Teknoloji

Gerçek dışı paylaşımları BirdWatch yakalayacak

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya programı Twitter, gerçek dışı paylaşımlarla mücadele etmek üzere yeni bir ürün geliştirdi. Ürünün adı Birdwatch. Twitter üye paylaşımlarında rastlanan yanlış veya gerçek dışı bilgilerle mücadele etmek üzere geliştirdiği ürünü tanıtırken, tüm kullanıcılardan da destek beklediğini açıkladı.

Twitter'ın resmi blog sayfasından yapılan yazılı açıklamada, kullanıcıların paylaşımlardaki yanıltıcı bilgileri fark etmesine ve alternatif bilgi paylaşımı için not yazmalarına olanak tanıyan yeni bir program başlatıldığı duyurdu.

Deneme aşamasındaki Birdwatch uygulamasıyla ilgili "Yanlış bilgi içerdiğini düşündüğünüz paylaşıma not düşün." şeklinde bir ibarenin paylaşımlara ekleneceği, böylece diğer kullanıcılar için paylaşım hakkında uyarıda bulunabileceği ve konuyla ilgili alternatif bilgilerin eklenebileceği bir tasarım olarak geliştirildiği ifade edildi.

Yeni uygulama, yanlış bilgi içerdiği düşünülen bir paylaşım için düşülen notlar için 3. şahıslara puan verme imkanı da sağlıyor.

"YARDIMINIZA İHTİYACIMIZ VAR" ÇAĞRISI

"Twitter Support" isimli kurumsal hesaptan yapılan duyuruda, şu ifadeler kullanıldı:

"Herkesi bu programa kaydolmaya ve katılmaya davet ediyoruz. Grup ne kadar geniş ve çeşitli olursa, yanlış bilgileri etkili bir şekilde değerlendirmede o kadar iyi olacaktır. Bu konuda yardımınıza ihtiyacımız var."