Teknoloji |

Google Plus 2023 yılında tamamen kapanıyor!

Daha önce isim değiştirip sadece kurumsal olarak devam eden Google Currents, 2023te tamamen kapanıp yerini Google Spaces'a bırakacağı açıklandı. Google, Plus temelli Currents’i tamamen kapatmadan önce verilerin Spaces’a geçişini kolay hale getirmek için bazı özellikler eklemeyi planlanıyor fakat detaylar henüz belli değil.

Google, kullanıcı sayıları azaldığından ve daha önce bazı veri ihlalleri yaşaması nedeniyle Google Plus platformunu 2018 yılında kapatmaya karar vermişti. Ancak bu platformun iş dünyasında ciddi kullanabilirliği olduğuna karar verince platformun ismini Currents olarak değiştirip sadece kurumsal kullanıcılar için açık bıraktı. Yakın zamanda yayınlanan duyuruda 2018den günümüze kadar çalışan bu platformun sonunun geldiğini açıklandı. Google Plus servisinin iş dünyası için olan versiyonu Currents'in 2023'te kapanıp, yerini Google Spaces'a bıracağı açıklandı.

 

Technopat'ta yer alan habere göre, Google Currents, özetle şirketlerdeki çalışanlarının ve yöneticilerinin birbirleriyle etkileşimde bulunması için oluşturulan özel bir sosyal medya ağıdır.

Günümüzden birkaç yıl önce bireysel kullanıcılar için kapatılan Google Plus’ın temelinde çalışan Currents ile çalışanlar gündelik sohbetler yapabiliyor, birbirleriyle mesajlaşabiliyor ve duyurular yayımlayabiliyorlardı. Diğer taraftan görünüşe bakılırsa Google Plus’ın devamı niteliğindeki Currents de istenilen talebi görmediği için yolun sonuna ulaştı. Bu durumda platformun oldukça eski bir yapıda olmasının büyük bir etkisi var.

Google yönetimi de Currents’ın modası geçtiğinden dolayı kapatılması ve artık bunun yerine Google Spaces’in kullanılması gerektiği kanısına varmış durumda. Google Spaces, özünde Microsoft Teams veya Slack’ın bir karışımı olarak görülebilir. Spaces ile belirli konulara odaklanan sohbet odaları oluşturabilir, dosyalar yükleyebilir, görevler ayarlayabilir, gönderileri sabitleyebilir ve çeşitli türlerde sohbet edebilirsiniz.Google, Plus temelli Currents’i tamamen kapatmadan önce verilerin Spaces’a geçişini kolay hale getirmek için bazı özellikler eklemeyi planlanıyor fakat detaylar henüz belli değil.