Hal Kayıt Sistemi nedir, HKS Mobil nasıl kullanılır?

Hal Kayıt Sistemi nedir? Konuya ilişkin bilgi veren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, HKS Mobil uygulamasını anlattı. Tüketiciler tarafından bir süredir merakla beklenen uygulamaya sonunda kavuşuluyor. Hal Kayıt Sistemi nedir ve HKS Mobil uygulaması nasıl kullanılır gibi sorulara yanıt arayan vatandaşlar internet üzerinden araştırmalar yapıyor. Biz de bu konuyu sizler için haberimize taşıdık. Peki HKS Mobil nasıl kullanılır? Nereden indirilir? Ne işe yarar? Hal Kayıt Sistemi nedir? İşte detaylar...

HKS Mobil nedir? Vatandaşlar tarafından bir süredir beklenen, tüketici dostu bir mobil uygulama olan HKS Mobil ne işe yarar ve nereden indirilir? Merak edilen bu soruların yanıtlarını sizler için araştırdık ve haberimize ekledik. Peki Hal Kayıt Sistemi nedir? HKS Mobil nasıl kullanılır? Ne işe yarar? Nereden indirilir? Detaylar haberimizde...

Hal Kayıt Sistemi nedir, HKS Mobil nasıl kullanılır?

HKS MOBİL NEDİR, NASIL KULLANILIR, NE İŞE YARAR?

Ürün künyesi kapsamında geliştirilen "Hal Kayıt Sistemi (HKS) Mobil" uygulamasıyla vatandaş artık, satın aldığı meyve ve sebzeye ilişkin üretim tarihi, yeri, alış ve satış fiyatı gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek.

Konuya ilişkin bilgi veren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Bu şekilde fahiş fiyat artışı varsa tespit edebilecek, vatandaşlarımız bir anlamda kendi denetimini kendisi yapmış olacak" dedi. Pekcan, "5957 sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanuna" istinaden sebze ve meyve ticaretinde bildirim modelinin hayata geçtiğini hatırlattı.

Hal Kayıt Sistemi nedir, HKS Mobil nasıl kullanılır? - Resim : 2

ÜRÜN KÜNYESİYLE ŞEFFAFLIK
Bu modelin uygulanmasını sağlayan Hal Kayıt Sistemi'nin Ticaret Bakanlığının bünyesinde faaliyete alındığını anlatan Pekcan, uygulamayla sebze ve meyve ticaretine ilişkin güncel veri tabanının oluşturulması ve söz konusu ticaretin elektronik ortamda takip edilmesinin amaçlandığını bildirdi.

Pekcan, ürün künyesiyle sebze ve meyve ticaretinde şeffaflığın sağlanmasını amaçladıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti: "Malların toptan ve perakende satışında bulundurulması gereken bu künyeler, sebze ve meyveler için adeta bir kimlik vazifesi görüyor. Künye numaralarının sorgulanmasıyla sebze ve meyvelere ilişkin perakendecinin alış fiyatı dahil her aşamada oluşan fiyat bilgilerine de ulaşabilmesi mümkün olacak."

TÜKETİCİYE 'MOBİL' KOLAYLIK

Tüketicilerin sorgulama işleminin "www.hal.gov.tr" web adresi üzerinden ya da "444 0 425" numaralı HKS Çağrı Merkezi aracılığıyla yapılabildiğine işaret eden Pekcan ayrıca, "HKS Mobil" uygulamasının tüketicilerin kullanımına sunulduğunu kaydetti. Pekcan, söz konusu mobil uygulamayla ürün künyelerinde yer alan karekodların sorgulanmasına imkan tanındığını anlatarak, böylece tüketicilerin ürüne ilişkin bilgilere daha kolay ve hızlı şekilde erişebilmesinin sağlandığını ifade etti.

Pekcan, Bakanlığın son dönemde fırsatçılık yapmaya çalışanlara yönelik denetim çalışmalarına etkin bir şekilde devam ettiğine dikkati çekerek, bu uygulamalarla enflasyonla mücadeleye de katkı sağlanacağını kaydetti.

MARKETTEN SONRA SIRA PAZARLARDA

Ürün künyesi uygulamasının marketlerde kullanılmaya başlandığına işaret eden Ticaret Bakanı Pekcan, ürün künyesi ve mobil uygulama sistemini diğer tarım ürünleri ve başta pazar yerleri olmak üzere tüm perakende satış noktalarında yaygınlaştıracaklarını ve kamuoyunda bilinirliğinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapacaklarını bildirdi.

Ruhsar Pekcan ayrıca, tüketici sağlığının korunması açısından özel önem taşıyan, üretim esnasında kullanılan tarımsal ilaç ve gübre bilgilerinin gelecek dönemde künyede yer almasına yönelik çalışmaların Tarım ve Orman Bakanlığı ile birlikte sürdürüldüğünü de sözlerine ekledi.

RUHSAR PEKCAN KİMDİR?

Ruhsar Pekcan (d. 1958, Demirci, Manisa) bürokrat ve siyasetçi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi mezun olduktan sonra yüksek lisansını da burada tamamladı.

1981 yılında Türkiye Sınai Kalkınma Bankası'de başladığı iş hayarına özel sektörde çeşitli görevlerle devam etti.

2005 yılında Karon Mühendislik şirketine kurucu ortak oldu. Bakanlık görevine gelene kadar bu şirketin yönetici müdürlüğünde bulundu.

Pekcan, üç dönem DEİK-Türk-Suriye İş Konseyi Başkanlığı görevinde bulundu. Ayrıca Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türk-Ürdün İş Konseyi Başkanlığı ve Türk-Irak ve Türk Libya İş Konseyleri yürütme kurulu üyeliğine devam etti. 9 Temmuz 2018'de Ticaret Bakanlığı'na atandı. Pekcan, Zehra Zümrüt Selçuk ile birlikte kurulan yeni hükûmette yer alan iki kadın bakandan birisi oldu.

Hal Kayıt Sistemi nedir, HKS Mobil nasıl kullanılır? ile ilgili etiketler hks mobil nasıl kullanılır ne işe yarar nasıl indirilir nedir Hal Kayıt Sistemi