Dünya

BAE, İsrail takımı Beitar Jerusalem'e sponsor oldu

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İsrail'in en ırkçı taraftar topluluğuna sahip takımları arasında yer alan Beitar Jerusalem'e 'normalleşme' adımları çerçevesinde sponsorluk desteği verecek. Söz konusu futbol takımının taraftarı, geçmiş dönemde Hz. Muhammed'e hakaret etmişti.

İsrail'de yayın yapan bir televizyon kanalı, BAE'nin ülkelerindeki yatırımlardan bahsederken Beitar Jerusalem futbol takımına da yatırım yapılacağını duyurdu.

İsrail'in en ırkçı ve nefret dolu futbol takımı Beitar Jerusalem, bir Arap takımıyla her karşılamasında Hz. Muhammed'e hakareti alışkanlık haline getiren bir futbol takımı olarak biliniyor.

Orta Doğu Yahudileri Mizrahiler'in kulübü olarak bilinen Beitar, ayrıca İsrail Premier Ligi'nde hiç Arap futbolcu oynatmamış tek kulüp olarak biliniyor.

''ARAPLARA ÖLÜM''

Siyonist ismi taşıyan takımın taraftarları da kendilerini La Familia olarak adlandırıyorlar. Takıma herhangi bir Arap futbolcunun transferine şiddetle karşı çıkan grup, Arap oyunculara hakaret tezahüratları ile tanınıyor.

Takıma, Arap olmayan iki Müslüman Çeçen oyuncunun alınmasına tahammül edemeyen taraftarın aşırılıklarını her zaman onları destekleyen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu sakinleştimeye çalışmıştı.

Çeçen Sadayev ve Kadayev'e bile "Araplara ölüm" şeklinde slogan atan ırkçı grup, iki oyuncunu takımı terk etmeye zorlamıştı. Taraftarın baskısına dayanamayan Çeçen oyuncular da bir süre sonra Beitar Jerusalem'den ayrılmışlardı.

''MUHAMMED ADINI DEĞİŞTİRSİN''

Geçen yıl La Familia yine çok konuşulacak çirkin bir eyleme imza atmıştı. Irkçı grup takımın yeni transferi Ali Muhammed'i hedef almıştı. Ali Muhammed isminden rahatsız olduklarını söylemiş ve oyuncudan adını değiştirmesini istemişlerdi. Öte yandan, Trump'ın Kudüs'ü İsrail başkenti olarak tanımasından sonra Beitar Jerusalem, takım adının "Beitar Trump Jerusalem" olarak değiştirildiğini duyurmuştu.

Yorumlar
Günün Videosu
ABD'de insanlığın örnek alması gereken bir vefa örneği yaşandı. Bir köpek, gölde mahsur kalan karacayı kurtardı. Kurtulan karaca da ertesi gün köpeği ziyarete geldi. Sosyal medyada yayınlanıp viral olan o anlar binlerce beğeni aldı.