Dünya |

Hamas lideri Heniyye, Gazze'ye yönelik saldırıların durmasını istedi

Hamas lideri İsmail Heniyye, İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarla ilgili olarak Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile görüştü. Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Gazze'de sükunetin sağlanması ve akan kanın durması için yoğun temaslar yürütüldüğü belirtildi. İsrail'in Gazze şeridine yönelik kanlı saldırılarında aralarında 5 yaşındaki bir kız çocuğunun bulunduğu 10 kişi ölmüş, 75 kişi yaralanmıştı.

Hamas'ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırıları konuştu. Hamas'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, Heniyye, Al Sani ile telefonda görüştü.

"Gazze'deki Filistinlilere karşı işlenen suçların İsrail'in, asılsız bahanelerin arkasında sakladığı saldırgan niyetlerinin bir ifadesi olduğunu" belirten Heniyye, saldırıların durması gerektiğini dile getirdi.

MISIR'DAN 'AKAN KANI DURDURUN' ÇAĞRISI

Öte yandan, Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Gazze'de sükunetin sağlanması ve akan kanın durması için yoğun temaslar yürütüldüğü aktarıldı. Mısır yerel basınında daha önce yer alan bir haberde, Kahire'nin, Tel Aviv yönetimine, Gazze'ye yönelik saldırılarını derhal durdurması gerektiğini ilettiği ifade edilmişti.