Koronavirüs |

Günlük vaka sayısında rekor artış

Dünya genelinde korona virüs salgınındaki artış korkutan boyutlara ulaştı. Cumartesi günü bir gün içinde 413 bin 124 yeni vakanın tespit edildi. Bu dünya genelinde salgının başından bu yana kaydedilen en yüksek küresel günlük vaka oldu. Dünya genelinde salgından en kötü etkilenen bölge Latin Amerika olurken, Avrupa'da ise Fransa bir haftalık ortalamada 19 bini aşkın günlük vaka ile zirvede yer aldı.

Bundan tam 11ay önce Aralık 2019'da Çin'de ortaya çıkan ve dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını etkisini arttırmaya devam ediyor.

Cumartesi günü dünya genelinde 413 bin 124 yeni vakanın kayıtlara geçmesi ile küresel günlük vaka sayısında rekor kırıldı.

Avrupa ise birinci dalganın başarılı şekilde bastırılmasının ardından son haftalarda salgının yeni merkez üssü haline geldi. Geçtiğimiz hafta Avrupa’da günlük ortalama 140 bin vaka kayıtlara geçti.

Avrupa’da son günlerde salgının en çok etkilediği ülkeler olan ABD, Hindistan ve Brezilya’nın toplamından daha fazla günlük vaka açıklanıyor.

Dünya genelinde bildirilen her 100 vakadan 34'ü Avrupa ülkelerinden bildirilirken, Avrupa’da her 9 günde bir yaklaşık 1 milyon vaka açıklanıyor. Salgının ilk başladığı günden bu yana Avrupa kıtasında 6 milyon 860 bin 613 vaka kayıtlara geçti. İngiltere, Fransa, Rusya, Hollanda ve İspanya bu hafta Avrupa’daki yeni vakaların yarısını açıkladı.

Fransa, günde 19 bin 425 vaka ile Avrupa'da en yüksek yedi günlük vaka ortalamasına sahip durumda.Fransa’yı ise İngiltere, Rusya, İspanya ve Hollanda takip ediyor. Avrupa’da birçok ülke ise rafa kaldırdığı kısıtlamaları yeniden uygulamaya başladı.

Latin Amerika, ise küresel vakaların yaklaşık yüzde 27'si ile en kötü etkilenen bölge konumunda., Latin Amerika’yı ise Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa takip ediyor.

Haber yayına hazırlandığında dünya genelinde toplam vaka sayısı 39 milyon 936 bin 301'e toplam can kaybı ise 1 milyon 114 bin 162'ye yükseldi.

Günün Videosu
Karaman’da koranavirüse yakalandıktan sonra aşı yaptırmadığı için hastalığı ağır geçiren Süleyman Can, hastane odasında çektirdiği görüntülü mesajla ’aşı’ olun çağrısında bulunduktan sonra hayatını kaybetti. Can, "Gerçekten çok zor bir hastalıkmış bu. Kimseye de inanmayın ve aldanmayın." ifadelerini kullanmıştı.