Dünya

Güney Kore ordusunda tecavüz skandalı! Genç subayı istismar eden general görevden alındı!

Güney Kore orduda görev alan bir generalin, genç bir subaya cinsel istismarda bulunduğu skandalıyla çalkalanıyor. General, olayın ortaya çıkmasının ardından gözaltına alındı. Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada tuğgeneralin görevden alındığını bildirdi.

Yonhapnews haberine göre, Güney Kore ordusunda bir general, genç bir subaya cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

TUĞGENERAL GÖREVDEN ALINDI

Güney Kore Savunma Bakanlığı, adı açıklanmayan ve gözaltına alınan tuğgeneralin, astsubayın olayı yetkililere bildirmesi üzerine görevinden alındığını duyurdu.

Bakanlık sözcüsü Boo Seung-chan, mağdur için "tüm yasal ve kurumsal desteğin" sağlanacağı sözünü vererek "Soruşturma yürütülüyor. Davayı derinlemesine inceleyeceğiz ve gerekli önlemleri alacağız." dedi.

HAVA KUVVETLERİNDE BİR KADIN İNTİHAR ETMİŞTİ

Kışlalarda artan cinsel suç raporları nedeniyle eleştirilerin hedefinde olan Güney Kore ordusunda, birkaç ay önce de bir kadın hava kuvvetleri mensubu, meslektaşının saldırısının ardından intihar etmişti.

Soyadı Lee olan başçavuş, mart ayı başında aynı rütbedeki meslektaşı tarafından cinsel saldırıya uğramış ve durumu üst rütbelilere bildirmişti.

Mayıs sonunda evinde ölü bulunan başçavuşun intihar ettiği tespit edilmişti.

Haberde, Güney Kore Savunma Bakanlığının mayıs ayından bu yana "diğer cinsel istismar mağdurlarını ortaya çıkarmak ve korumak için bir soruşturma başlattığı, yaklaşık 20 vakayı müfettişlere teslim ettiği" bilgisine de yer verildi.