Dünya |

Halep'e can suyu... Türkiye ateşkes sırasında 33 TIR yardım gönderecek

Türk Kızılayı'nın Halep'teki çocuklar için yardım TIR'ları göndereceğini belirten Başbakan Yardımcısı Kaynak, "1 haftalık ateşkeste 33 TIR insani yardım gidecek. Halep'teki çocuklarımız yıllardan sonra ilk kez bu bayramlarını Kızılay'ın göndermiş olduğu ayakkabılar, kıyafetler ve oyuncaklarla geçirecekler" diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde çeşitli ziyaretlerde bulundu. Kaynak, ilk olarak Diyarbakır'da terör örgütü PKK'nın hain saldırısı sonucu şehit olan polis memuru Ahmet Gülbahar ve oğlu Hüseyin Utku Gülbahar için polis memurunun annesi Şadiye ve eşi Betül Gülbahar'a taziyelerini iletti. Daha sonra 15 Temmuz'da İstanbul'daki darbe girişiminde yaralanan üniversite öğrencisi Gökhan İşcan'ı evinde ziyaret eden Kaynak, burada bir süre sohbet etti.

Kaynak, sonrasında Afşin Kaymakamı Ali Edip Budan ve Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven ile makamlarında bir araya geldi.

Partisinin Afşin ilçe teşkilatını da ziyaret eden Kaynak, burada yaptığı konuşmada, Suriye'de oyunun büyük olduğunu ifade ederek, uluslararası güçlerin terör örgütü DAEŞ'i sadece uçaklarla bombalayarak yok etmeye çalıştığını anlattı.

"Oyun büyük, amaç DAEŞ'i yok etmek falan değil"

Suriye'de yaşayan Türkmen, Arap ve Sünni Kürtlerin oradan sürülmek istendiğini dile getiren Kaynak, "Uluslararası güçler sadece İncirlik'ten ve Diyarbakır'dan kaldırdıkları uçaklarla bombalayarak DAEŞ'i yok etmeye çalışıyorlar. Oyun büyük, amaç DAEŞ'i yok etmek falan değil orada yaşayan Türkmen'i, Arap'ı, Sünni Kürt'ü oradan sürmek, orayı boşaltmak, DAEŞ temizliği diye PYD'yi PKK'nın Suriye kolunu oraya yerleştirmek." diye konuştu.

Kaynak, Fırat Kalkanı Harekatı ile Cerablus'un 3 günde temizlendiğini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gaziantep'teki bombalı saldırının ardından bildiğiniz gibi Türk Silahlı Kuvvetlerimiz Cerablus'a girdi. Sadece 3 günde Cerablus tertemiz hale getirilmiştir. Şimdi 15'inci günündeyiz, maalesef şehitlerimiz var, birkaç tankımız tahrip oldu ama 800 kilometre alan hem DAEŞ'ten hem de PYD'den temizlenmiştir. İçindeki hain unsurlarını temizleyince bizim ordumuzun ne kadar kahraman bir ordu olduğunu, bizim milletimizin öz hakiki evladı olduğunu Allah'a hamdolsun gösterdiler."

"Yardım gemimiz çocuklara eğitim materyali ve ilaç ulaştırdı"

Kurban Bayramı öncesinde Türk Kızılayı tarafından Halep'teki çocuklar için yardım tırlarının gönderileceğini anlatan Kaynak "Kızılayımız, Pazar günü Halep'e, ilan edilen 1 haftalık ateşkeste 33 tır insani yardım götürecek. Halep'teki çocuklarımız yıllardan sonra ilk kez bu bayramlarını Kızılay'ın göndermiş olduğu ayakkabılar, kıyafetler ve oyuncaklarla geçirecekler. Halep'te açlık çeken ve perişan olan halkımıza sizlerin gıda paketleri ulaşacak. Bunun yanı sıra bir adet yardım gemimiz oradaki çocuklarımıza eğitim materyali, ilaç ulaştırdı."

Kaynak, 15 Temmuz darbe girişimi akşamı milletin tarih yazdığını, bu tarihi millet adına kaleme alma görevini ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üstlendiğini söyledi.

"OHAL ile FETÖ ve PKK'ya önemli bir şamar vurduk"

Geçen hafta Macaristan ve Romanya'ya gittiğini, Macaristan'da birçok siyasiyle görüştüğünü dile getiren Kaynak, "Gerçekten Batı dünyasında yaşayanların 15 Temmuz sürecini ve bu süreçte milletin dik duruşunu anlamaları mümkün değil. Bunu anlamak için sadece Türk milletinin bir evladı olması gerekir. Başka bunun bir yolu yok." değerlendirmesinde bulundu.

OHAL ilanının sadece devlete sızanları temizlemek için ilan edildiğine işaret eden Kaynak, “Biz olağanüstü hali devletin içerisine sızmış bu yapıyı millet adına bir an önce temizlemek için ilan ettik. Devleti bu hain sızıntıdan kurtaralım ki milletin başına bir kez daha böyle bir hadise gelmesin. OHAL ile sadece FETÖ terör örgütüne değil, aynı zamanda PKK terör örgütüne de önemli bir şamar vurduk. FETÖ terör örgütünün mensuplarını tespit edebilmek kolay değil. Biz devleti yönetiyoruz. Devleti yönetirken, adaleti ayakta tutmalıyız. Adaleti kesinlikle elden bırakmamamız gerekli ama ihaneti asla affetmememiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.