Dünya

Hotel Rwanda filminin kahramanı Paul Rusesabagina'ya 25 yıl hapis şoku

Ruanda’da mahkeme, 1994 yılındaki soykırımı konu alan Hotel Ruanda filminin ilham kaynağı olan Paul Rusesabagina’yı 25 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sebebi ise ülkede insanların ölümüne yol açan bir dizi terör saldırısını desteklemesi ve terör örgütü üyesi olması! 25 yıl hapis cezası alan Rusesabagina, şu anda 64 yaşında.

Ruanda'da 90'lardaki soykırımdaki kahramanca davanışları ve yüzlerce insanı ölümden kurtarmasıyla ismi tüm dünyaca saygı gören Paul Rusesabagina, kanlı bir terör faaliyetinden 25 yıl hapis ile cezalandırıldı.

BİR DİZİ TERÖR SALDIRISINI DESTEKLEDİ

Ruanda’da 1994 yılındaki soykırımı konu alan Hollywood yapımı Hotel Ruanda filminin ilham kaynağı olan (şu anda) 67 yaşındaki Paul Rusesabagina, Ruanda’da mahkeme tarafından 2018'de 9 sivilin hayatını kaybetmesine neden olan bir dizi saldırıda terör örgütünü desteklemekten suçlu bulundu.

TERÖR FAALİYETİNDEN SUÇLU BULUNDU: 25 YIL HAPİS

Mahkeme, Rusesabagina’yı 25 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Yargıç Beatrice Mukamurenzi yaptığı açıklamada, "Rusesabagina terör örgütüne üye olmaktan ve terör faaliyetlerine katılmaktan suçludur" ifadelerini kullanarak, "Terör eylemi ölüme yol açtı" dedi.

Ağustos 2020'de Birleşik Arap Emirlikleri'nde gözaltına alınarak ülkesine getirilen Rusesabagina, 2005’de dönemin ABD Başkanı George W. Bush tarafından Özgürlük Madalyası'yla ödüllendirilmişti.

BAŞARDIKLARI OSCAR ADAYI FİLME KONU OLMUŞTU

Oscar adayı filmde Don Cheadle'ın canlandırdığı Paul Rusesabagina, Hotel Ruanda filminde soykırımdan kaçan ve kendilerine sığınak arayan binden fazla kişiyi korumayı başaran bir otel müdürü olarak gösterilmişti.