Gündem |

İBB, otobüs şoförlerinin vatandaşı şikayetlerini dinledi!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İETT yetkilileri 'halk otobüslerinin kalitesini yükseltmek' amacıyla, otobüs şoförleriyle toplantı gerçekleştirdi. İBB'nin, halkın büyük bir çoğunluğunun kendilerine ve çevreye olan tavrı yüzünden şikayetçi oldukları özel halk otobüsü şoförleriyle görüşmesi büyük tepki topladı.

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

İBB'ye bağlı İETT yöneticileri ile Özel Halk Otobüsünde çalışan şoförlerin ilk buluşması, İETT Kağıthane Garajında yapıldı. Toplantıya katılan 100 şoför 'dertlerini' anlattı, İETT yöneticileri ise not tuttu.

İstanbulluların toplu taşıma konusunda en fazla şikâyet ettiği konuların başında Özel Halk Otobüsleri geliyor. Araçların kalitesinden temizliğine, şoförlerin giyim kuşamından tavırlarına dek pek çok şikayet alan Özel Halk Otobüsleri (ÖHÖ) konusunda İETT, yaptırım uygulamak yerine şoförleri dinlemeyi tercih etti. 

İMAMOĞLU TALİMAT VERDİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla, öncelikli olarak şikayete konu sorunları ilk ağızdan dinlemek üzere, şoförlerle toplantılar düzenleme kararı alındı.

Bu kapsamda düzenlenen toplantıların birincisi İETT Kağıthane Tesisleri’nde yapıldı. Konferans salonunda bir araya gelen İETT yöneticileri ile 100 ÖHO şoförü karşılıklı görüş alış verişinde bulundu. İETT Ulaşım Daire Başkanı Erol Ayartepe’nin açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda şoförler tek tek mikrofon alarak görüşlerini dile getirdi.

ŞOFÖRLER VATANDAŞTAN ŞİKAYETÇİ

Şoförlerin öncelikli şikayetleri ise kendilerine ait olmayan kartları kullanan yolculara yönelik oldu. “Bilinçli olarak başkasına ait kartın kullanımında, kartın iptal edilmesinin kolay bir yolu bulunmalı, vatandaşla şoför karşı karşıya gelmemeli” talebi öne çıkan konular arasındaydı.

'ÖN KAPIDAN İNMEK İSTEYENLER' SORUN ADLEDİLDİ

Özel Halk Otobüsü şoförleri, hazırlanacak tanıtım filmleri ile yolcuların daha fazla bilinçlenmesinin sağlanması gerektiğini söylediler. Bir şoför, “Orta kapının önündeki koltuktan kalkıp ön kapıdan inmek isteyen yolcularımız oluyor, iniş binişleri zorlaştırdığı için orta kapıdan inmesini rica ediyoruz ama yolcu yine de önden inmek için ısrar edebiliyor” diyerek serzenişte bulundu.

ŞOFÖRLER ŞİKAYETLERDE KANIT OLMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ

Şoförlerin en çok dile getirdiği konulardan biri de vatandaşların birçok zaman Alo 153 Hattına haksız şikayet yaptığı ile ilgiliydi. Şikayet sonucu kendilerine yazılan cezaların çokluğundan yakınan şoförler, şikayetlerde fotoğraf veya video gibi kanıt istenmesi gerektiğini söyledi.

Bir başka şoför de “Korna çalıp duraktan ayrılmamı isteyen minibüs şoförü, yolcular otobüse binerken, gözümün önünde Alo 153’ü arayarak beni şikayet edebiliyor” şeklinde konuştu.

VATANDAŞI DİNLEMEYEN İBB, ŞOFÖRLERLE DÜZENLİ OLARAK TOPLANACAK

İki saati aşkın süren toplantıda şoförlere isimlerini yazmayacakları birer anket formu verildi. Toplantılarda sözü edilen talepler ile anketteki ayrıntılı sorulara verilecek yanıtlar derlenerek bir rapor haline getirilecek. İETT bu rapor doğrultusunda Özel Halk Otobüslerinin iyileştirilmesi konusunda atılacak adımları netleştirecek.

Şoförlerle buluşma toplantıları düzenli aralıklarla tekrarlanarak, tüm Özel Halk Otobüsü şoförlerinin sorunlarını anlatmasına ve vatandaşların taleplerinin iletilmesine fırsat sunulacak.

HALKIN SORUNLARINA ÇÖZÜM BULMAK YERİNE OTOBÜS ŞOFÖRLERİNİ DİNLEDİLER 

Son dönemde sıkça gündeme gelen otobüs şoförlerinin vatandaşlara karşı olan tutumunu es geçen İBB yetkililerinin, 'halk otobüslerinin kalitesini yükseltmek' amacıyla gerçekleştirdiği toplantı büyük tepki topladı.

Halkın büyük bir kısmının şoförlerden rahatsızlık duyduğu ortamda araçların kalitesinden temizliğine, şoförlerin giyim kuşamından tavırlarına dek pek çok şikayet alan İBB'nin bu tutumu vatandaşları kızdırdı. 

VATANDAŞI HAKLI ÇIKARAN BİRÇOK SEBEP VAR FAKAT YAPTIRIM YOK

Son dönemde Özel Halk Otobüsü şoförlerinin vatandaşla yaşadığı gerilimler, yaptıkları kazalar basında sıkça yer alıyor. Tüm bu örnekler göz önünde iken İBB'nin vatandaşların sorunlarına çözüm üretmek yerine şoförlere tahammül gösteriyor.

İşte vatandaşların sosyal medya üzerinden oluşturdukları ve çözüme kavuşmayan sorunlarından birkaç örnek;