Dünya |

Halep'te katliam yapılırken dünya sadece konuşuyor

Suriye'de 4 yıldır katliamlar sürerken, dünyanın seyirci kalmasının nedenini Halep'teki son saldırılardan sonra BM'de yaşanan tartışma özetledi. Ateşkes sonrası Halep'e düzenlenen hava saldırılarında 400'den fazla sivil hayatını kaybetmesi Güvenlik Konseyi'ndeki Halep oturumunda sadece tartışmalara neden oldu. Suriye'deki iç savaş yüz binlerce kişinin hayatına mal oldu. ABD ve Rusya arasındaki Suriye satrancı sorunu çözümsüzlüğe iterken, tarihi kentler yerle bir oldu, kapanması zor yaralar açıldı.

Suriye'de ilen edilen ateşkes sonrası Halep'e düzenlenen hava saldırılarında 400'den fazla sivil hayatını kaybetti. BM Güvenlik Konseyi'ndeki Halep oturumu ise 'sert tartışmalar'dan öteye gidemedi.

Büyükelçi Rusya'ya çattı

ABD'nin BM Büyükelçisi Samatha Power, Rusya'nın rejimle birlikte hava saldırısı düzenlemesini eleştirip, "Rusya'nın yaptığı terörle mücadele değil, barbarlık" çıkışı yaptı.

Rusya'nın BM Büyükelçisi Vitali Çurkin de Suriye'de barış umutları için "Bu artık yerine getirilmesi imkansız bir iş" yorumunu yaptı.

260920162322100802779_3.jpg

"Suriye'de ürpertici günler"

Toplantının başında BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, ülkedeki son duruma ilişkin açıklama yaptı.

"Bugünler ürpertici günler" ifadesini kullanan Mistura, Suriye rejiminin tek taraflı olarak çatışmaların durması anlaşmasının sona erdiğini ilan edip yoğun saldırıya başladığını belirtti.

"Sokak savaşı kenti yok eder"

Saldırılarda aralarında çocuk ve kadınların da olduğu 200'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini bildiren Mistura, "Halep'teki bombalamalar hem miktar hem de bomba türü olarak benzeri yaşanmamış biçimde ağır. Eğer hükümetin amacı Halep'te askeri zafer ise bu aylarca sürecek ve kenti yok edecek sokak savaşı demek" dedi.

260920162322330801658_3.jpg

Kullanılan bombalar savaş suçu

Halep'teki saldırılar ve sivil kurbanlara ilişkin görüntü ve fotoğraflara da değinen Mistura, sivillere yönelik saldırılar ve kullanılan bomba çeşitlerinin savaş suçu teşkil edebileceğini söyledi.

"200 binden fazla insan terörist olamaz"

Mistura, rejim ve Rusya'nın terör bahanesiyle Halep'e hava saldırısı düzenlemesini de eleştirerek, "200 binden fazla insan terörist olamaz" diye konuştu.

Bu savaşın kazananı olmayacağını vurgulayan Mistura, "Eğer çözüm sağlanamazsa çatışmaları hiçbir taraf kazanamayacak ve sonunda Suriye halkı kaybedecek" diye konuştu.

260920162322530801089_3.jpg

Görüşmelerden sonuç çıkmadı

Mistura, bu hafta içinde gerçekleşen görüşmelerden sonuç çıkmadığını dile getirerek, BM Güvenlik Konseyi üyelerine çatışmaların durması anlaşmasının tekrar uygulamaya geçirilmesini temin etme çağrısı yaptı.

İstifa edecek mi?

Mistura, istifa çağrılarına da yanıt vererek, "Birçok kişi 'İstifa edecek misin?' diye soruyor. İstifa edersem bu, Suriye halkına uluslararası toplumun kendilerinden vazgeçtiği sinyali gönderir. Bu nedenle istifa etmeyeceğim" dedi.

4444