Teknoloji |

İklim krizinde kırmızı alarm: Ada devletleri haritadan silinebilir

Antartika'da bulunan dünyanın en büyük buzulu Thwaites'in hızla erimesi kırmızı alarma neden oldu. Buzulun tamamen erimesinin deniz seviyesinin 60 santimetreye erimesine neden olacağı ve bu durumun kıyı şeridindeki kentlerin sular altında kalmasına neden olacağı öğrenildi. Birçok küçük ada devleti haritadan silinebileceği uyarısı yapıldı.

Antarktika'da dünyanın en büyük buzulu Thwaites hızla eriyor. Erime yüzünden deniz seviyesinin 60 santimetre yükselebileceği açıklandı. Bu dünya genelinde kıyı şehirleri için ciddi bir tehdit.

Dünyanın en büyük buzulu Thwaites, 20 yıl önce beklenmedik biçimde Antarktika'dan koptu ve binlerce parçaya dağıldı. Küresel deniz suyu seviyesindeki yükselişin yüzde 4'ü bu buzulun erimesi nedeniyle yaşanıyor. Buzuldaki erime de giderek hızlanıyor.

Toplamda İngiltere adası büyüklüğündeki buzul bu hızla erirse dünyada deniz seviyesi en az 60 santimetre yükselecek.

KIYI ŞEHİRLERİ SULAR ALTINDA KALABİLİR

Daha da kötüsü Thwaties, çevresindeki buzulları da kendisine çeker ve bu buzulların erimesine yol açarsa yükselmenin 3 metreye ulaşabileceği uyarısı yapılıyor.

Böyle bir gelişme karşısında dünya genelinde sahil şeridinde yer alan hiçbir yerleşim yeri deniz taşkınlarının getireceği felaketten kurtulamayacak.

Birçok küçük ada devleti haritadan silinebilir ve kıyı şehirleri sular altında kalabilir.

Uzmanlara göre Thwaites buzulundaki gelişmeler iklim krizinde kırmızı alarmın çaldığı anlamına geliyor.