Gündem |

Hükümetten flaş Cerablus açıklaması: Birkaç gün içinde başlıyor

Bakan Özhaseki, Cerablus'taki yapım faaliyetleri önümüzdeki günlerde başlayacağını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Suriye'nin Cerablus kentinin yeniden yapılandırılmasına ilişkin, "Orada yapım faaliyetleri tahmin ediyorum ki önümüzdeki günlerde başlayacak ama bunların esasları, nasıl olacağı hususu, kimin tarafından finanse edileceği hususu, bir soru işareti olarak önümüzde duruyor. Bunlar netleştiği zaman bir hükümet tavrı olarak da herhalde o bölgelerde inşaat faaliyeti başlayabilir." dedi.

Özhaseki, Talas Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen AK Parti Talas İlçe Başkanlığı Danışma Toplantısı öncesi gazetecilerin soruları üzerine, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Türkiye'nin güneyinde bir güvenlik koridoru oluşturmak ve bir anarşik bölgeyi kontrol altına alabilmek amacıyla harekat gerçekleştirdiğini belirtti.

Harekatın başarıyla sürdüğünü dile getiren Özhaseki, şöyle konuştu: "Rabb'im utandırmasın, şehitler göndermesin, duamız, dileğimiz bu ama orada bir taraftan da hayatın normale dönmesi icap ediyor. Normale dönecek hayat içinde de birçok konutun yapılması, buradaki altyapının, sosyal tesislerin yapılması da esas olarak önümüzde duruyor. Önemli olan orada yerli halkın yeniden gidip kendi bölgelerine yerleşmeleri. Oradaki Arap nüfusun gidip yeniden kendi öz vatanlarında hayatlarını idame ettirmeleri. Bizim için de onlar evlerine, yurtlarına, yuvalarına dönerlerken güvenli bir koridorun oluşması da birinci esas olarak gözüküyor. Bu amaçla orada yapım faaliyetleri tahmin ediyorum ki önümüzdeki günlerde başlayacak ama bunların esasları, nasıl olacağı hususu, kimin tarafından finanse edileceği hususu, bir soru işareti olarak önümüzde duruyor. Bunlar netleştiği zaman bir hükümet tavrı olarak da herhalde o bölgelerde inşaat faaliyeti başlayabilir."