Gündem |

İhbar başka bir kıtadan geldi! Özel timler ilk kez o bölgede...

Çanakkale Kara Savaşları'nın 102. yılı dolayısıyla organize edilen 24 ve 25 Nisan'daki törenler için Gelibolu Yarımadası Tarihi Alanı'na gelecek yerli ve yabancı konukların güvenliği, özel ekipmanlarla donatılmış personelin de aralarında yer aldığı jandarma ekiplerince sağlanacak. Bölgedeki asker sayısı, tören tarihlerinde bin 500'e çıkarılacak.

Çanakkale Kara Savaşları'nın 102. yılı dolayısıyla 24 ve 25 Nisan'da düzenlenecek törenler için Gelibolu Yarımadası Tarihi Alanı'na gelecek yerli ve yabancı konukların güvenliğini, aralarında özel ekipmanlarla donatılmış olanların da bulunduğu Jandarma ekipleri sağlayacak. Törenler öncesinde hazırlıkların sürdüğü tarihi yarımadadaki güvenlik düzeyi, üst seviyeye çıkarıldı. Kente gelecek konukların 24 ve 25 Nisan tarihlerinde yapılacak anma programlarına katılacağı alanlar, Çanakkale İl Jandarma Komutanlığında görevli, konusunda uzman ekiplerce kontrol edilerek bir harita oluşturuldu.

anzak-asker2

Ekiplerin yaptığı istişareler sonucunda, bölgede 24 saat esasına göre asayiş, motorlu asayiş, trafik, atlı jandarma ve jandarma özel harekat timlerinin bulundurulmasına karar verildi. Konukların anma faaliyetlerini huzurlu ortamda yapmaları ve herhangi bir aksama yaşanmaması için hayata geçirilen tedbirler kapsamında, bölgede görev alacak jandarma personeli sayısı, törenlerin gerçekleştirileceği tarihlerde bin 500'e çıkarılacak. Jandarma ekiplerinin bir bölümü, özel ekipmanlarla donatılmış personelden oluşacak.

anzak-asker3

Törenlerin yapılacağı Anzak Koyu, Lone Pine Anıtı, Conkbayırı, Fransız ve İngiliz anıtları ile 57. Alay Şehitliği ve Şehitler Abidesi'ndeki alanlar öncelikli olmak üzere 3 Nisan'dan itibaren kontrol altına alındı. Yaya ekiplerin yanı sıra motorlu jandarma personeli de kontrol noktalarına ulaşımda hızlı bir reaksiyon gösterecek. Atlı birlikler ise özellikle kırsal alan kontrollerinde etkili rol oynayacak.

anzak-asker4

ŞAFAK AYİNİ VE 57. ALAY YÜRÜYÜŞÜNE ATLI BİRLİKLER

Bölgedeki diğer mobil asayiş ekipleri ve özel ekipmanlarla donatılmış personel, teknolojinin son imkanlarını kullanıp, tören alanlarındaki huzur ve güvenliğin sağlanmasına katkı sunacak. Nevşehir'deki Jandarma At ve Köpek eğitim Merkezi'nden (JAKEM) gelen atlı jandarma birliği Anzak Koyu'nda 24 ve 25 Nisan tarihlerinde yapılacak "Şafak Ayini" ve Kocadere köyünden başlayarak Conkbayırı'nda tamamlanacak "57. Alay Yürüyüşü"nde görev alacak.
Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop, 25 Nisan'da Gelibolu'da gerçekleştirilecek Anzak Anma Günü'ne saldırı olabileceğini istihbaratının geldiğini açıklamıştı.