Yaşam |

Göçmenlere akılalmaz dolandırıcılık: Mezarlığa bile oturma izni almışlar!

Son günlerde Afganistan ve Suriye'den kaçarak Türkiye'ye gelen göçmenler gündemdeyken Ankara'da yürütülen bir soruşturmada göçmen ve sığınmacıları kandırarak vurgun yapan bir çete yakalandı. Bu çetenin, yabancıları Türk vatandaşlığına geçme, oturma ve çalışma izni ile ikamet süresini uzatma gibi işlemler yapmakla kandırarak milyonlarca lira para aldığı ortaya çıktı.

Ankara'da yürütülen soruşturma kapsamında Suriye, Afganistan, Irak ve Çin gibi ülkelerden kaçarakTürkiye'ye sığınan göçmen-sığınmacıları dolandıran bir çete yakalandı. Bu çete Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün 1 yıllık teknik-fiziki takibinin ardından ortaya çıkarıldı.

ÇETE İÇİNDE YOK YOK: GÖÇ İDARESİ MÜHENDİSİ, TEKNİSYENİ, GÜVENLİKÇİSİ...

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nde görevli özel güvenlikçi şefi Cenk Akpunar’ın yönlendirdiği çetenin içinde avukatlar E.B ve M.P., Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın eski danışmanlarından Doç. Dr. D.E., yatırım ofisi sahibi M.S.T., eski belediye başkanı H.Ö., Ankara İl Göç İdaresi’nde mühendis olarak çalışan A.S.S., İstanbul İl Göç İdaresi’nde göç uzmanı olarak çalışan E.Ş. ile Göç İdaresi’nde görevli teknisyen, göç uzmanı ve güvenlikçiler bulunuyor.

Hürriyet'ten Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre çetenin, İstanbul, İzmir, Ankara, Yozgat, Kırıkkale ve Kırşehir gibi illerde yüzlerce göçmen-sığınmacıyı dolandırdığı belirlendi.

VATANDAŞLIK 1.500$

Çetenin, Türk vatandaşlığına geçmek isteyenlerden 1.500 dolar alarak işlemleri başlattıkları, sahte belgeler ve işlemlerle bu kişilerin Türk vatandaşlığına geçmesinin önünü açtıkları ortaya çıktı. Türk vatandaşlığı için şartları uymayanlardan da 1.500 dolar para aldıkları, sonradan vatandaşlığa geçemeyen bu kişilerden aldıkları paraları geri ödemedikleri belirlendi. Çetenin, Türk vatandaşlığı almak isteyen yabancılara 100 bin dolarlık gayrimenkulün değerini ekspertiz aracılığıyla 250 bin dolara çıkarttıkları da öğrenildi.Cenk Akpunar’ın da aralarında bulunduğu çetenin 11 üyesi tutuklandı. Bazı çete üyeleri adli kontrol kararıyla serbest bırakılırken, bazılarına ev hapsi verildi.


MEZARLIĞA OTURMA İZNİ ALMIŞLAR

Türkiye’de oturum ve çalışma izni almak isteyen yabancı uyruklu kişilerle bağlantı kuran çetenin, çocuk ve yaşlı bakıcılık işlerinde çalışıyor gibi gösterdikleri bu kişilere oturma ve çalışma izni aldıkları belirlendi.

Çetenin, bu işlemler için göçmen ve sığınmacılardan 150 ile 200 dolar arasında ücret aldıkları ortaya çıktı. Çetenin, mezarlık ve metruk binaları adres olarak göstererek, yüzlerce göçmen ve sığınmacıya kısa ve uzun süreli oturma ikamet izni aldıkları kaydedildi.

Kaynak: Milliyet