Gündem

Fransız devinin DEAŞ'a destek skandalı sonrası Erdoğan'dan sert tepki: Yıllardır söyledim, hep kulak arkası ettiler"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransız çimento devi Lafarge'ın DEAŞ'a finans desteğinin sağladığının ortaya çıkmasının ardından sert eleştirilerde bulundu. Erdoğan, "Konuyu Macron'a ve Avrupa'da görüştüğüm pek çok lidere yıllardır söyledim. Ancak hep kulak arkası ettiler" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında önceki gün yapılan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. 

MYK toplantısında, Fransız çimento devi Lafarge'ın, DEAŞ'ı Fransa gizli servisinin bilgisi dahilinde desteklemesine ilişkin belgelerin ortaya çıkması da gündeme geldi.

ERDOĞAN: KONUNUN BELGELENMİŞ OLMASI ÖNEMLİ!

Fransa'da Yargıtay'ın Lafarge'a "İnsanlığa karşı suça iştirak" suçlaması yöneltilebilmesinin önünü açan kararını değerlendiren Erdoğan'ın, "Fransa Yüksek Mahkemesi tarafından konunun belgelenmiş olması önemli" dediği öğrenildi.


"YILLARDIR SÖYLEDİM, HEP KULAK ARKASI ETTİLER"

Yeni Şafak'ın haberine göre birçok liderle konuyu daha önce konuştuğunu anlatan Erdoğan'ın, "Lafarge ile ilgili konuyu, Macron'un kendisine ve Avrupa'da görüştüğüm pek çok lidere yıllardır söyledim. Ancak hep kulak arkası ettiler" ifadesini kullandığı belirtildi.Erdoğan'ın, 19-22 Eylül tarihleri arasında BM Genel Kurulu için gideceği ABD'de gerçekleştireceği temaslarında da söz konusu konuyu gündeme getireceği ifade ediliyor.

KONUNUN GEÇMİŞİ

Dünyanın en büyük çimento devi olan Lafarge şirketinin Fransa hükümetinin bilgisi dahilinde terör örgütü DAEŞ'e para aktardığı ortaya çıkmıştı. Yargıtay, Lafarge'a 'DEAŞ'lı teröristleri finansmandan ötürü insanlığa karşı suça ortak olmak suçlaması yöneltilebilmesinin' önünü açmıştı.