Yaşam

İkinci El Araba Alacaklara Galericilerden Kötü Haber! İkinci El Araba Piyasası Ne Olacak?

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yeni bir karar yürürlüğe girmiş ve ÖTV’de matrah indirimi yapılmıştı. Alınan bu karar özellikle araba almak isteyen vatandaşları bir hayli umutlandırdı.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yeni bir karar yürürlüğe girmiş ve ÖTV’de matrah indirimi yapılmıştı. Alınan bu karar özellikle araba almak isteyen vatandaşları bir hayli umutlandırdı.

ÖTV’nin Geri Çekilmesi İle Araç Fiyatları Ucuzlamaz

Alınan kararın akabinde araba sahibi olmak isteyen vatandaşların gözü ikinci el araba piyasasına çevrildi. Vatandaş ikinci el araba fiyatlarında ciddi bir ucuzlama beklentisi içerisine girerken beklenen olmadı ve ikinci el araba fiyatlarında düşüş yaşanmadı.

Bunun üzerine vatandaşın gözleri galericilere çevrildi. İzmir Otokent Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Demir ise yaptığı açıklama ile kinci el araba piyasasında ÖTV geri çekilmesi ile düşüş yaşanmasının mümkün olmadığı söyledi. Sözlerinde araba almak için gidildiği takdirde sıfır araç bulunmasının imkânsız olduğunu belirten Demir, 3 ay sonrasına tarih verildiğini vurguladı.

Ayrıca vatandaşın 3 ay sonra gittiği zaman zamlı fiyat ile karşılaştığını aktaran Demir, indirim yapılmasının anlamının ne olduğunu yönünde serzenişte bulundu.

İkinci El Araba Almanın Tam Sırası

Demir yaptığı açıklamada ayrıca şu an ikinci el araba alımlarından memnun olduklarını ve şu anın ikinci el araba almak için tam zamanı olduğunu söyledi. Demir verdiği demeçte; “Şu an ikinci el araç almak için en uygun zaman. Şu an zaten ikinci el fiyatları gayet normal seviyelerde. Pandemi döneminden bile daha düşük şu an fiyatlar. İkinci el araç fiyatlarında düşüş yaşanması şu an için mümkün gözükmüyor. Esnaflarımız zararına mal satmayacaktır.” Dedi.

Gözler Galericinin Yaptığı Açıklamaya Çevrildi

“ÖTV indirimleri şu anda sektörün gündemine oturmuş durumda. Ancak bu indirime söz konusu olan araçlar 300 bin lira ve üzerindeki araçlardır. 300 bin liranın altında bir satış değerine sahip olan arabalarda bu indirimin olmayacağı biliniyor. Bazı araç almak isteyen ve gündemi takip eden kişiler bu indirimlerden dolayı ikinci el araç fiyatlarında bir gerileme olacağını zannediyorlar.