Ekonomi |

Hazine ve Maliye Bakanlığı: 57,8 milyar lira vergiden feragat edildi

Hazine ve Maliye Bakanlığı asgari ücrette yapılan ara zam sonrası devletin feragat ettiği verginin miktarıyla ilgili açıklama yaptı Buna göre, gelir vergisiyle damga vergisinin kaldırılmasıyla 57,8 milyar TL vergiden feragat edildiği duyuruldu. Öte yandan bakanlık, "Dün olduğu gibi bugün de ekonomimizdeki büyümenin sürdürülebilir, dengeli ve kapsayıcı olmasını; tabana ve tüm vatandaşlarımıza yayılmasını önemsiyor, tüm adımlarımızı bu doğrultuda atıyoruz" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada gelir vergisiyle damga vergisinin kaldırılmasıyla 57,8 milyar TL vergiden feragat edildiği duyuruldu. Açıklamada "Temmuz ayından itibaren asgari ücretin net 5.500 TL’ye çıkarılmasıyla birlikte çalışanlarımıza sağladığımız bu vergi istisnalarında da 32,8 milyar TL’lik bir artış gerçekleşerek toplam maliyeti 90,6 milyar TL’ye yükselmiştir" denildi.

İşte Hazine Ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

2022 yılı başında tüm ücretlilerin asgari ücrete kadar olan kısmından gelir vergisiyle damga vergisini kaldırmıştık. Bu düzenlemeyle devletimiz 49,1 milyar TL Gelir Vergisi, 8,7 milyar TL Damga Vergisi olmak üzere toplamda 57,8 milyar TL vergiden feragat etmiştir.

TOPLAM MALİYETİ 90,6 MİLYAR TL'YE YÜKSELDİ

Temmuz ayından itibaren asgari ücretin net 5.500 TL’ye çıkarılmasıyla birlikte çalışanlarımıza sağladığımız bu Vergi istisnalarında da 32,8 milyar TL’lik bir artış gerçekleşerek toplam maliyeti 90,6 milyar TL’ye yükselmiştir.

Devletimiz, istikrarlı bir şekilde büyümeye devam eden güçlü ekonomisiyle tüm bu maliyetleri rahatlıkla karşılayabilecek bir konumdadır.

Dün olduğu gibi bugün de ekonomimizdeki büyümenin sürdürülebilir, dengeli ve kapsayıcı olmasını; tabana ve tüm vatandaşlarımıza yayılmasını önemsiyor, tüm adımlarımızı bu doğrultuda atıyoruz.