GİB MTV borç sorgulama ve ödeme nasıl yapılır? 2022 araç vergi borcu MTV son ödeme tarihi ne zaman?

Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ödemelerine ilişkin ikinci taksit süresi sona eriyor. Ocak ve Temmuz aylarında ödenen araç vergisi MTV ödemeleri Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hizmete sunulan online ödeme ekranı bir çok vergi mükellefiyeti olan vatandaşlara kolaylık sağlamaktadır. Peki 2022 araç vergi borcu MTV son ödeme tarihi ne zaman?

Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde (MTV) ikinci taksit ödeme süresinin sona ermesine kısa bir süre kaldı. 25 milyon araç sahibi için MTV son ödeme tarihi için geri sayım başladı. Peki 2022 MTV son ödeme tarihi ne zaman, ödemeler nereden ve nasıl yapılacak?

MTV NE ZAMAN ÖDENECEK?

MTV ödemeleri, her yıl olduğu gibi 2 taksite bölünüyor. MTV ödemelerinin ilk taksiti Ocak ayında, ikinci taksiti ise Temmuz ayında yapılıyor.

Ocak ayında yapılan ödemeler 1 Ocak – 31 Ocak tarihlerinde tamamlanırken, Temmuz ayında yapılacak olan ödemeler 1 Temmuz - 31 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek.

2022 ORANI BELLİ OLDU

Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde önemli değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı. Yüzde 36.2 olarak belirlenen yeniden değerleme oranı Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne özel olarak yüzde 25 oranında uygulanacak.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren karara göre otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları grubunda 2022 yılında en yüksek MTV 62 bin 633 lira olurken en düşük MTV ise 136.25 lira olarak belirlendi.

MTV Ocak ve Temmuz aylarında ödeniyor. Toplam olan rakam ikiye bölünerek alınıyor. Kredi kartıyla ödendiğinde de bankalar taksit imkanı sunabiliyor.

İlgili Cumhurbaşkanı kararının ekinde şu ifadelere yer verildi:

"Cumhurbaşkanı Kararı'nda 2021 yılı için tespit edilen yeniden değerleme oranı, 12/2/1963 tarihli ve 197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu'nun 5'inci maddesinde yer alan (I) sayılı tarife, 6'ıncı maddesinde yer alan (II) ve (IV) sayılı tarifler ve geçici 8'inci maddesinde yer alan (I/A) sayılı tarifede bulunan taşıtlar için, 2022 yılında motorlu taşıtlar vergisi tutarlarına uygulanmak üzere %25 olarak belirlenmiştir." Karar 01/01/ 2022 tarihinde yürütüleceği belirtildi. Kararın Hazine ve Maliye Bakanlığını yürütülecek.

MTV ÖDEMELERİ NASIL YAPILIR?

MTV ikinci taksit ödemeleri, GİB'in internet sitesi üzerinde bulunan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması üzerinden veya GİBMOBİL uygulamasıyla mobil telefonlardan ödenebilecek. Anlaşmalı bankaların kredi kartları, banka kartları ya da yabancı ülkede faaliyet gösteren bankaların kredi kartları, banka kartları ve diğer ödeme yöntemleri ile ödeme mümkün olacak.

Ödemeler ayrıca anlaşmalı bankaların şubelerinden, alternatif ödeme kanallarından (internet ve telefon bankacılığı ve mobil bankacılık gibi), PTT işyerlerinden ve tüm vergi dairelerinden de yapılabilecek. MTV ödemesi için mükellefler, İnteraktif Vergi Dairesinin internet sitesinde "Hızlı Ödeme" bölümünden şifre girişi yapmadan "MTV Ödeme" alanına sadece plaka ve TC kimlik numarası bilgilerini girerek borçlarını görüntüleyip ödeyebilecekler.

MTV BORCUMU NASIL ÖĞRENİRİM?

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) https://ivd.gib.gov.tr adresi üzerinden veya ilgili vergi dairelerine başvurarak öğrenilebilir.

MTV ÖDEMESİ HANGİ BANKALARDAN YAPILABİLİR?

Türkiye Halk Bankası, Denizbank, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Şekerbank, QNB Finansbank, Yapı Kredi Bankası, TEB, İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, HSBC, Odea Bank, Aktif Yatırım Bankası, Alternatif Bank, Akbank ve Ziraat Bankası mtv ödeme işlemi için kullanılabilecek bankalar arasında bulunuyor.

İNTERNETTEN MTV NASIL ÖDENİR?

MTV ödemelerini GİB uygulamasını telefonunuza indirerek ya da yukarıda belirtilen anlaşamalı bankalar aracılığıyla ödeyebilirsiniz.

GİB MTV borç sorgulama ve ödeme nasıl yapılır? 2022 araç vergi borcu MTV son ödeme tarihi ne zaman? ile ilgili etiketler GİB MTV vergi