Hürriyet yazarı Selvi: Bunlar seçim kokan hareketler

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, son yazısında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'helalleşme' açıklamalarını mercek altına aldı. Kılıçdaroğlu'nun bu çıkışının parti içinde dalgalanmaya yol açtığına vurgu yapan Selvi, "Helalleşme için öncelikle Kılıçdaroğlu’nun samimi bir özeleştiri yapması gerekiyor. Bunlar seçim kokan hareketler" dedi.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü yazısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun partisinin grup toplantısına yaptığı 'helalleşme' konuşmasını gündeme taşıdı.

"ERDOĞAN'A 'BİZ HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ' DEMİŞTİ"

'Kılıçdaroğlu’nun helalleşmeye önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’la başlaması gerektiğini' söyleyen Selvi, "Çünkü en çok Erdoğan’a hakaret ediyor. Ama Cumhurbaşkanı ile helalleşmesi konusunda umutlu değildim. Zaten o da beni yanıltmadı. Helalleşmek için bir liste açıkladı ama orada Erdoğan yoktu. Bundan bir süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğan da bir helalleşme çağrısı yapmıştı. Peki o zaman Kılıçdaroğlu’nun tavrı ne olmuştu? Erdoğan, 14 Mayıs 2021 tarihinde pandemi nedeniyle yaşanan 17 günlük kısıtlamadan etkilenen vatandaşlarımızdan helallik istemişti. Erdoğan, “Sıkıntıya düşen esnafımız, çalışanımız olduysa hepsinden helallik istiyoruz” demişti. Kılıçdaroğlu o zaman, 'Bırak kardeşim sen helalleşmeyi. Neyin helalleşmesi? Helalleşme olayı sadece ve sadece insanları avutmak amacıyla veya insanların inançları veya duygularını sömürmek amacıyla, onların yaşadıkları sıkıntıları nasıl unutturabiliriz... Öyle bir çaba. Bu beyhude bir çabadır. Biz hakkımızı helal etmiyoruz' diye yanıt vermişti" ifadelerini kullandı.

PARTİ İÇİNDE DALGALANMALAR

CHP Genel Başkanı'nın 'helalleşme' söyleminin CHP'deki yansımalarına ilişkin ise Selvi şunları söyledi:

"Kılıçdaroğlu’nun helalleşme çıkışı CHP içinde dalgalanmaya yol açtı. Bir kesim, “Hazır iktidara geliyoruz. Erdoğan’dan hesap sormayı hedefliyoruz. Bu helalleşme nereden çıktı?” diye rahatsızlığını ortaya vurdu. CHP liderinin dünkü grup konuşmasını o nedenle dikkatle izledim. Kılıçdaroğlu da CHP içindeki homurtuların farkında olmalı ki, 'Helalleşme ile hukuku karıştıranlar oldu” deme gereği duydu. Kılıçdaroğlu, CHP’den yükselen itirazlara karşı sitemkârdı. “Kim ne suç işlediyse hukuk onun hesabını soracak” diye konuştu. CHP’de “helalleşme” konusunda iki kesimden gelen itirazlar var. Bir kısmı “İktidara geliyoruz. AK Parti ve Erdoğan’dan hesap soracağız. Biz hesap sormaya hazırlanırken bu helalleşme nereden çıktı?' havasında. Yoksa Kılıçdaroğlu hesap soracağız diye bizi aldatıyor mu, diye tepki gösteriyorlar. Diğer kesim ise CHP’nin helalleşmeyi gerektirecek icraatları olduğuna şiddetle karşı çıkıyor. Onlar bu çıkışın CHP’yi özeleştiri yapmak zorunda bırakacağına inanıyorlar."

"HERHALDE HDP’Yİ RAHATSIZ ETMEMEK İÇİN ONLARI KOYMAMIŞTI"

Abdulkadir Selvi, Kılıçdaroğlu'nun tek tek saydığı helalleşme listesine dair, "Kılıçdaroğlu, bu çıkışını alkışlayacak olan kesimlerden bir liste oluşturmuş. Ama iş CHP’nin geçmişiyle hesaplaşmaya dönüştüğü takdirde, o zaman seyreyleyin gürültüyü. KIlıçdaroğlu’nun helalleşme listesinde Dersim katliamı yoktu. 27 Mayıs yoktu. Yassıada Divanı yoktu. 27 Mayıs’ın idam ettiği Menderes yoktu. Kontrollü darbe dediği 15 Temmuz yoktu. Yasin Börü’nün ailesi de Diyarbakır anneleri de yoktu. Herhalde HDP’yi rahatsız etmemek için onları koymamıştı. Helalleşme için öncelikle Kılıçdaroğlu’nun samimi bir özeleştiri yapması gerekiyor. Bunlar seçim kokan hareketler." dedi.

Hürriyet yazarı Selvi: Bunlar seçim kokan hareketler ile ilgili etiketler Kemal Kılıçdaroğlu CHP abdulkadir selvi helalleşme yolculuğu