Gözaltına alınan TTB Başkanı Fincancı'nın evinde mermiler bulunmuştu: Avukatı açıklama yaptı

Terör örgütü PKK'nın yayın organında Türk askerlerine yönelik skandal iftiralar atan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı gözaltına alındı. Fincancı'nın evinde yapılan aramada mermiler bulunmuştu. Fincancı'nın avukatı Meriç Eyüpoğlu, o mermilerin babadan kalma bir silaha ait olduğunu söyledi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Rasime Şebnem Korur, 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan gözaltına alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, TTB Başkanı Korur'un, 20 Ekim'de PKK/YPG silahlı terör örgütünün sözde yayın organına yaptığı açıklamalar nedeniyle Terör Suçları Soruşturma Bürosunca başlatılan soruşturma kapsamında, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 7/2 maddesi gereğince 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan bugün gözaltına alındığı belirtildi.

Fincancı’nın evinde yapılan aramada, kalaşnikof mermisi, 3 tane AK 47 mermisi, biri boş fişek 2 dolu fişek, 9 mm 25 tane dolu fişek ve örgütsel el kitabı çıktı. Fincancı daha sonra sorgulanmak üzere Ankara Terörle Mücadele Daire Başkanlığı'na getirildi.

Açıklamanın devamında, "Ayrıca Cumhuriyet Başsavcılığımızca adı geçen şüphelinin halen devam ettirdiği TTB Merkez Konseyi Başkanlığı görevine, 6023 sayılı TTB Kanununun 'Amaçları dışında faaliyet gösteren TTB'nin merkez ve tabip odalarındaki sorumlu organlarının görevlerine son verilmesine ve yerlerine yenilerinin seçilmesine, Sağlık Bakanlığı'nın veya bulundukları yer Cumhuriyet Başsavcılığı'nın istemi üzerine…' şeklindeki Ek 2'nci Maddesinin 2'nci Fıkrası gereğince son verilmesine, aynı maddenin 3'üncü fıkrasında düzenlenen usulle yerine yeni merkez konseyi başkanı seçilmesine karar verilmesi için nöbetçi asliye hukuk mahkemesi nezdinde talepte bulunulmuştur" denildi.

AVUKATINDAN O MERMİLERLE İLGİLİ AÇIKLAMA GELDİ

TTB Başkanı Fincancı'nın evinde yapılan aramada 7.62 milimetre çapında mermiler bulunmuştu. Fincancı'nın avukatı Meriç Eyüboğlu'dan açıklama geldi. Eyüboğlu, mermilerin babadan kalma bir silaha ait olduğunu söyledi. Eyüboğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Ev aramasında babasından kalan ruhsatlı silaha ait bir kutu fişek çıktı. Babasının ölümü sonrasında yani 14 yıl önce bu silahı tutanak karşılığı karakola teslim etmiş, belli ki silaha ait bir adet fişek kutusu gözden kaçmış (Söz konusu fişekler bu silaha ait). 14 yıl geçtiği için Şebnem Hoca’nın ayrıntıları hatırlaması elbette mümkün değil.

Yanı sıra adli tıp uzmanı bir akademisyen olarak eğitim materyali olarak kullanabilecek fişekler “örgüt materyali” diye lanse ediliyor, paylaşılıyor.

Gözaltına alınan TTB Başkanı Fincancı'nın evinde mermiler bulunmuştu: Avukatı açıklama yaptı ile ilgili etiketler Şebnem Korur Fincancı Gözaltı