Yaşam

Gençler bu işi yapmak istemiyor! 10 bin TL maaşla çalışacak kimse bulunamıyor...

İhracatın artması ile birlikte fabrikalarda dolgun maaşla çalıştıracak eleman bulamadıklarını işverenler söylemeye devam derken Siirtli vatandaşlardan dikkat çeken bir çağrı geldi. Köylerde hayvanlarını yaylalarda otlatmak için çoban bulamadığını söyleyen vatandaşlar 10 bin lira maaşla çalıştıracak çoban arayışına girdi.

Siirt'te köylerde tarım ve hayvancılıkla uğraşmak istemeyen gençler 10 bin lira maaşı kabul etmiyor.

SÜRÜ SAHİBİ DERTLİ 

Kışın gelmesiyle hayvanlarına bakacak ve sıcak bölgelere götürecek çoban bulamadıklarını söyleyen sürü sahibi Zeki İmaç, zor bir meslek olduğu için bu işi yapacak insan bulamadıklarını ifade etti.

 

ÇALIŞAN OLMAYINCA AİLE FERTLERİ DÖNÜŞÜMLÜ BAKIYOR

Kış ayı boyunca hayvanlara bakacak çalışan bulamadıkları için aile fertleriyle dönüşümlü olarak çobanlık yaptıklarını belirten İmaç, yorucu ve meşakkatli bir iş olduğu için kimsenin bu işi tercih etmediğini kaydetti.

 

"ÇOBAN OLMALARI İÇİN AYDA 10 BİN LİRA VERİYORUZ KİMSE KABUL ETMİYOR"

İmaç, "Şu an Siirt’teyiz, Şırnak’tan Cizre’ye gidiyoruz. Çobanlık çok zordur. Kimse çobanlık yapamıyor, çoban bulamıyoruz. Çoban olmaları için ayda 10 bin lira veriyoruz kimse kabul etmiyor. Geliyor bir hafta yapıyor ikinci hafta kaçıyor. Yıllardır çobanlık ve hayvancılık yapıyoruz. Zor bir meslektir, çoban bulamıyoruz” dedi.

Sitene Ekle