Hesaplamalar yapıldı! Asgari ücrette zam oranı netleşiyor

Türkiye'de milyonlarca vatandaşın merakla beklediği gelişmelerden birisi olan asgari ücrette zam oranı netleşmeye başladı.

İbrahim Açar
İbrahim Açar

Hesaplamalar yapıldı! Asgari ücrette zam oranı netleşiyor işte çalışanlara yeni yılda ödenecek tutar - Türkiye'de milyonlarca vatandaşın merakla beklediği gelişmelerden birisi olan asgari ücrette zam oranı netleşmeye başladı. Milyonların gözü kulağı asgari ücret ile ilgili ilk toplantıya çevrildi. Bu doğrultuda toplantı tarihi 7 Aralık olarak açıklandı. Uzmanlardan gelen açıklamalarda asgari ücrete dair ilk açıklamaları belli ediyor.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, canlı yayında asgari ücret beklentisini kamuoyu ile paylaştı. 

"EYT’de sona gelindi, bu yasa Ocak ayında yürürlüğe girer. Yürürlük tarihi Şubat, Mart’a kalırsa hükümet açısından ters tepkilere neden olur, sonuçsuz kalır. Dolayısıyla Ocak ayında bu yasa yürürlüğe girer. 8 Eylül 1999 tarihi dahil, bu tarihe kadar sigortalı olanlar EYT’lidir. Beklenti 31 Aralık 1999 tarihine kadar kapsamın genişlemesi. Çünkü 17 Ağustos’ta büyük deprem oldu. Büyük depremden 21 gün sonra EYT yasası çıktı. O tarihte sigorta girişleri, çıkışları ertelendi" dedi.

Özgür Erdursun EYT'de merak edilenleri yanıtlarken formüle dair de detayları paylaştı.
"SSK’da kadın ve erkek 5 bin prim günü, Bağ-Kur’da 7 bin 200 gün kadınlar, 9 bin gün erkeklerde. Emekli Sandığında da 7200 ve 9 bin gün. Bunda bir değişiklik beklemiyoruz ancak sayın Bakan Vedat Bilgin “Bağ-Kur’da gün eşitleyebiliriz” dedi. Böyle bir beklenti yoktu ama sayın bakanın açıklamalarından sonra “acaba Bağ-Kur’da da gün sayısı SGK’ya yaklaşır mı?” diye büyük bir beklenti oluştu. Bu beklentiyi de sayın bakanın kendisi oluşturdu." 
Özgür Erdursun EYT konusunda ki son gelişmeleri açıklarken asgari ücrete de yüzde 54 oranında zam geleceğini iddia etti. Buna göre ise asgari ücrete dair farklı bir rakam gündemde geniş yankı uyandırdı.

ASGARİ ÜCRETE YÜZDE 54 ZAM

SGK uzmanı Özgür Erdursun tarafından asgari ücret zammı ile ilgili açıklamalar yapıldı. Buna göre ise Erdursun canlı yayında rakamı açıklayarak, "Asgari ücrete yüzde 54 civarında zam yapılır ve yaklaşık 8500 lira oranlarında olur. Türkiye’de 16 milyon çalışan var. 7,5 milyonu asgari ücretli. 8,5 milyonu asgari ücretin üstünde aylık alıyor. Bu kişilere yasal bir düzenlemeyle asgari ücrete yapılacak zam oranında zam yapılması yasal bir mevzuat haline getirilmelidir. Asgari ücrete yüzde 54 civarında zam yapılır ve yaklaşık 8500 lira oranlarında olur. Bugün 5500 lira emekli aylığı alan birine enflasyon oranında zam yapılacak onun aylığı da 6535 lirada kalacak. Devlet cömertliğini asgari ücrette gösteremez." sözlerine yer verdi.

Hesaplamalar yapıldı! Asgari ücrette zam oranı netleşiyor ile ilgili etiketler asgari ücret