Yaşam |

Gizemli beyin hastalığı giderek yayılıyor!

Kanada'da 43 kişide görülen gizemli beyin hastalığı uzmanları endişelendirdi. Bu hastalığın deli dana ile ilgisi olmadığını açıklayan uzmanlar, çalışmalarını sürdürüyor.

Kanadalı bilim insanları, ülkede gizemli bir hastalık ile karşı karşıya olduklarını duyurdu. Bilim insanları tarafından yapılan açıklamada, hastalığın deli danayla ilgisi olmadığı vurgulandı.

Hastalığın tespiti üzerine çalışma gerçekleştiren bilim insanları, belirtileriyle ilgili de bilgi verdi. Buna göre hastalık gelişme aşamasında hafıza kayıplarına ve halüsinasyonlara neden oluyor.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre New Brunswick bölgesinde patlak veren hastalığın deli dana (Creutzfeldt-Jakob) hastalığıyla benzerlik gösterdiği belirtiliyor. Deli dana hastalığı kişilik değişimlerine, anksiyeteye, depresyona ve hafıza kaybına neden olan bir beyin hastalığı. Kendiliğinden ortaya çıkabilen veya kalıtsal olabilen hastalık, bunama ve ölüme yol açabiliyor.

5 KİŞİ  HASTALIK NEDENİYLE ÖLDÜ

Hem insanları hem de hayvanları etkileyebilen bu tür hastalıklar, enfekte et ürünleri yoluyla insanlara bulaşabiliyor. Kanadalı yetkililerin henüz çözemediği hastalıkta ilk vaka 2015'te tespit edildi. Ancak son yıllarda vakalarda artış görüldü. 2020'de 24 vaka ve 2021'de ise şimdiye dek 6 vaka bildirildi. 5 kişinin de bu hastalık nedeniyle hayatını kaybettiği düşünülüyor.

Doktorlar önce vakaları deli dana hastalığıyla ilişkilendirmişti. Ancak yapılan testler, deli dana hastalığına dair herhangi bir kanıt ortaya koymadı.