Gündem |

İçişleri Bakanı Soylu son verileri açıklayarak duyurdu: Yıl sonuna kadar hepsini tamamlayacağız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu son üç yılda Türkiye'ye yasa dışı yollarla girmeye çalışan 1 milyon 250 bin kaçak göçmeni engellediklerini söyledi. Bakan Soylu, "Toplam 182 bin Türkiye'de kayıtlı Afgan var. Kaçaklarla birlikte toplam 300 bin Afgan olduğunu tahmin ediyoruz" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Türkiye'nin düzensiz göçe karşı aldığı önlemlerle ilgili son durumu açıkladı. Türkiye'de kayıtlı 182 bin Afgan olduğunu belirten Soylu, güney sınırında yapılan duvar, kuleler ve sensörlerin yıl sonuna kadar tamamlanacağını söyledi.

Al Jazeera kanalına açıklamalar yapan Bakan Soylu şunları söyledi:

"Şimdi şunu söyleyeyim. 2016’dan itibaren yaklaşık 1 milyon 300 bin düzensiz göçmen geldi, Afganistan dahil. Pakistan, Suriye, Afrika, Orta Asya, Orta Doğu… 2016 yılından itibaren yükselmeye başladı. 460 bin, biz Afgan kaçak göçmen yakaladık. Yakaladıklarımızın yüzde 15’i mükerref, yakalıklarımızı tekrar yakaladık. 151 binini Afganistan’a uçaklarla gönderdik. Dünyanın birçok noktasıyla anlaşmalarımız var. 2016’tan itibaren 150 binden fazla Afgan, yurt dışına düzensiz göçmen olarak kaçmış. Bunların bir bölümü uluslararası rakamlarda var.

Muhalefetin işi muhalefet yapmak. Doğru muhalefet yapmasını isteriz. Dezenformasyon, yalanlarla yapılan muhalefet kutuplaştırır. Göç dalgaları ırkçılık oluşturmaya, yabancı düşmanlığı oluşturmaya meyil eden bir süreci vardır.

Suriye’deki, Afganistan’daki, Irak’taki iktidarsızlığın sebebi biz miyiz? Biz tüm ülkelerle karşı karşıyayız. Sudaki bileşik kaplar modeli, insanlarda da bileşik kaplar modeli var. İnsanlar zengin olan bölgeye gelmek isterler. Akdeniz böyle, Anadolu böyle… Bunun üzerinde biz uzun yıllardan beri tedbirini alan kaçak göçe karşı duran bir anlayışı uygulamaya çalışıyoruz.

Toplam 182 bin Türkiye'de kayıtlı Afgan var. Kaçaklarla birlikte toplam 300 bin Afgan olduğunu tahmin ediyoruz."

"BU YIL SONU İTİBARİYLE HEPSİNİ TAMAMLAYACAĞIZ"

"Son 3 yılda 1 milyon 250 bin sınırlarımızdan Türkiye'ye girmeye çalışan kaçak göçmen engelledik. ABD bunu başaramadı, insanlık dışı uygulamalar ortaya koydu. Bütün mücadeleyi kolluk güçlerimizle, sınır birliklerimizle yürütüyoruz. Biz güney sınırımızda bütün duvarlarımızı yaptık. Doğu sınırımızda 150 kilometre yaptık, 250 kilometreyi de bitiriyoruz, 250 kilometreye de önümüzdeki ay başlıyoruz. O coğrafyada sınır duvarı yapmak çok zor bir şey. Bir taraftan termal kameralar yapıyoruz, sensörlü sistemler yapıyoruz, Kuleler yapıyoruz. Bu yıl sonunda itibariyle hepsini tamamlayacağız."