Orada belirtiliyordu ki, yabancılar savaşıyor. Açıklamada “PKK burada olamaz” ifadeleri yer almıştı. Neden Batı basınında bunlar yok? Örtbas yapmak istiyorlar. Ama tüm topraklarımızda Azerbaycan bayrağı dalgalandıktan sonra, bir tane bile terörist orada sağ salim kalamaz.

Onlar bir kadar endişeliler. Ama Sovyet yasalarını göz önünde bulunduruyoruz. Çünkü, Ermenistan boru hattına yaklaşmak ve oraları kontrol altına almak istiyorlardı. Zaten bu nedenden dolayı, onlar bizim topraklarımıza girmişler. Yeni toprakları işgal etmek istiyorlar. Ancak bunun acı sonuçlarını yaşadılar.''

- Ermenistan’ın enerji kaynaklarına saldırısı sonrası güvenlik sorunu tartışılıyor. Boru hatlarına saldırıyı nasıl önleyeceksiniz? Avrupa’da da enerji ihtiyacı var, Avrupalı dostlarınız bu durumu nasıl karşılıyor?

“ASIL AMAÇLARI TANAP”

''Boru hatlarına yönelik tüm meselelerle ilgili 2006 yılından beri bir istisna olmakla, bir tane bile Azerbaycan arazisinde sorun olmamış.

Azerbaycan arazisinde bizim yeteri kadar savunma sistemimiz var. Gözetim ve denetimler yapılıyor. Fiziki savunma ve elektron hatların derinlerde yerleşmesi bunu havadan da belli düzeyde muhafıza ediyor.

Eğer Ermenistan, bu gibi boru hatlarını sıradan çıkarmak planlarını hayata geçirmek isterse; yanıtı çok ağır olacak. Biz, konuyla ilgili uyarımızı yapmışızdır. 2021 yılında TANAP üzerinden gaz almaya başlayacak Avrupa ülkeleri de, Ermenistan’ı uyarmalılar. Çünkü TANAP yalnızca bizim projemiz değli. TANAP'ın başka paydaşları var. TANAP'ın Avrupalı paydaşları var. Ve Avarupa'nın enerji güvenliği için müstesna önem arz eden bir proje. İşte bu nedenden dolayı hepimiz bu projeye herhangi zarar değmemesi için ilgili olmalıyız.

Hayır. Bununla ilgili bize herhangi bir telefon açılmadı. Talep, mesaj gönderilmedi. Vatanını yöneten her bir lider, yönetici belli deneyim sahibi olmalı. Yönetim tecrübesi. Bazı ülkelerde iktidara gelmiş olan insanların hiçbir tecrübesi yok. O hiçbir küçücük kolkoza bile başkanlık yapmamış. Hiçbir ufacık firmaya, dükkana bile. 5 tane bile işçisi olmamış belki. Sen nasıl ülke idare edebilirsin?

Ülke yönetmek zor bir mesele. Özellikle, bizim bölgemizde. Oturmuş Avrupa ülkelerinde bu zor mesele değil. Aynı ülkeler ki, onlar bilmez kendi başkanları kim. Kendi hayatlarını yaşıyorlar. Oturmuş bir sistemleri var. Her şey sistem altında. Ama bizim bölgemizde çok şeyler ülkeyi yöneten insana bağlı. İnsanların yaşamları, güvenliği, uluslararası imajı.''

- Paşinyan kontrolden çıktı. Sadece kendisi değil Ermenistan halkını da tehlikeye soktu. Avrupa’daki Ermenilerden, Ermeni iş adamlarından ‘aracı olalım’ gibi telefon görüşme talebi oldu mu hiç?

“PAŞİNYAN ERMENİSTAN’I FELAKETE GÖTÜRDÜ!”

''Ve Paşinyan, sokaktan gelen bir kişi. Hiç kimdi, kendisi. Yazardı, yazar da değildi. Bir gazete muhabiri idi. Sokaktan geldi de, başkan oldu. Ve sonra ne yaptı? Ermenistan'ı felakete götürdü. Bugün Ermenistan'da tam diktatörlük hüküm sürüyor.

İki eski cumhurbaşkanına cinayet üzerine soruşturma başlatılmış. Birisi yaklaşık iki sene hapise girdi. Sonra serbest bırakıldı. Diğerine de yurt dışına çıkma yasağı getirilmiş. Ana muhalefet partisi başkanı hapiste. Çatışmalardan iki gün önce. Anayasa Mahkemesinin başkanını şantaj yaptı ve kovdu. Hapisle korkuttu. Ve kendi adamlarını oraya yerleştirdi. Gazeteci ve basın mensuplarını hapislerde çürütüyor. Onlardan bir tanesi açlık grevi yaptı ve orada öldü. Uluslararası müstevide geleneksel müttefiklerle sorunlar yaşadı. Rusya ve Beyaz Rusya’yla. Sorunlar çıkardı.

“PAŞİNYAN’IN UMUDU SOROS!”

Şimdi Paşinyan'ın en çok ümit beslediği örgüt Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü. Örgütün nizamnamesinde yazılıyor ki, herhangi bir ülkeye yurt dışından saldırılarsa, diğer ülkelere de yapılmış sayılıyor. Örgütün eski başkanı hapse atıldı. Ne kadar böyle işler yaptı.

“PAŞİNYAN’I SOROS YÖNETİYOR!”

Artık şunu her kes biliyor ki, Paşinyan, Soros'un bir ürünü. Soros tarafından yönetilen bir isim. Sovyetler Birliği mekanında gerçekleştirilmiş darbeler, çevrilişler tek yerden kaynaklanıyor. Paşinyan'ın Soros’la birlikte olduğu şeklini internette aratın. Bedenleri de birbirlerine yapışmış durumda. Yakışıksız bir fotoğraf. Odur Paşinyan'ın başçısı (akıl hocası). Kendisini Soros yönetiyor. Ermenistan'da yaşanmış aynı olaylar Soros'un bir sonraki yenilgisi.

“SOROS’U AZERBAYCAN’DAN KOVDUM!

2005 yılında onlar Azerbaycan'da bunu yapmak istediler. Turuncu devrim… Ama ben durdum onların karşısında. Kendilerini kovdum buralardan ve sonrasında Soros vakıflarını da kapattım. Diğer Sivil Toplum Örgütlerini de buradan reddettim. Söyledim ki, biz, kendimiz biliriz. Gidin, başka yerlerde devrim yapın. Ama onlar Ermenistan'da oturdu. Sivil Toplum Örgütlerince oraya paralı askerler getirildi. İnsanlar yetiştirildi. Ve bugün Paşinyan takımının yüzde 90'ı Soros, Transparency İnternational, Amnesty İnternational (Uluslararası Af Örgütü), Human Rights Watch (Insan Hakları Gözetleme) ve bunlar gibi çirkin teşkilatların temsilcileri. İşte bu sebepten. Ben son günlerde Rus televizyon kanallarından birine demeç verdiğimde, bugün bizim amacımız Paşinyan'a sorun oluşturmak değil. Onun ne kadar uzun sürece görevde kalması bir o kadar da iyidir bizim için. Anlıyorsunuz ne diyorum.''

- İnsanlar size müthiş bir destek veriyor. ‘Arabam yansın, evim yansın önemli değil ama Karabağ alınsın’ diyorlar. Bundan sonra nasıl bir süreç görüyorsunuz? Ne kadar daha bu süreç devam eder?

''Evleri imha edilmiş insanların sorunlarını biz hallederiz. Onları hiç endişelenmesinler. Kısa süre içerisinde. Hatırlıyorum, 2016 yılında nisan ayında Ermenistan bize saldırdığında bizim 1000'den fazla ev yıkıma uğratılmıştı. Ve ben aynı ev sahipleri ile görüştüğümde söylemiştim ki, rahatsız olmayın, biz, tüm evleri onaracağız. Sonrasında ben yine onların yanına geldiğimde Ağdam ve diğer cepheye yakın bölgelerde bulunurken artık onların evlerinin anahtarlarını sundum kendilerine. Bir yıl önce Bakü'de deprem olmuştu. Binlerce ev söküldü. Oraya gittiğimde de, endişelenmeyin, tüm evler onarılacak dedim. 10 sene bundan önce yaşkınlar, sel oldu.  Büyük bir arazı sular altında kaldı. 5 binden fazla ev uçtu, enkaza uğradı. Sular altında kaldı. Hepsini devlet hesabına tamir ettik. Ve benim kendi yanaşmam böyleydi ki, eğer senin 100 metre karelik odan vardıysa, sana 120 150 metre kale ev verilecek. Eğer senin evin küçücük uçuk sökükse sana güzel tamirli bir ev verilecek. Bu sebepten de, evlerini yitirmiş insanlara yardım yapılacak. Bundan ilave, bizim köylerde çoğu kişi ev hayvanlarını bile yitirmiş. Kendileri için bu bir gelir kaynağı. Talimat vermişimdir. Onlara da yardım yapacağızdır. Artık değerlendirmeler, hesaplamalar yapılıyor. Kim ne kadar kendi ev hayvanını yitirmiş, karşılığı verilecek. O sebepten bu meseleyi biz kesinlikle çözeceğiz. Ve bunu Azerbaycan halkı biliyor.

Konuyla ilgili herhangi bir sigorta şirketine başvuru yapmayacak. Herhangi memur kendisine sorun çıkarmayacak. Bu konular benim kişisel kontrolüm altında. Bunu her kesi biliyor ve benim talimatlarımı yerine getirecek. Ve bu olay Azerbaycan halkının ne kadar büyük halk olduğunu gösteriyor. Vatandaşlar söylüyor ki, evim de, malım da batsın, bir tek Karabağ geri alınsın. Biz hepimiz bu amaçla yaşıyoruz. Biz bir hasreti 30 yıldır yaşıyoruz. Buna son koyacağız. Ona göre bu konuyla ilgili şimdiki aşamada yalnız ileri.

“BİZ İNSANİ AMAÇLA ATEŞKESE EVET DEDİK!”

Biz Ermenistan'a şans veriyoruz. Ateşkesle biz razı olmayabiliriz. Biz razı değiliz deseydik, kim bizi mecbur edebilirdi? Hiç kim! Biz yaptık ki, insanlar ölmesinler. Bu taraftan da, karşı taraftan da. Onlara da yazık.

Ermeni askerleri ayaklarından zincirliyorlar. Kaçmasınlar diye birbirlerine bağlıyorlar. Bizim Savunma Bakanlığı video görüntüleri yayınladı. Son günlerde Ermeni askerlerinin arkasında bir ceza taburları geliyor. Eğer kimse geri kaçarsa arkadan vuruluyor. Böyle vahşilik. Böyle faşistlik. Biz oraya dönmek istiyoruz. Ancak barış yolu ile. İşte bu nedenden dolayı Ermenistan'a şans verdik. Ateşkesi ihlal etme, uy. Masa arkasına otur. Bu meseleni çöz. Topraklarımızı geri ver. Senin toprağın bize lazım değil. Ermenistan toprağında bizim gözümüz yok. Ve zaten size de söyledim. Orada hali hazırda yaşayan Ermeniler, bulundukları yerlerde de yaşayacaklardır. Bizim onlarla hiçbir sorunumuz yok. Yani bu aşama için bizim politikamız sonuna kadar bundan ibaret. Savaş bitince yalnızca bölge değil, dünya değişecek. Artık değişiyor. Ve herkes bizim gücümüzü gördü. Bizimle hesaplaşma düzeyi daha da yukarılara çıkacak. Zaten belli bölgesel konularda Azerbaycan'ın tavrı, rolü çok önemli. Daha da artacak.

“ERDOĞAN,TÜRKİYE AZERBAYCAN’IN YANINDADIR DEMESEYDİ İŞLER KARIŞACAKTI!”

Türkiye-Azerbaycan birliği daha da mecburi olacak.  Bu hayati önem arz ediyor

Tabii ki, Türkiye-Azerbaycan birliği daha da mahkum olacak. Bu hayati önem arz ediyor. Bu birlik, bölge için istikrar ve barış getiriyor. Çünkü bizim niyetimiz kendi çıkarlarımızı sağlamak.

Erdoğan, “Azerbaycan, yalnız değildir. Türkiye Azerbaycan'ın yanındadır” demeseydi, belki de burada işler karışabilirdi...

Bugün Türkiye, bölgede ve yeni coğrafyada çok önemli istikrar verici role sahip. Ve aziz kardeşim, Erdoğan'ın bu çatışmaların ilk saatlerinden verdiği destek istikrarı korudu. Bazıları belki bunu anlayamıyor. Eğer o sözler olmasaydı, Erdoğan “Azerbaycan, yalnız değildir, Türkiye Azerbaycan'ın yanındadır” demeseydi, belki de burada işler karışabilirdi. Belki de başka kimse burada bulanık suda balık tutmaya çalışacaktı. Bu bölgede biz yeni bir vizyon oluşturmalıyız. Stratejik bakış oluşturmalıyız. Artık bununla ilgili düşünmeye başlıyoruz. Ancak Olaylara önlemek istemiyoruz. Bu iş bitsin, çözelim. Topraklarımıza kavuşalım. Ondan sonra Azerbaycan'ın yeni dönemi başlanacak. Güçler nispeti değişecek. Sanırım, Türkiye ve Azerbaycan'ın gücü daha da güçlü olacak.''