Ham petrol istikrara kavuştu

Yatırımcıların düşen ABD stokları, güçlü ABD doları, Ian Kasırgası'nın geçişi, artan jeopolitik gerilimler ve yaklaşan OPEC toplantısı arasında denge bulması ile petrol fiyatları Perşembe günü istikrar kazandı.

İbrahim Açar
İbrahim Açar

WTI %0,2 artışla 82,31 dolardan işlem görürken Brent %0,2 artışla 88,20 dolara yükseldi.
Ham petrol; Ian Kasırgası’nın Meksika Körfezi'ne ulaşmasının, ABD ham petrol arzında aksamalara neden olmasıyla sekiz ayın en düşük seviyesinden sıçrayarak son iki seansta bir nebze güçlendi.

Bununla birlikte büyük fırtına Florida'da karaya ulaştı ve Sunshine Eyaleti ağır darbe almış olsa da ülkenin büyük petrol tesisleri ciddi bir zarar görmeden kurtuldu.

Fiyatlar ayrıca geçen hafta sürpriz bir düşüş gösteren ABD ham petrol stokları tarafından da desteklendi; Enerji Bilgi İdaresi (EIA), ham petrol stoklarının 215.000 varil azaldığını bildirdi – bu da dünyanın en büyük tüketicisinde kısa vadeli talebin düşmesine ilişkin bazı endişeleri ortadan kaldırdı.

Bununla birlikte ham petrol piyasası, başta Fed olmak üzere dünya genelinde merkez bankalarının, artan enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını artırması ve bunun da gelecekteki büyümeyi olumsuz etkilemesi nedeniyle iki yıldan uzun bir süre sonra çeyrek dönemlik ilk kaybını yaşamaya hazırlanıyor.

Fed'in agresif eylemlerinin bir sonucu olarak ABD da dolar endeksi, son 20 yılın en yüksek seviyelerine tırmandı ve bu durum dolar cinsinden olan ham petrolü, yabancı alıcılar için daha pahalı hale getirdiğinden petrol piyasası üzerinde baskı yarattı.

Perşembe günü açıklanan veriler, ABD’de GSYİH’nin ikinci çeyrekte %0,6 oranında daraldığını gösterdi ki bu da dünyanın en büyük ekonomisindeki ekonomik yavaşlamanın bir işareti.
Ayrıca Almanya’nın TÜFE verisi, Eylül ayında aylık bazda %1,9 ve yıllık bazda ise yüzde 10 artarak Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) son iki toplantısında toplam 125 baz puan artırdığı faizleri, agresif bir şekilde yükseltmeye devam edeceğini gösterdi.

Yatırımcılar ayrıca Baltık Denizi'ndeki Kuzey Akım doğal gaz boru hatlarına yönelik sabotaj şüphesinin ardından Rusya ile Batı arasında artan gerilimi de hesaba katmak zorunda.
Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, Perşembe günü yaptığı açıklamada büyük gaz sızıntılarına neden olan patlamaların arkasında kimin olduğunun "çok açık" olduğunu söyleyerek parmağıyla Rusya'yı işaret etti.

AB liderleri önümüzdeki hafta Prag'da düzenlenecek bir zirvede blokun vereceği tepkiyi tartışacak.

Önümüzdeki hafta ayrıca OPEC+’nın bir toplantısı olacak ve Reuters, öncü üyelerin petrol üretiminin azaltılması konusunda görüşmelere başladığını bildirdi.

En büyük üreticilerden oluşan grup, petrol fiyatlarındaki düşüşü durdurmak için geçen ay üretimi bir miktar azalttığını açıklamıştı ve bu sefer daha önemli bir adım atmaya zorlanabilir. Reuters, Rusya'nın günde 1 milyon varillik bir kesinti önerebileceğini bildirdi.

ING'deki analistler bir notta "Teoride bu büyük bir kesinti olacaktır ancak gerçekte, grubun mevcut üretim hedeflerinin çok altında üretim yaptığı göz önüne alındığında kesinti biraz daha küçük olacaktır." dedi.

Ham petrol istikrara kavuştu ile ilgili etiketler Petrol ABD benzin ham petrol stok