Gündem |

HDP'li vekilden skandal sözler! Hükümeti ve TSK'yı 'işgalcilikle' suçladı

Dışişleri Bakanlığı'nın 2022 yılı bütçe görüşmelerine HDP'li Gülistan Kılıç Koçyiğit'in açıklamaları büyük tepki çekti. Hükümetin Afganistan ve Suriye politikalarını hedef alan HDP'li vekil, hükümeti ve TSK'yı 'işgalci' olarak niteledi. Koçyiğit'in sözleri AK Parti ve MHP'li milletvekillerinin tepkisine sebep oldu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit'in skandal sözleri damga vurgu.

Komisyon görüşmesinde söz alan HDP'li Koçyiğit, hedefine iktidarın Afganistan ve Suriye politikalarını aldı. Koçyiğit, şerefli Türk ordusunu "işgalcilik"le suçladı.

"SURİYE İNSANLIK SUÇLARININ YAŞANDIĞI BÖLGEYE DÖNÜŞTÜ"

Kürt karşıtlığı nedeniyle ABD ve Rusya arasında dış politikanın pinpon topuna döndüğünü dile getiren Koçyiğit, “Siz Êfrîn’e girme karşılığında Rusya’ya rüşvet verdiniz. S-400’ü Êfrîn’i işgal karşılığında aldınız. Bugün Êfrîn BM raporlarından tutalım Suriye İnsan Hakları Gözlem raporlarında insanlık suçlarının yaşandığı bölgeye dönüştü. Suriye savaşı boyunca barışın adası olan ve nüfusun iki katına çıkan Êfrîn’i işgal ettiniz. Şimdi sizin denetiminizdeki ÖSO’cular, Milli Suriye Ordusu (MSO) orada her gün insanlığa karşı suç işliyor. Kadın tecavüzünden kaçırmaya kadar, yağmadan mala el koymaya kadar. Bu suçlarda BM’nin de raporlarında olduğu gibi Türkiye orada birinci dereceden sorumlu pozisyonda” dedi.

AK PARTİ'DEN TEPKİ GELDİ: KENDİ ÜLKENİZE NASIL İŞGALCİ DERSİNİZ?

Koçyiğit’in konuşmasını kesen AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, komisyon başkanına "Başkanım müdahale etmeyecek misiniz?" diye sordu. AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora da "İşgalci değiliz." diye bağırdı.

Araya giren Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, HDP'li vekile şöyle tepki gösterdi: "Ülkemiz Suriye'de hiçbir şekilde işgalci bir güç olarak bulunmamaktadır. Sınırlarımızın güvenliğini sağlamak, terörle mücadele etmek, ülkemize olası bir göç akınını önlemek ve oradaki masum insanların can güvenliğini sağlamak için bulunmaktadır. Kendi ülkenize nasıl işgalci dersiniz?"