Spor

Galatasaray bu sezon UEFA'dan ne kadar gelir elde etti?

UEFA Avrupa Ligi'nde grupta oynadığı 5 maç sonunda liderlik koltuğunda oturan ve bir üst turu garantileyen Galatasaray, dev bir gelirin de sahibi oldu. Cim Bom grup maçlarını lider tamamlarsa 1.1 milyon euro liderlik ve 1.2 milyon euro son 16 turu primi olmak üzere bu kalemden toplam 2.3 milyon euroyu daha kasasına koyacak.

Galatasaray, UEFA Avrupa Ligi'nde bu sezon grup kuralarına 4. torbadan girip lider konumda bulunan tek takım oldu. Grupta oynadığı 5 maç sonunda liderlik koltuğunda oturan ve bir üst turu garantileyen Sarı-Kırmızılılar, 16 milyon euroluk gelirin de sahibi oldu.

Bu sezon Avrupa macerasına UEFA Şampiyonlar Ligi'nde ikinci ön eleme turundan başlayan Aslan, Hollanda'nın PSV Eindhoven takımına elenmişti. Devler Ligi şansını kaybeden Cim Bom, statü gereği verilen Devler Ligi’ndeki yayın havuzu gelirinin yüzde 10'luk kısmıyla (350 bin euro) teselli buldu.

LİDERLİK DEMEK PARA DEMEK

Yoluna Avrupa Ligi 3. ön eleme turundan devam eden Galatasaray, önce İskoçya'dan St. Johnstone, akabinde de play-off turunda Danimarka'dan Randers’ı saf dışı bırakarak gruplara adını yazdırdı.

Gruplara katılım bedeli olan 3.63 milyon euro kazanan Fatih Terim'in takımı, 5 maç sonunda 3 galibiyet ve 2 beraberlikle 2.94 milyon euroluk performans gelirine ulaştı.

Grup ikinciliğini ve dolayısıyla play-off’u garantileyen sarı-kırmızılılar, tur primi kaleminde 1.05 milyon euroluk ödülü de garantiledi. Cim Bom grup maçlarını lider tamamlarsa 1.1 milyon euro liderlik ve 1.2 milyon euro son 16 turu primi olmak üzere bu kalemden toplam 2.3 milyon euroyu kasasına koyacak.

Galatasaray, katsayı gelirinde ise 24 hissenin karşılığı olarak 3.168 milyon euro kazanmış durumda. Sarı-kırmızılı ekibi yayın havuzu gelirinden de yaklaşık 5 milyon euroluk gelir bekliyor.

UEFA Avrupa Ligi E Grubu'nda son haftaya girilirken Galatasaray'ın 11, ikinci sıradaki Lazio'nun 8 puanı var. Son hafta Lazio-Galatasaray maçı oynanacak. İlk maçı içerde 1-0 kazanan Sarı-Kırmızılılar, Roma'da 2 farklı skorla yenilmezse grubu lider tamamlayacak.

Galatasaray’ın bu sezonki UEFA macerasından şu ana dek kazandığı para ödülü dağılımı şöyle:

GALATASARAY'IN UEFA PARA ÖDÜLÜ KALEMLERİ Milyon €
Şampiyonlar Ligi yayın geliri 0,35
Avrupa Ligi katılım 3,63
Avrupa Ligi performans 2,94
Avrupa Ligi katsayı 3,168
Avrupa Ligi grup ikinciliği 0,55
Avrupa Ligi play-off 0,5
Avrupa Ligi yayın geliri 5
Toplam 16,138