Gündem

'Cihaz ateş topuna döndü, aniden odayı kapladı'

Gaziantep'te yer alan özel bir hastanenin yoğun bakım servisinde yüksek akım oksijen cihazının patlaması sonucu çıkan yangında 12 hasta yaşama veda etti. O anlara tanık olan hemşire olayı, ''Hastayı çekmeye çalışıyordum. Ateş çıkmasıyla birlikte cihaz ateş topuna döndü. Aniden oksijen boşaldı. Yangın odayı kapladı" diyerek anlattı.

Gaziantep'te, 19 Aralık Cumartesi günü SANKO Üniversitesi Hastanesi’nde koronavirüs yoğun bakım ünitesinde yüksek akım oksijen cihazından kaynaklanan yangın çıkmıştı.

Yangın nedeniyle 7 kişi olay yerinde, 1 kişi ise farklı bir hastaneye sevk edildiği sırada yaşamını yitirmişti. Çeşitli hastanelerde tedavi altına alınan 9 hastadan 4'ü de yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz bugünkü köşe yazısında, patlama sırasında hastanede görev yapan hemşirelerin ifadelerine yer verdi.

''ATEŞ ÇIKMASIYLA BİRLİKTE CİHAZ ATEŞ TOPUNA DÖNDÜ''

21 yaşındaki Hemşire Saliha Kütük, yaşadıklarını şöyle aktardı:

''Saat 4'te 16 numaralı hastanın kanını almak için yanındaydım. Burnuma yangın kokusu geldi. Dışarından geldiğini düşünerek camı kapattım. Kokunun gitmediğini ve içeriden geldiğini fark ettim. 18 numaralı yatağın yatak başı oksijen sisteminde duman çıktığını gördüm. Duman yoğun değildi, yavaş yavaş çıkıyordu. Hastanın solunda yüksek akım cihazı, sağında vantilatör vardı. Hasta cihaza bağlı değildi. CPAP cihazı ile oksijen alıyordu.

Duman çıktığını görünce fişleri çekerek hastayı başka yere taşımayı düşündüm. Fişi çekmek istediğim anda yüksek akım cihazının su haznesi patladı. Hemen koşarak, birinci koğuşta hemşire Davut Sal'ın yanına gittim. Paniklemiştim ve korkmuştum. Sal ile koğuşa gittiğimizde cihazdan duman çıkıyordu. Cihazın bağlı olduğu panelden aşağı doğru ateş geldi. Cihaz patladı ve yandı. 18 numaralı hastayı çekmeye çalışıyordum. Ateş çıkmasıyla birlikte cihaz ateş topuna döndü. Aniden oksijen boşaldı. Yangın odayı kapladı.

Sal, oksijeni kestirdi. Duman ve yangından dolayı hastalar ayaklanmıştı. Ben de etkilenmiştim. Yoğun bakımın önünde yere yığıldım. Bilincim açıktı ancak hareket kabiliyetimi yitirmiştim. Hemşireler bana yardım etti. 45 dakikada hastaları çıkardık.''

''YANGIN TAVANA SIÇRAMIŞTI. GİTTİKÇE BÜYÜYORDU''

Bir diğer tanık olan 28 yaşındaki hemşire Davut Sal da şunları kaydetti:

“Kahraman Taş'ın sağındaki yüksek akım cihazının alev aldığını gördüm. Yatağı çekip yangından uzaklaştırmaya çalıştık. Cihazdan tavana doğru büyük bir alev yükseldi. Telsizden yardım istedim. Çünkü yangın iyice büyümüş ve oda dumanla dolmuştu. Taş, halen yataktaydı. Yangın tavana sıçramıştı. Gittikçe büyüyordu. Koridorda ‘Yangın var' diye bağırdım. Bağırmanın sebebi, odalardaki hastaların dışarıya çıkmasını sağlamaktı. Diğer yoğun bakımlardaki arkadaşlara sesimi duyurmaktı.

Hasta kendi imkanıyla çıktı: Tekrar COVID-19 ünitesine yöneldim. İçerisi tamamen duman olmuştu. Hiçbir şey görünmüyordu. Hemşire Kütük, iki hastayı çıkardı. Biri kendi imkanlarıyla yürüyerek çıktı. İçeriye giremedim.

Bana da oksijen verildi: VIP 2 odada yatan hastayı tekerlekli sandalyeye koyarak, refakatçı oğluyla birlikte çıkardık. VIP odalarında camları açtım. Kafamı camdan dışarıya çıkarıp temiz hava almaya çalıştım. Polisi aradım. İtfaiye ekipleri geldi. Dumandan etkilendiğim için 3-4 defa kustum. Artık dayanamadım ve dengemi kaybettim. Arkadaşım koluma girerek beni çıkardı. Bana oksijen takviyesi yapıldı.”

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ...