Gündem |

Halil Falyalı cinayetinde dikkat çeken detay: Annesi tetikçiye 350 bin TL göndermiş!

KKTC'de şoförüyle birlikte öldürülen Halil Falyalı cinayetiyle ilgili iddianamede dikkat çeken bir para transferi detayı ortaya çıktı. Şüphelilerden Metin Süs'ün annesi Zeynep Taşoğlu'nun hesabından tetikçi Mustafa Söylemez’e 350 bin lira gönderdiği belirtildi. Annesi ifadesinde "Hesabı oğlum kullandı." dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) şoförü Murat Demirtaş ile birlikte öldürülen Halil Falyalı cinayetiyle ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı.

TETİKÇİ VE AĞABEYİNE MÜEBBET HAPİS TALEBİ

Tetikçi Mustafa Söylemez ve ağabeyi Mehmet Faysal Söylemez'in "tasarlayarak kasten öldürme" suçundan iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapisleri talep edildi. Söylemez kardeşlerin ayrıca "suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme" suçunda 12 yıla kadar hapsi istendi. Şüpheliler Metin Süs, Cengiz Şener, Abdurrahim Çelik, Ender Yıldız'ın da "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak" ve "tasarlayarak öldürmeye yardım" suçundan 46 yıla kadar hapisleri talep edildi.

 


SÜS'ÜN ANNESİ TETİKÇİYE 350 BİN LİRA GÖNDERMİŞ

Hazırlanan iddianamenin detayları ortaya çıktı. Tetikçilerden Mustafa Söylemez'in Kıbrıs'ta cinayeti işledikten sonraki gün soluğu yanında aldığı Metin Süs'le ilgili önemli detaylar dikkat çekti.

Mali Suçları Araştırma Kurulu'nun (MASAK) 22 Mart 2022 tarihli raporuna göre, Metin Süs'ün annesi Zeynep Taşoğlu'nun tetikçi Mustafa Söylemez'e 19 Ağustos 2021'de 2 ayrı işlemde toplam 350 bin lira gönderdiği saptandı.

 

 

"HESABI OĞLUM KULLANDI"

Anne ifadesinde, hesabı oğlunun kullandığını söyledi. Savcılık bu para trafiğinin cinayetle irtibatlı olduğu yönünde kuvvetli suç şüphesi barındırdığını vurguladı.

 

SUİKAST ERTELENDİ

İddianamede, "Eylem, 8 Şubat 2022'de gerçekleştirilmiş ise de eldeki tüm somut tespitlere göre aslında aylar öncesinden planlanmış. İlk denemede gerçekleştirilememiş, buna rağmen Falyalı ısrarla takip edilerek cezaevinden çıkmasından sonra yeni bir plan uygulamaya konmuş. Cinayet 8 Şubat'ta gerçekleştirilmiştir" denildi.

Kaynak: Sabah