Gündem

Gıda fiyatlarına erken uyarı sistemi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, dün toplanan Gıda Komitesi'nde gıda fiyatlarındaki gelişmelerin, salgının gıda fiyatlarına etkisinin, emtia fiyatlarının ve 2021 beklentilerinin ele alındığını duyurdu. Bakanlık açıklamasında gıda piyasasındaki gelişmelerle ilgili daha hızlı karar alınabilmesi için 'Erken uyarı Sistemi'nin oluşturulacağı belirtildi.

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın ev sahipliğinde; Tarım ve Orman Bakanı Bekir Parkdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal ile Cumhurbaşkanı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel'in katılımıyla toplandı.

KRİTİK KONULAR MASAYA YATIRILDI

Bakanlıktan yapılan açıklamada; toplantıda Türkiye'de işlenmiş gıda fiyat gelişmelerinin yanı sıra salgın sürecinin 2020 yılı gıda fiyatlarına etkisi, küresel tarımsal emtia fiyatlarındaki gelişmelere ilişkin hususlar ve 2021 yılı beklentileri değerlendirildi.

Uluslararası arz-talep gelişmeleri ve salgının seyri göz önünde bulundurularak, bazı gıda ürünlerinde son aylarda alınan tedbirlerin fiyatlar üzerindeki etkileri ele alındı.

Komitenin; gıda ve alkolsüz içecekler grubunda ileriye dönük üretim ve fiyat gelişmelerini öngörebilmesini kolaylaştıracak veri tabanlı çalışmaları sürdürmesi kararlaştırıldı.

"ERKEN UYARI SİSTEMİ" OLUŞTURULACAK

Tarımal ürünler ve gıda piyasalarındaki gelişmeler konusunda zamanlı kararlar almaya fayda sağlayacak bir "Erken Uyarı Sistemi"nin oluşturulmasına ilişkin teknik altyapı çalışmaları komiteye sunuldu ve kurumlar arası işbirliğinin çerçevesi belirlendi

İşte Bakanlıktan yapılan o açıklama: