Yaşam

Heyecanla sınava girmek için gelmişti! Şoke eden gerçeği öğrendi...

Bugün gerçekleşen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) merkezi sınavına girmek için heyecanla okula gelen Ramazan Çar isimli bir öğrencinin okulda kaydı çıkmayınca sınava giremedi. Eski oturdukları mahalledeki okul ile daha sonra taşındıkları mahalledeki okulda kaydı çıkmayan Çar'ın hangi okula nakil olduğunu ailesine de sormadığı öğrenildi.

Türkiye genelinde bugün Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen okullarda LGS sınavının iki oturumu bitti. Öğrenciler, sınava gerecek okullarda koronavirüs tedbirleri kapsamında salonlara alındı. 

MAHALLEDEN TAŞINDIĞI İÇİN KAYDI SİLİNMİŞ

Aksaray'da 8'inci sınıf öğrencisi Ramazan Çar, eski oturdukları Paşacık Mahallesi'ndeki Cahit Zarifoğlu Ortaokulu'na gelip, sınava girmek istedi. Yapılan kontrollerde mahalleden taşındıkları, ailesi tarafından nakil belgesi alındığından kaydı olmadığı ve sınava da kaydı olup öğrenim gördüğü okulda girebileceği belirtildi.

YENİ TAŞINDIKLARI OKULDA DA NAKLİ ÇIKMADI

Çar da yeni taşındıkları Şehit Memiş Arıbaş Ortaokulu’na naklinin yapılmış olabileceğini söyledi. Sınav saatinin de yaklaşması üzerine bir polis memuru buradaki bir öğrenci velisinden Çar'ı, diğer okula yetiştirmesini istedi. Veli de Çar'ın Şehit Memiş Arıbaş Ortaokulu´na götürdü. Ancak Ramazan Çar'ın, naklinin bu okula gerçekleşmediği için de herhangi bir kaydının olmadığı ortaya çıktı.

AİLESİNE DE SORMAMIŞ

Hangi okula nakil olduğunu daha önce ailesine de sormadığı anlaşılan Ramazan Çar, tüm çabalarına rağmen sınava giremedi. Ramazan Çar, "Ben yanlışlıkla Cahit Zarifoğlu Ortaokulu'na gittim. Oradan polis memuru bir öğrenci velisiyle, beni buraya sınava yetişmemi sağladı. Beni sınava yetiştiren amcadan Allah razı olsun. Ancak kaydım olmadığım için sınava giremedim." dedi.

(DHA)