Gündem

Gül'den değişen "Brunson" savcısı için açıklama!

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Rahip Brunson davasının savcısının değişmesiyle ilgili olarak, "Bu rutin bir iş bölümüdür. Soruşturma savcısı değişir. Yargı sistem üzerinden çalışır" dedi. Gül, MHP'nin af talebiyle ilgili olarak da "Bu konuyla ilgili Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önceki gün açıklama yaptı. Dolayısıyla o konuda tutum belli" ifadesini kullandı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, MHP’nin af talebine ilişkin, “Bu konuyla ilgili Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önceki gün açıklama yaptı. Dolayısıyla o konuda tutum belli. Cezaevleriyle ilgili olarak doluluk oranı, yeni yapılacak cezaevleri hususunda çalışmalarımız devam ediyor. Cumhurbaşkanımızın söyledikleri belli, onun üzerine söyleyecek bir şeyimiz yok” dedi.

Gül, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin açılan davalara yönelik, "15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili açılan 289 dava var, 203'ü sonuçlandı. 86 dosya devam ediyor. Belki Akıncı Üssü davası ve bazı sanık sayısı fazla olan davalar sarkabilir. Onun haricinde tüm darbe yargılamalarının bu yıl sonuna kadar biteceğini ümit ediyoruz" ifadelerini kullandı.

BRUNSON AÇIKLAMASI

Abdülhamit Gül, Rahip Brunson davasının savcısının değişmesiyle ilgili olarak, "Bunlar ihtiyaç halinde yapılan şeylerdir. Ama dosyaya bakan savcı değil bildiğim kadarıyla. İzmir'de Başsavcının yapmış olduğu tasarruftur. Yargı kişilerle değil, sistem üzerinden çalışır" dedi.