Gündem

Hilal Kaplan'dan "darbe" uyarısı...

Hilal Kaplan'dan günlerdir söndürülemeyen orman yangınları konusunda büyük yankı uyandıracak bir yorum geldi. "Darbe olasılığını, 15 Temmuz'dan 4 ay önce yazdığımda da paranoyaklıkla suçlanmıştım!" diyen Kaplan yeni bir darbe hazırlığı olduğunu ima etti!

Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan, bazı çevrelerin "darbe hazırlığı" içinde olduğunu öne sürdü. Kaplan, "Darbe olasılığını, 15 Temmuz'dan dört ay önce yazdığımda da paranoyaklıkla suçlandığım için yine aynı numarayı uygulayacaklardır. Ama garip bir hareketlilik var, benden söylemesi" dedi.

Kaplan yazısında, orman yangınları üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imajına yönelik "Gezi Parkı" olaylarındaki benzer bir tezgah kurulduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı;

"CFR analisti Cook'un, Türkiye'deki geniş çaplı orman yangınları çıkmadan üç gün evvel, Foreign Policy'de "Erdoğan rejimindeki çatlaklar büyüyor" başlığıyla çıkan makalesi dikkat çekici.

Makaleyi özetleyen, FP resmi hesabından da paylaştıkları cümle şöyle:

'Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye genelinde kontrol kurma ve sürdürme kapasitesi zarara uğramış görünüyor. Bu da büyük çaplı protestolar, artan şiddet ve devletin zirvesindeki siyasi mücadeleler olasılığını artırıyor.' Makale, daha önce örneğin Gezi döneminde Economist dergisinin, Erdoğan'ı şehit edilen Padişah III. Selim'e benzettiği kapağından da hatırlayacağınız bir 'Erdoğan gidiyor' coşkusu barındırıyor." 

Kaplan yazısına şöyle devam etti;

"Sosyal medyadaki gayri milli hesapların FETÖ'yü açıktan savunma telaşı, AK Parti'ye yakın herkesi açık açık infaz edeceklerini söylemelerine varan cüretleri, "Türkiye'ye yardım et" kampanyasındaki troll ağının yurt dışından beslenmiş oluşu... Bu ve benzeri tüm işaretler, bana geçirdiğimiz kışı ve unutmadığımız ayazları anımsatıyor.

Darbe olasılığını, 15 Temmuz'dan dört ay önce yazdığımda da paranoyaklıkla suçlandığım için yine aynı numarayı uygulayacaklardır. Ama garip bir hareketlilik var, benden söylemesi... Gelmekte olan darbe girişimini tahmin ettiğim yazımın başlığı ile bitirelim: Biz hazırız."