Popüler Haberler |

Hıdırellez dilek kağıdına ne yazılır, nasıl dilek tutulur? Su yoksa ne yapılır?

5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan güne denk gelen Hıdırellez ritüelleri oldukça yaygındır. Bunlar arasında en çok bilineni ise Hıdırellez dilek kağıdıdır. Peki, Hıdırellez dilek kağıdına ne yazılır? Su yoksa ne yapılır?

5 Mayıs’ın gelmesi ile birlikte kutlanacak olan Hıdırellez yeniden büyük bir coşkuya neden olacak. Hıdırellez’in gelişini kutlayacaklar için dilek kağıdı yeniden önem kazanacak.

Hıdırellez ya da Hıdrellez, Türk dünyasında kutlanan mevsimlik bayramlardan bir tanesidir. Hıdırellez hakkında pek çok rivayet bulunmaktadır. Dileklerin gerçek olduğu, dua kapılarının açıldığı özel günlerden birisi olan Hıdırellez, Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılır.

Hıdırellez Dilek Kağıdı Ne Yapılır?

5 Mayıs akşam ezanı ile gül dallarına paralar asılır. (Eskiden kese içine para dikilip gül dibine gömülürmüş.) ya da açık cüzdan bırakılır. Böylelikle bolluk ve berekete ulaşmak, varlıklı kişiler olmak düşlenir. Asılan paralar ya da cüzdanlar 6 Mayıs sabah erkenden geri toplanır. Evdeki her kişi için yedi fasulye ya da yedi nohut ekilir, gelebilecek kötülüklerin bunlara gelmesi dilenir.

5 Mayıs günü (Nişanlılar arsında) oğlan evi, kız evine Hıdırellez Kurbanı, olarak süslenmiş bir koç gönderir. Bu kurban ertesi gün kesilerek birlikte yenir. Yemeğe çağırılanlar, çarşaf, havlu yemeni ve gönüllerinden kopan armağanlar getirirler. Getirilen armağanlar ipler üzerinde sergilenir.

Hıdırellez günü, erkenden kalkılıp kapılar açılır. Genç kızlar için hazırlanan sandıklar açılır. Açılır ki eve bereket dolsun, genç kızımız da iyi bir evlilik yapsın.

Hıdırellez günü, bazıları sabah gün doğarken kırlara, bağlara, bahçelere çıkıp buralarda Hızır’ın ayak izlerine basarak bolluğa ulaşmayı düşler.

Hıdırellez günü, doğa ve insan sevgisi çok önemlidir çünkü Hızır ve İlyas, insanları, doğayı, iyiliği ve cömertliği seven, bereketin simgesi olan, kutsallıklarına inanılan dinsel varlıklardır.

Hıdırellez Dilek Kağıtları Su Yoksa Ne Yapılır?

Hıdırellez dilek kağıdı genellikle bir gül ağacının altına asılıyor. Ancak su ve deniz gibi yerlere de atıldığı biliniyor. Hızır’ın karadan, İlyas’ın denizden geldiği söylenir. Dilek kağıdı suya atılır.