Hisarcıklıoğlu'nun Nuh'un Ankara Makarnası'na soruşturma: Aylar önce susanlar şimdi ahkam kesiyor

Rekabet Kurumu dün Nuh'un Ankara Makarnası ve İs-Ra Gıda hakkında soruşturma açıldığını duyurmuştu. Konuyu köşesine taşıyan Sabah gazetesi ekonomi yazarı Dilek Güngör; TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ailesiyle ortak olduğu Nuh'un Ankara Makarnası ile Aydoğan ailesinin gıda distribütörü markası İs-Ra Gıda hakkındaki soruşturmanın detaylarını yazdı.

Sabah gazetesi ekonomi yazarı Dilek Güngör'ün aktardığı bilgilere göre; Rekabet Kurumu, zincir market soruşturmalarına takılan, vatandaşın sofrasına uzanan elleri soruşturuluyor. Rekabet Kurulu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun makarnalarını da yakalamış.

 

İşte Dilek Güngör'ün Hisarcıklıoğlu'nun makarnaları' başlıklı yazısı...

Dün Rekabet Kurumu'ndan bir haber… Aynen şöyle: "Nuh'un Ankara Makarnası ve İs-Ra Gıda hakkında soruşturma açıldı."

İlgimi çekti çünkü Nuh'un Ankara Makarnası TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ailesiyle ortak olduğu bir marka… Diğeri de Aydoğan ailesinin… Onlar da gıda distribütörü…

Rekabet Kurulu özetle diyor ki, "Nuh'un Ankara Makarnası ve distribütörüne alıcıların yeniden satış fiyatını belirlemeye yönelik eylemleriyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 4. maddesini ihlal ettikleri iddiası üzerine yürütülen ön araştırmayı karara bağlayıp, soruşturma açtım."

Vay anam vay…

Belli ki, Rekabet Kurumu, Nuh'un Ankara Makarnası ile birlikte distribütörü konumunda bulunan İs-Ra Gıda'nın marketlerdeki raf fiyatlarına müdahale ettiğine yönelik bazı bulgulara ulaşmış!

Öyle ya, ateş olmayan yerden duman çıkmaz…

Zaten bildiğim kadarıyla sona yaklaşılan ikinci market soruşturmasında 14 tedarikçi hakkında yürütülen soruşturmanın da konularından birisi buydu.

Tabii, bu haberi görür görmez bilen de bilmeyen de başlamış tezvirata…

"Yok geçen hafta Hisarcıklıoğlu eleştiri yapmış da ondan böyle olmuş."

Yahu beyler, Rekabet Kurulu'nun işleyişi öyle parmak şıklatınca olmuyor.

Aylar öncesinden ön araştırma başlıyor. Üç-dört ay toplanan belge-bulgular gerçekten dişe dokunursa soruşturma açılıyor. Üstelik burada Rekabet Kurulu re'sen (kendisi) de soruşturma açmamış… Şikayet üzerine ön araştırma başlatılmış…

Bir de şu algıcılara sormak istiyorum.

Taa geçen yıl yazdım. Markette Oba Makarna fiyatı 3.95 TL'yken, Nuh'un Ankara 6.95 liraydı. O zaman biri de korkudan 'Hayırdır başkan, sizin buğday Arjantin'den mi geliyor?' diyemiyordu!

Şimdi ahkam kesiyorlar.

İnsan gerçekten hayret ediyor!

Neyse döneyim konuya…

Bilmeyenler için hatırlatmaktayım. Zincirin farklı seviyelerindeki firmalar arasında da mal veya hizmetlerin alım/satım fiyatlarının belirlenmesi kanunda yasaklanan faaliyetlerden… Hatta kanun sadece fiyatların doğrudan belirlenmesini değil; kâr marjının ya da indirim oranlarının belirlenmesi gibi dolaylı yollarla da fiyata müdahaleyi yasaklıyor. İncelemelerin kapsamında bunlar da olacaktır.

Şimdi firmaların savunmaları istenecek. Ondan sonra soruşturma raporu hazırlanacak.

Sonra mı?

Valla şubatta Duru Bulgur'a ceza kesilmişti. Burada ne olur göreceğiz.

Ama şuna vatandaş olarak sevinmek lazım… Belli ki, son dönemde zincir market soruşturmalarında görülen, market raflarına uzatılan eller de birer birer Rekabet Kurulu'nun radarına takılıyor.

Hisarcıklıoğlu'nun Nuh'un Ankara Makarnası'na soruşturma: Aylar önce susanlar şimdi ahkam kesiyor ile ilgili etiketler TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu Nuh'un ankara makarnası İs-Ra Guda rekabet kurumu Sabah dilek gungor