HDP'den ittifak ortaklarına açık tehdit: "Şimdi istemeyebilirler ama kapımızı çalacaklar"

CHP'li isimlerin "HDP'ye bakanlık verilebilir" açıklamaları sonrasında gizli ittifak ortağı fitili ateşlendi... Son olarak konuşma yapan HDP'li Pervin Buldan, "Bizi yok sayanların yolu açık olsun. Şimdi istemeyebilirler ama kapımızı çalacaklar" sözleriyle ittifak ortaklarına açıktan tehdit gönderdi.

Muhalefet partilerinin bir araya gelerek oluşturdukları altılı masada adaylık tartışmaları üzerinden derin bir kriz yaşanıyor.

CHP'nin HDP'ye bakanlık vadetmesi sonrası, kazan kaldıran İYİ Parti kanadı, açıkça ittifaktan çekilme tehdidinde bulunmuştu.

İttifakın gizli ayağı olan terör örgütü PKK'nın siyasi kolu HDP kanadından, kendilerini görmezden gelen ortaklarına oldukça sert bir gönderme geldi.


HDP'DEN İTTİFAK ORTAKLARINA: "O ZAMAN YOLUNUZ AÇIK OLSUN"

CHP ve İYİ Parti temsilcilerinin 'HDP ile yan yana görünmeme' telaşına vurgu yapan HDP Eş Başkanı Pervin Buldan, "HDP'nin kriterlerini, ilkelerini, misyonunu göz önünde bulunduran, bunu kabul eden olursa elbette ki diyalog ve müzakere ile seçimlerde ne yapacağımızı, bütün mekanizmalarımızla karar vereceğimizi ifade etmek isterim. HDP'yi yok sayan bir yerden seçimlere yaklaşılırsa o zaman herkesin yolu açık olsun" dedi.


"TALEPLERİMİZİ KABUL EDENLE GÖRÜŞÜRÜZ"

Buldan sözlerinin devamında şunları söyledi:

"Şimdi hiç kimse HDP'yle yan yana gelmek istemeyebilir, hiç kimse fotoğraf vermek istemeyebilir, ama yeri ve zamanı geldiğinde kapımızı çalacaklarını biliyoruz. Kapımızı hiç kimseye kapatmadık. Özellikle cumhurbaşkanlığı seçiminde belirlenecek olan adayın HDP'nin kriterlerini, ilkelerini, misyonunu göz önünde bulunduran, bunu kabul eden olursa elbette ki diyalog ve müzakere ile seçimlerde ne yapacağımızı, bütün mekanizmalarımızla karar vereceğimizi ifade etmek isterim. HDP'yi yok sayan bir yerden seçimlere yaklaşılırsa o zaman herkesin yolu açık olsun.

"HDP KENDİ ADAYIYLA ORTAYA ÇIKAR"

HDP kendi adayıyla ortaya çıkar, gümbür gümbür gelir ve gereken oyu da alır, bundan kimsenin şüphesi olmasın. Herkesin üzerine büyük bir sorumluluk düştüğünün farkındayız, biz bu sorumluluğu taşıyoruz.

Bu ülkede bu rejimin değişmesini isteyen, bu zorbalığın gitmesini isteyen herkesin aynı sorumlulukla yaklaşması gerekir. HDP özellikle bu değişimin anahtar gücüdür.

Dolayısıyla ben bir kez daha bu seçimlerde herkesin büyük bir seferberlik içerisinde ve büyük bir sorumluluk taşıyarak seçimlere hazırlanmasını, HDP'yi almış olduğu oyların çok çok üzerinde oranlar ve milletvekili sayısıyla parlamentoya taşıma hazırlığının şimdiden yapılması gerektiğini belirtmek istiyorum."


.

HDP'den ittifak ortaklarına açık tehdit: "Şimdi istemeyebilirler ama kapımızı çalacaklar" ile ilgili etiketler Pervin Buldan HDP CHP seçim ittifak