İBB'nin şirketi iflas edecek duruma geldi: Böyle savunma yaptılar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin şirketlerinden İSPARK'ın iflas edecek duruma geldiği ortaya çıktı. Sayıştay'ın 2021 mali denetim raporunda İSPARK'ın zararının 21 milyon 724 bin lira olduğu tespit edildi. Raporda sermaye ve yedek akçeler toplamının tamamının karşılıksız kalarak eksi bakiye verdiğinin altı da çizildi. İSPARK ise zararın pandemi kaynaklı olduğunu savundu.

Sayıştay 2021 yılı mali denetim raporunu yayınladı. CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) bağlı en büyük şirketlerden biri olan İSPARK'a ilişkin hazırlanan rapor gerçeği ortaya çıkardı.

Megakentin birçok noktasında otoparkları bulunan, bazı ana arterlerde de ücretli park hizmeti sunan İSPARK'ın geçtiğimiz yıl 21 milyon 724 bin lira zarar ettiği belirlendi.

Akşam gazetesinde yer alan habere göre, öte yandan raporda sermaye ve yedek akçeler toplamının tamamının karşılıksız kalarak eksi bakiye verdiğinin altı da çizildi.

'PANDEMİ NEDENİ İLE GELİRİMİZ DÜŞTÜ'

İSPARK bu denetim tespitine ilişkin yaptığı savunmada, Sayıştay'a pandemi nedeniyle 2020-2021 arası müşteri sayısını ciddi şekilde düştüğünü, sokağa çıkma yasakları ve pandemi önlemleri neticesinde 2020 ve 2021 yıllarında toplamda 135,5 milyon gelir kaybı yaşadıklarını bildirdi.

"SERMAYEDEKİ ERİME 2019'DA BAŞLADI"

Ancak Sayıştay raporunda İSPARK'taki erimenin 2019'da başladığı belirtilerek şöyle denildi:

"Sermayedeki eriyişin pandemi ilanı öncesi dönemde 2019 yılı sonu itibariyle gerçekleşen -34.559.727,43 TL dönem zararı ile başladığı görülmektedir. Dolayısıyla koronavirüs salgınının şirket faaliyetleri üzerinde olumsuz etkisinin olduğunu söylemek mümkün olmakla birlikte, meydana gelen zararları doğrudan salgın tedbirlerine bağlamak da mümkün değildir."

ŞİRKETİN İFLASI İSTENECEK

Sayıştay raporunda, Türk Ticaret Kanunu'na atıf yapılarak, şirketin aktif toplamının borcunu karşılamaya yetmediğinin anlaşılması halinde yönetim kurulunun bu durumu şirket merkezinin bulunduğu yer asliye ticaret mahkemesine bildirerek şirketin iflasını isteyeceği kaydedildi.

İBB'nin şirketi iflas edecek duruma geldi: Böyle savunma yaptılar ile ilgili etiketler İSPARK İBB Sayıştay