Spor

Hasan Çavuşoğlu: Sahada 8 yabancı oyuncu varken 6'sını kulübede oturtmam

Alanyaspor Başkanı Hasan Çavuşoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu'nun yabancı oyuncu kuralıyla ilgili, "Federasyonun aldığı kararı ben onaylıyorum. İsteyen 14, isteyen 12, isteyen 10 yabancı oyuncu ile çıkar. Biz geçen sene 10 oyuncuyla başlayıp, 10 oyuncuyla bitirdik. Ben sahada 8 yabancı oyuncu varken 6 oyuncuyu yedek kulübesinde oturtmam" dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun 8+6 şeklinde revize ettiği yabancı kuralına olumlu/olumsuz tepkiler gelmeye devam ediyor. Alanyaspor Bşaşkanı Hasan Çavuşoğlu, "Bu yeni uygulanacak bir şey değil. Geçen sene zaten gündemdeydi. Pandemi olduğu için yabancı kuralı uygulanmadı. Federasyonun aldığı kararı ben onaylıyorum. İsteyen 14, isteyen 12, isteyen 10 yabancı oyuncu ile çıkar. Biz geçen sene 10 oyuncuyla başlayıp, 10 oyuncuyla bitirdik. Ben sahada 8 yabancı oyuncu varken 6 oyuncuyu yedek kulübesinde oturtmam" dedi.

A Milli Takım'ın İsviçre maçını izlemek için Bakü'de bulunan Çavuşoğlu, TFF'nin aldığı yabancı oyuncu kararını desteklediğini belirterek şunları söyledi:

YABANCI SAYISI DÜŞMELİ

"Aslında bu konuda bütün kulüpler hazırlıklı. Yani bu yeni çıkan, uygulanacak bir şey değil. Geçen sene zaten gündemdeydi. Pandemi olduğu için yabancı kuralı uygulanmadı. Küme düşme olmadı. Bunların faturalarını kulüpler ağır ödedi, bu kesin. Şu anda federasyonun uygulamak istediği bir yabancı kuralı var. Ben zaten bunu geçen yıl da daha önceki yıllarda da yabancı sayısının düşmesiyle alakalı görüşümü Alanyaspor Başkanı olarak belirttim. Yine yeniliyorum: Federasyonun aldığı kararı ben onaylıyorum. Aslında 14 değil, 12 olsa... 12, 11, 9, 8 diye ben iki senedir söylüyordum."

"Ama federasyon 14 dedi. Bunu tabii ki isteyen alır, istemeyen almaz. Federasyon 14 kuralı koydu diye bizim bir tepkimiz olmaz. Çünkü isteyen 14 oyuncuyla çıkar, isteyen 12 oyuncu ile isteyen 10 oyuncu ile çıkar. Biz geçen sene 10 oyuncuyla başlayıp, 10 oyuncuyla bitirdik. Onun için ben sahada 8 yabancı oyuncu varken 6 oyuncuyu yedek kulübesinde oturtmam. Başka kulüp başkanları oturtur, alır, eder onlara bir şey diyemem."

"Fiyat yükselmelerinde özellikle Anadolu takımları olarak çok yıpranıyoruz. Oyuncuların fiyatlarının yüksek olması, özellikle yurt dışından gelen yabancı futbolcuların fiyatlarının yüksek olması... Tabii yarışmacı kulüplerin, mutlak şampiyonluğa oynaması buna etki yapıyor. Onlar da büyük camialar, büyük taraftarları olan kulüpler. Tabii ki beklentilere göre hareket edecekler. Onlar da kendilerine göre haklılar. Ama biz kendi işimize bakacağız."

EN FAZLA 11 YABANCI FUTBOLCU ALIRIZ

"Biz Alanyaspor olarak söylediğim gibi geçen sene 10 yabancı ile başlayıp, bitirdik. Bu sene de çok olsa 11'i yine geçmez. 11 tane futbolcuyu düşünüyorum, fazlasını düşünmüyorum. Devre arasına kadar o şekilde gider. Devre arasında giden olabilir, gelen olabilir. Transfer bu. Olan olur, olmayan olur, yerine adam alırsın; bunlar olabilir. Geçen sene devre arasında Bakasetas gitti, yerine bir tane kiralık oyuncu aldık. Hatta o gitmeden önce tasarlamıştık ama gittikten sonra ligin başlama süreci yakındı; 2-3 gün içinde bir futbolcu değerlendiremedik. O şekilde sezonu tamamladık."

Günün Videosu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, altın madalyası boynunda milli sporcuyu telefonla arayarak tebrik etti. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Erdoğan'la yeni olimpiyat efsanemizi telefonda buluşturdu. Rio 2016'da madalyayı kaçıran Mete Gazoz'un 5 yıl önceki Twitter paylaşımı gündem oldu. Milli sporcu madalya sözünü tuttu.