Gerçek mi iftira mı? Tüm Türkiye bu soruyu merak ediyor!

Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in 6 yaşında kızı H.K.G.'yi 29 yaşındaki Kadir İstekli ile dini nikahla evlendirdiği iddiaları ülke gündemine oturdu. İktidardan muhalefete, STK’lardan Diyanet’e tüm Türkiye’nin aklında tek bir soru var “Gerçek mi iftira mı?”

Tüm Türkiye'nin konuştuğu skandal iddialarla alakalı yeni gelişmeler yaşanıyor. Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in 6 yaşında kızı H.K.G.'yi 29 yaşındaki Kadir İstekli ile dini nikahla evlendirdiği iddialarına gündeme bomba gibi düştü. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı davaya müdahil olurken süreçle alakalı TBMM komisyon kurma kararı aldı. Çocuk yaşta evlendirildiği iddia edilen kadının iki kız kardeşi ve ağabeyi video karşına geçerek açıklama yaparken Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameler kabul edildi.

İDDİANAME KABUL EDİLDİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Kadir İstekli hakkında 67 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası istenirken, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında 22 yıl 6 ay hapis cezası istendi.

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI, DAVAYA MÜDAHİL OLDU

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, davaya müdahil olunduğunu açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bakanlığımızca süreç yakından takip edilerek, bundan önce olduğu gibi ilerleyen dönemde de mağdura her türlü hukuksal destek verilecektir” denildi.

MECLİSE TAŞINDI

Olay dün de TBMM’ye taşındı. 2023 bütçe görüşmelerinde tartışılan konuyla ilgili partilerin tepkisi ortak oldu. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Hassasiyetle konuyu takip ediyoruz. Şiddetle kınıyorum, sorumluların tamamı en ağır cezayı almalıdır” dedi. TBMM’de grubu bulunan partilerin ortak tavrının gurur verici olduğunu kaydeden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de “Hiçbirimiz buna taviz veremeyiz, bunlara rıza gösteremeyiz” diye konuştu.

LANETLİ BİR SUÇ

TBMM Başkanı Mustafa Şentop sosyal medya hesabından, “Çocuk istismarı asla kabul edilemez, affedilemez; faili kim olursa olsun. Olayın tüm yönleriyle açıklığa kavuşturulması ve sorumluların en ağır cezaları alması için sürecin takipçisi olacağız” açıklamasını yaptı. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Çocukların istismar edilmesi asla affedilmeyecek lanetli bir suçtur. Mağdur her kimse yanındayız; suçlu her kimse karşısındayız” derken, TRT Haber’de konu hakkındaki soruları yanıtlayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ise şöyle konuştu: “Bu durumu lanetliyoruz. Böyle bir şeyin olabilme ihtimalini reddediyoruz. Amasız, fakatsız mağdurun yanında, suçlunun karşısındayız.”

BU KONU YUMUŞATILAMAZ

“Bu konuyu bilen kim varsa onlara da ulaşacak şekilde dava sürecinin yakından takip edilmesi gerekiyor” diyen AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, TBMM’de grubu bulunan partilere “Araştırma komisyonu kuralım” çağrısında bulundu. Çocuk istismarıyla alakalı TBMM’nin daha geniş sorumluluk üstlenebileceğini kaydeden Zengin, “İddianameyi, Adalet Bakanlığı’nın, Aile Bakanlığı’nın ne yaptığını yakından takip edeceğiz. Bu konu asla ve kata yumuşatılamaz” dedi.

VİCDAN YARALAYICI

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Emin Bülbül olayı “Vicdan yaralayıcı” diye tanımladı. Bu konuda partisinin tavrının net olduğunu söyleyen Bülbül “idam” talebinde bulundu. Meclis’in bilgilendirilmesini isteyen CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel “Bütün gruplar araştırma komisyonu kurulmasını olumlu görüyor. Biz de önerimizi verdik” derken, İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ise örtbasa müsaade etmeyeceklerini vurguladı.

DİYANET: İSLAM’LA BAĞDAŞTIRILAMAZ

Diyanet İşleri Başkanlığı, çirkin iddialarla ilgili “Kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesi hususunda devletimizin ilgili kurumlarının konuyu hassasiyetle takip ettiklerine ve adaletin tecelli edeceğine inancımız tamdır” açıklamasını yaptı. Çocukların en hassas emanet ve dokunulmaz değerler olduğu, çocuk haklarının korunması ve hayatın her alanında çocuğun yüksek yararının gözetilmesinin dini, hukuki ve insani sorumluluk olduğu vurgulandı. Çocukları her türlü şiddet ve istismardan korumanın hem toplumsal hem de kurumsal vazife olduğuna dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Konunun yüce dinimiz İslam ile bağdaştırılarak Müslümanların itham edildiği bir sürece dönüştürülmesi son derece rahatsız edicidir. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bir defa daha ısrarla belirtmek isteriz ki İslam’a göre, bireylerin hem fiziksel hem de ruhsal olgunluğa erişmeden, aile kurmanın anlam ve sorumluluğunu idrak edecek rüşt yaşına gelmeden evlendirilmeleri söz konusu olamaz.”

GELİNLİK GİYİNCE EVLENMİŞ Mİ OLDUK?

Çocuk yaşta evlendirildiği iddia edilen kadının iki kız kardeşi ve ağabeyi konuyla ilgili açıklama yaptı. H.K.G.’nin ağabeyi, “Biz dört kardeş bir evde büyüdük. Birbirimize yakın yaşlardayız. O 6 yaşındayken ben de 8 yaşındaydım. Böyle bir konu olsa herkesten önce başta bizim haberimiz olurdu, değil mi? Böyle bir şey yok, olma ihtimali de yok” dedi. Ağabeyi, kardeşinin küçük yaşta çekilen gelinlikli fotoğrafına ilişkin ise şu ifadeleri kullandı: “Kardeşimin özellikle ‘Ben gelinlik giyeceğim’ diye bastıra bastıra üzerinde durduğuna ben şahidim. Ailem onu götürürken ben de yanlarındaydım. Beraber gidip Ümraniye’de diktirdik, bunu giyindiği program oldu. Evimize yakın bir yerde tanıdık bir fotoğrafçı vardı. Gelinlikli fotoğrafı orada çiçeklerin önünde o zaman çektirdik.”

Kendilerinin de gelinlikli fotoğrafları olduğunu söyleyen 21 yaşındaki F.B.G., “Sadece ablam değil, ben de çok ısrar ettim gelinlik giymek için, kardeşim Ayşe Hümeyra da. Çünkü etrafımızdaki yaşıtlarımız bir tören olduğunda veya bayramda gelinlik giyerdi. Gelinlikle bir fotoğraf çekildiğinde herkes küçük yaşta evlenmiş mi oluyor? O zaman ben de kardeşim de öyle olmamız gerekiyordu” diye konuştu. A.H.G. ise “Ben de 19 yaşındayım ve halen daha evlenmedim, bekarım. Hiç kimse üstüme baskı yapmadı” dedi.

FOTOĞRAFLARI ORTAYA ÇIKTI

Hiranur Vakfı Kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in 6 yaşındaki kızını evlendirdiği iddiaları ülke gündem otururken konuyla alakalı yeni detaylar gün yüzüne çıkıyor. 6 yaşında evlendirildiği iddia edilen H.K.G’nin kardeşleri açıklama yaparken iddiaların odağındaki H.K.G’nin dayısı ve kardeşiyle düğününde çekilen fotoğrafı gün yüzüne çıktı.

 

Gerçek mi iftira mı? Tüm Türkiye bu soruyu merak ediyor! ile ilgili etiketler