Yaşam |

İş yerinde sıkılan çalışana 382 bin TL tazminat

Fransa'da yaşamını sürdüren Frédéric Desnard isimli parfüm şirketi çalışanı, kendisine çok az iş verildiği için sıkıldığı ve bunalıma girdiği gerekçesiyle çalıştığı kuruma dava açtı. Desnard, açtığı davada 382 bin TL tazminat kazandı.

Dünyanın pek çok yerinde uzun çalışma saatleri ve mesai ücretlerini alamamakla ilgili sorunlar yaygın olarak yaşanırken, Fransada sıra dışı bir dava sonuçlandı.

İŞSİZLİKTEN SIKILDI BUNALIMA GİRDİ

48 yaşındaki Frédéric Desnard, lüks parfüm üreticisi Interparfums şirketinde çalışıyordu. Kendisine neredeyse hiç iş verilmeyen Desnard, yaşadığı can sıkıntısı nedeniyle bunalıma girdi.

Desnard, “İşe 9’da ya da 10’da gitsem bile kimse umursamıyordu. Birkaç parça kağıt aldıktan sonra gün boyunca yapacak başka hiçbir işim olmuyordu” ifadelerini kullandı.

7 AY İŞE GİDEMEDİ KOVULDU

Yaşadığı süreci ‘günlük aşağılanma’ olarak niteleyen Desnard, ruhsal çöküntü nedeniyle 7 ay boyunca işe gidemedi ve ardından kovuldu. Desnard konuyu mahkemeye taşırken, davada ifade veren eski iş arkadaşlarından biri, “Desnard hiçbir şey yapmamaktan bıkmıştı. Bu durum onu depresyona sokmuş ve sürekli intihar etmekten bahsediyordu” dedi.

EMSAL KARAR

Davada Desnard’ın haklı bulan mahkeme, çalışanına iş vermeyen şirketin psikolojik taciz uyguladığını ve bu nedenle 50 bin euro (382 bin TL) tazminat ödemesine hükmetti. Kendi yaşadıklarının emsal olacağını söyleyen Desnard, “Bu karar içinde bulundukları durumu tarif edemeyen insanlar için bir yol açacak” diye konuştu.

The Times’ın haberine göre, Fransa’da çalışanların yüzde 30’u iş yerinde sıkılıyor. Maaşlarını alan ancak çok az iş verilen çalışanların bu şekilde istifa etmeye zorlandığı belirtiliyor.