Gündem

Güvenlik soruşturması oylaması yeniden yapılacak

Dün muhalefet partilerinin ret oylarıyla reddedilen güvenlik araştırması tasarısı ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Meclis Başkanlığı'na sunulan ve oylamanın yeniden yapılmasını ön gören tezkere yapılan oylama ile kabul edildi. Böylece güvenlik soruşturması oylaması yeniden yapılacak.

Meclis'ten güvenlik soruşturması teklifinin yeniden oylanması kararı çıktı.

Meclis Genel Kurulu'nda dün akşam güvenlik soruşturması teklifinin oylamasına ilişkin gerilim AK Parti'nin itirazı üzerine Başkanlık Divanı'na taşınmıştı. Divanda alınan kararı Meclis Başkanı Mustafa Şentop açıkladı.

Şentop, çıkan tartışmaları manipülatif olarak değerlendirdi. Şentop, ''Sorun olduğunda gereğini yapmak benim görevim. Oylamanın yenilenmesi yönünde karar çıkarsa tekrarlanır '' dedi.

Meclis'te tekrar oylanan güvenlik soruşturması teklifi maddeleri yeniden oylanacak.

 CAHİT ÖZKAN: SUÇÜSTÜ YAKALADIK

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, güvenlik soruşturması teklifinin reddedilmesinin ardından tekrar oylama yapılacak olmasına gelen tepkiler için “Meclis Başkanvekili ile tarafsızlık sıfatını bırakarak iş yaptığını tespit ettik. Başkanlık Divanı’na itirazımızı yaptık. Divan gerekli kararı vermiştir” dedi.

AKP’li Cahit Özkan, oylama öncesi TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Özkan şöyle konuştu:

Dün görüşmeler devam ederken saat 18.25 sularında Meclis Başkanvekili CHP’li, özellikle altını çiziyorum, görevini tarafsızlık ile yerine getirme ilkesini bir kenara bırakarak, adeta CHP ile temsil, tertip tasarlayarak bir yaklaşım sergilediğine tanık olduk ve suçüstü şekliyle yakalandı. Haydar Akar, maddelere geçilmesi oylanırken, oyları sayması talimatı vermiştir. İki katip oyları sayma işlemini yapmadan ‘kabul edilmemiştir’ kararı verip Meclis’i kapatmıştır. Meclis Başkanvekili, ‘oyları sayalım’ dedikten sonra onların cevabını dinlemeden, ‘elektronik oylamayla yapalım’ taleplerine rağmen Haydar Akar, Meclis’i kapatmış ve oyların geçilmemesi yönünde çalışmaları durdurmuştur. Haydar Akar’ın vermiş olduğu karar çelişir durumdadır.

"BURADA BİR TERTİP VAR"

Özellikle Meclis Başkanvekili Haydar Akar’ın talimatlar üzerine bu usulsüzlüğü tutanaklarda da hakimdir. Orhan Sümer, ‘Seni arkadan çağırıyorlar, içeri gidin’ talimatı veriyor. Burada bir tertip var. Meclis Başkanvekili ile tarafsızlık sıfatını bırakarak iş yaptığını tespit ettik. Başkanlık Divanı’na itirazımızı yaptık. Divan gerekli kararı vermiştir. Fezleke ile göndermiş olduğu, 220 sayılı güvenlik kanunun oylaması sırasında İçtüzük aykırılığını tespit etmiştir.

"KALDIĞIMIZ YERDEN DEVAM EDECEĞİZ"

Tüm bunlar çerçevesinde açıkça Meclis iradesinin çiğnenmek istendiği ve Meclis TV kayıtlarının de gösterdiği üzere CHP’li Meclis Başkanvekili’nin iki katip üyenin itirazlarına rağmen, kendisinin de şüpheye düşmesine rağmen, gelen talimat ile tertibe uymuş ve görüşülmekte olan yasanın milli iradesinin çiğnenmek suretle engellenmesi girişiminde bulunulmuştur. Milletimiz bunları iyi biliyor. Tek parti uygulamalarını özellikle milli Meclis’in iradesini örseleme gayretinde olduklarını biliyoruz. Bu tertibi deşifre ettik. İstese de istemese de tecelli edecektir.”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in AKP’li vekillere ilişkin kullandığı “Çin ordusu gibi gelip, her müzakerede çil yavrusu gibi dağılan kendileri” sözlerinin sorulması üzerine Özkan, “Meclis’i çalıştıran grup biziz. CHP’li vekillere sesleniyorum: Adeta göçmen kuşlar gibi. Seçim olunca geliyorlar, bittikten sonra yüzlerini bile görmüyoruz” dedi.